Från och med i sommar kommer tågtrafiken bli betydligt tätare än vad som är fallet idag. Ca 30 tåg, både gods- och persontåg, kommer att passera Lindesberg varje dygn. För att detta inte ska bli en stressfaktor och bromskloss i trafiken som ska välja Banvägen som genomfart, måste helt enkelt bommfällningarna bli betydligt kortare än idag. Att man får stå och vänta i 10 minuter är inget ovanligt, och i mer sällsynta fall tickar klockan fram till 15 minuter. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson menar att detta är på tok för länge. –Man ska inte behöva vänta så länge på att tåget ska passera, men jag tror det är svårt att få ner tiderna så länge hastigheten på tågen ligger på de 40 km/h som det nu gör på sträckan förbi Lindesberg.
Banverket har nu lovat att bommarna inte ska vara fällda längre än 30 sekunder plus den tid det tar för tåget att passera. Det systemet skall införas så fort som bara möjligt, berättar Gustavsson. –15 sekunder före tåget kommer skall bommarna ner, och 15 sekunder efter att det passerat skall dom upp igen. Det är den tidsangivelse som Banverket sagt ska vara aktuellt snart.
Problemet idag är att många som står och väntar vid bommarna helt enkelt tröttnar och går under bommarna för att ta sig över. Både folk med cyklar och barnvagnar har på detta livsfarliga sätt riskerat livet för att väntan blivit för lång. –Detta är en mycket allvarlig säkerhetsfråga. Det blir tyvärr så att folk vänjer sig vid att smyga under bommarna för att ta sig över, och att det är direkt livsfarligt tycks inte dessa tänka på.
När ombyggnaden av Kristinavägen genomförts är det tänkt att en del av trafiken ska gå via Banvägen. Kristinavägen ska inte längre vara en genomfart är det tänkt. Den onödiga trafiken ska välja andra förbifarter, och det självklara fallet blir då just Banvägen. Men förblir fällningarna 10 minuter långa så kan man ganska snart konstatera att idén faller som en fura. Banverket har dock gett sitt ord på att de långa väntetiderna snart är ett minne blott, och kan man hålla sitt ord så kommer troligtvis trafiken kunna ta den vägen som det är tänkt i förslaget.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.