Från och med i sommar kommer tågtrafiken bli betydligt tätare än vad som är fallet idag. Ca 30 tåg, både gods- och persontåg, kommer att passera Lindesberg varje dygn. För att detta inte ska bli en stressfaktor och bromskloss i trafiken som ska välja Banvägen som genomfart, måste helt enkelt bommfällningarna bli betydligt kortare än idag. Att man får stå och vänta i 10 minuter är inget ovanligt, och i mer sällsynta fall tickar klockan fram till 15 minuter. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson menar att detta är på tok för länge. –Man ska inte behöva vänta så länge på att tåget ska passera, men jag tror det är svårt att få ner tiderna så länge hastigheten på tågen ligger på de 40 km/h som det nu gör på sträckan förbi Lindesberg.
Banverket har nu lovat att bommarna inte ska vara fällda längre än 30 sekunder plus den tid det tar för tåget att passera. Det systemet skall införas så fort som bara möjligt, berättar Gustavsson. –15 sekunder före tåget kommer skall bommarna ner, och 15 sekunder efter att det passerat skall dom upp igen. Det är den tidsangivelse som Banverket sagt ska vara aktuellt snart.
Problemet idag är att många som står och väntar vid bommarna helt enkelt tröttnar och går under bommarna för att ta sig över. Både folk med cyklar och barnvagnar har på detta livsfarliga sätt riskerat livet för att väntan blivit för lång. –Detta är en mycket allvarlig säkerhetsfråga. Det blir tyvärr så att folk vänjer sig vid att smyga under bommarna för att ta sig över, och att det är direkt livsfarligt tycks inte dessa tänka på.
När ombyggnaden av Kristinavägen genomförts är det tänkt att en del av trafiken ska gå via Banvägen. Kristinavägen ska inte längre vara en genomfart är det tänkt. Den onödiga trafiken ska välja andra förbifarter, och det självklara fallet blir då just Banvägen. Men förblir fällningarna 10 minuter långa så kan man ganska snart konstatera att idén faller som en fura. Banverket har dock gett sitt ord på att de långa väntetiderna snart är ett minne blott, och kan man hålla sitt ord så kommer troligtvis trafiken kunna ta den vägen som det är tänkt i förslaget.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.