Från och med i sommar kommer tågtrafiken bli betydligt tätare än vad som är fallet idag. Ca 30 tåg, både gods- och persontåg, kommer att passera Lindesberg varje dygn. För att detta inte ska bli en stressfaktor och bromskloss i trafiken som ska välja Banvägen som genomfart, måste helt enkelt bommfällningarna bli betydligt kortare än idag. Att man får stå och vänta i 10 minuter är inget ovanligt, och i mer sällsynta fall tickar klockan fram till 15 minuter. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson menar att detta är på tok för länge. –Man ska inte behöva vänta så länge på att tåget ska passera, men jag tror det är svårt att få ner tiderna så länge hastigheten på tågen ligger på de 40 km/h som det nu gör på sträckan förbi Lindesberg.
Banverket har nu lovat att bommarna inte ska vara fällda längre än 30 sekunder plus den tid det tar för tåget att passera. Det systemet skall införas så fort som bara möjligt, berättar Gustavsson. –15 sekunder före tåget kommer skall bommarna ner, och 15 sekunder efter att det passerat skall dom upp igen. Det är den tidsangivelse som Banverket sagt ska vara aktuellt snart.
Problemet idag är att många som står och väntar vid bommarna helt enkelt tröttnar och går under bommarna för att ta sig över. Både folk med cyklar och barnvagnar har på detta livsfarliga sätt riskerat livet för att väntan blivit för lång. –Detta är en mycket allvarlig säkerhetsfråga. Det blir tyvärr så att folk vänjer sig vid att smyga under bommarna för att ta sig över, och att det är direkt livsfarligt tycks inte dessa tänka på.
När ombyggnaden av Kristinavägen genomförts är det tänkt att en del av trafiken ska gå via Banvägen. Kristinavägen ska inte längre vara en genomfart är det tänkt. Den onödiga trafiken ska välja andra förbifarter, och det självklara fallet blir då just Banvägen. Men förblir fällningarna 10 minuter långa så kan man ganska snart konstatera att idén faller som en fura. Banverket har dock gett sitt ord på att de långa väntetiderna snart är ett minne blott, och kan man hålla sitt ord så kommer troligtvis trafiken kunna ta den vägen som det är tänkt i förslaget.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.