Från och med i sommar kommer tågtrafiken bli betydligt tätare än vad som är fallet idag. Ca 30 tåg, både gods- och persontåg, kommer att passera Lindesberg varje dygn. För att detta inte ska bli en stressfaktor och bromskloss i trafiken som ska välja Banvägen som genomfart, måste helt enkelt bommfällningarna bli betydligt kortare än idag. Att man får stå och vänta i 10 minuter är inget ovanligt, och i mer sällsynta fall tickar klockan fram till 15 minuter. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson menar att detta är på tok för länge. –Man ska inte behöva vänta så länge på att tåget ska passera, men jag tror det är svårt att få ner tiderna så länge hastigheten på tågen ligger på de 40 km/h som det nu gör på sträckan förbi Lindesberg.
Banverket har nu lovat att bommarna inte ska vara fällda längre än 30 sekunder plus den tid det tar för tåget att passera. Det systemet skall införas så fort som bara möjligt, berättar Gustavsson. –15 sekunder före tåget kommer skall bommarna ner, och 15 sekunder efter att det passerat skall dom upp igen. Det är den tidsangivelse som Banverket sagt ska vara aktuellt snart.
Problemet idag är att många som står och väntar vid bommarna helt enkelt tröttnar och går under bommarna för att ta sig över. Både folk med cyklar och barnvagnar har på detta livsfarliga sätt riskerat livet för att väntan blivit för lång. –Detta är en mycket allvarlig säkerhetsfråga. Det blir tyvärr så att folk vänjer sig vid att smyga under bommarna för att ta sig över, och att det är direkt livsfarligt tycks inte dessa tänka på.
När ombyggnaden av Kristinavägen genomförts är det tänkt att en del av trafiken ska gå via Banvägen. Kristinavägen ska inte längre vara en genomfart är det tänkt. Den onödiga trafiken ska välja andra förbifarter, och det självklara fallet blir då just Banvägen. Men förblir fällningarna 10 minuter långa så kan man ganska snart konstatera att idén faller som en fura. Banverket har dock gett sitt ord på att de långa väntetiderna snart är ett minne blott, och kan man hålla sitt ord så kommer troligtvis trafiken kunna ta den vägen som det är tänkt i förslaget.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.