Kulturums väggar pryds av fotografier av alla dess slag. Det pågår en fototävling för Närke-Bergslagsområdet. Man har gjort det till en riktig heldag med start klockan nio på morgonen med utställning och fika, för att sedan fortsätta med redovisningar av fotografierna. – Med Ställdalen i toppen och Askersund längst ner, så allt däremellan, förklarar Kjell Gustavsson vid Lindesbergs fotoklubb och fortsätter:
– Det är åtta, nio fotoklubbar med. Vi har haft det här i väldigt många år, minst sedan sjuttiotalet. Det är tvåhundrafemtio bilder totalt och deltagarna är någonstans runt sextio, sjuttio stycken, men vi är ungefär femtio stycken här på plats.
Och nu, klockan 15.00, blir det prisutdelning och vinnarna i de olika kategorierna koras.
– Det är färg, svartvitt; och det är på papper då, och så en digital klass som bara visas just digital, säger Kjell.

Resultatet i Bästa bild, Klassen Svartvitt blev Gunnar Nilsson som fotar för Lindesbergs fotoklubb. Han tilldelas både vandringspris och diplom.
– Det känns kul, jättebra!, kommenterar Gunnar.
Gunnars foto är taget i Tanzania i ett masailäger, vid den lilla skolan som finns på platsen.
– Man ser rätt väl förutsättningarna för skoldriften överhuvudtaget. Jag tog den för drygt ett år sedan, berättar Gunnar.

Bilden Gunnar norpade hem förstaplatsen med.
Resultat Klass Svartvitt:
1. Gunnar Nilsson, Lindesbergs FK
2. Kjell Gustafsson, Lindesbergs FK
3. Benny Larsson, FK Focus
4. Samuel Andersson, FK Zoom
5. Kjell Gustavsson, Lindesbergs FK
Resultat Klass Digitalt:
1. Per-Anders Nolfelt, Karlskoga FK
2. Jürgen Puls, Askersunds FK
3. Benny Karlsson, FK Zoom
4. Mats Kälvemark, FK Focus
5. Thomas Johansson, Ställdalens FK
Resultat Klass Färg påsikt:
1. Jürgen Puls, Askersunds FK
2. Benny Karlsson, FK Zoom
3. Hans Boström, Askersunds FK
4. Kjell Posse, Askersunds FK
5. Thomas Johansson, Ställdalens FK
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.