Från och med i sommar kommer tågtrafiken bli betydligt tätare än vad som är fallet idag. Ca 30 tåg, både gods- och persontåg, kommer att passera Lindesberg varje dygn. För att detta inte ska bli en stressfaktor och bromskloss i trafiken som ska välja Banvägen som genomfart, måste helt enkelt bommfällningarna bli betydligt kortare än idag. Att man får stå och vänta i 10 minuter är inget ovanligt, och i mer sällsynta fall tickar klockan fram till 15 minuter. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson menar att detta är på tok för länge. –Man ska inte behöva vänta så länge på att tåget ska passera, men jag tror det är svårt att få ner tiderna så länge hastigheten på tågen ligger på de 40 km/h som det nu gör på sträckan förbi Lindesberg.
Banverket har nu lovat att bommarna inte ska vara fällda längre än 30 sekunder plus den tid det tar för tåget att passera. Det systemet skall införas så fort som bara möjligt, berättar Gustavsson. –15 sekunder före tåget kommer skall bommarna ner, och 15 sekunder efter att det passerat skall dom upp igen. Det är den tidsangivelse som Banverket sagt ska vara aktuellt snart.
Problemet idag är att många som står och väntar vid bommarna helt enkelt tröttnar och går under bommarna för att ta sig över. Både folk med cyklar och barnvagnar har på detta livsfarliga sätt riskerat livet för att väntan blivit för lång. –Detta är en mycket allvarlig säkerhetsfråga. Det blir tyvärr så att folk vänjer sig vid att smyga under bommarna för att ta sig över, och att det är direkt livsfarligt tycks inte dessa tänka på.
När ombyggnaden av Kristinavägen genomförts är det tänkt att en del av trafiken ska gå via Banvägen. Kristinavägen ska inte längre vara en genomfart är det tänkt. Den onödiga trafiken ska välja andra förbifarter, och det självklara fallet blir då just Banvägen. Men förblir fällningarna 10 minuter långa så kan man ganska snart konstatera att idén faller som en fura. Banverket har dock gett sitt ord på att de långa väntetiderna snart är ett minne blott, och kan man hålla sitt ord så kommer troligtvis trafiken kunna ta den vägen som det är tänkt i förslaget.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.