Kulturums väggar pryds av fotografier av alla dess slag. Det pågår en fototävling för Närke-Bergslagsområdet. Man har gjort det till en riktig heldag med start klockan nio på morgonen med utställning och fika, för att sedan fortsätta med redovisningar av fotografierna. – Med Ställdalen i toppen och Askersund längst ner, så allt däremellan, förklarar Kjell Gustavsson vid Lindesbergs fotoklubb och fortsätter:
– Det är åtta, nio fotoklubbar med. Vi har haft det här i väldigt många år, minst sedan sjuttiotalet. Det är tvåhundrafemtio bilder totalt och deltagarna är någonstans runt sextio, sjuttio stycken, men vi är ungefär femtio stycken här på plats.
Och nu, klockan 15.00, blir det prisutdelning och vinnarna i de olika kategorierna koras.
– Det är färg, svartvitt; och det är på papper då, och så en digital klass som bara visas just digital, säger Kjell.

Resultatet i Bästa bild, Klassen Svartvitt blev Gunnar Nilsson som fotar för Lindesbergs fotoklubb. Han tilldelas både vandringspris och diplom.
– Det känns kul, jättebra!, kommenterar Gunnar.
Gunnars foto är taget i Tanzania i ett masailäger, vid den lilla skolan som finns på platsen.
– Man ser rätt väl förutsättningarna för skoldriften överhuvudtaget. Jag tog den för drygt ett år sedan, berättar Gunnar.

Bilden Gunnar norpade hem förstaplatsen med.
Resultat Klass Svartvitt:
1. Gunnar Nilsson, Lindesbergs FK
2. Kjell Gustafsson, Lindesbergs FK
3. Benny Larsson, FK Focus
4. Samuel Andersson, FK Zoom
5. Kjell Gustavsson, Lindesbergs FK
Resultat Klass Digitalt:
1. Per-Anders Nolfelt, Karlskoga FK
2. Jürgen Puls, Askersunds FK
3. Benny Karlsson, FK Zoom
4. Mats Kälvemark, FK Focus
5. Thomas Johansson, Ställdalens FK
Resultat Klass Färg påsikt:
1. Jürgen Puls, Askersunds FK
2. Benny Karlsson, FK Zoom
3. Hans Boström, Askersunds FK
4. Kjell Posse, Askersunds FK
5. Thomas Johansson, Ställdalens FK
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.