Länsstyrelsen i Örebro län har funnit att Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning har gjort felaktigheter i byggärendet Strandskolan. Bygglovet man beviljade FALAB för ombyggnaden av Strandskolan har därför upphävts. Detta kommer innebära en fördröjning av byggstarten med flera månader.
Som vi tidigare berättat överklagades bygglovet för Strandskolan för ett par veckor sedan. Nu har alltså Länsstyrelsen granskat ärendet och kommit fram till att BMBs bedömning var felaktig när man beviljade bygglovet. Den aktuella åtgärden, att inrätta bostäder på fastigheten Gåsen 7, strider mot den gällande detaljplanen, skriver Länsstyrelsen i beslutet.
Här gjordes också felet att andra fastighetsägare i närheten ej fick tillfälle att yttra sig. Det man tidigare kallat ett formellt fel.
– Det får vi ta på oss, konstaterar stadsarkitekt Per Granlund.
Den byggstart som stundade skjuts alltså på framtiden. Granlund har svårt att sia om hur lång tid det här kommer ta men det kan dröja länge och bli väldigt kostsamt.
Från FALAB konstaterar man att det krävs ett nytt bygglov och innan hela den processen är över gissar man att vi har bläddrat fram månaden augusti i våra almanackor.
– Det är under förutsättning att allt löper på utan problem och att ingen ny överklagan inkommer, kommenterar Roger Sixtensson, vice VD för FALAB.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.