Kulturums väggar pryds av fotografier av alla dess slag. Det pågår en fototävling för Närke-Bergslagsområdet. Man har gjort det till en riktig heldag med start klockan nio på morgonen med utställning och fika, för att sedan fortsätta med redovisningar av fotografierna. – Med Ställdalen i toppen och Askersund längst ner, så allt däremellan, förklarar Kjell Gustavsson vid Lindesbergs fotoklubb och fortsätter:
– Det är åtta, nio fotoklubbar med. Vi har haft det här i väldigt många år, minst sedan sjuttiotalet. Det är tvåhundrafemtio bilder totalt och deltagarna är någonstans runt sextio, sjuttio stycken, men vi är ungefär femtio stycken här på plats.
Och nu, klockan 15.00, blir det prisutdelning och vinnarna i de olika kategorierna koras.
– Det är färg, svartvitt; och det är på papper då, och så en digital klass som bara visas just digital, säger Kjell.

Resultatet i Bästa bild, Klassen Svartvitt blev Gunnar Nilsson som fotar för Lindesbergs fotoklubb. Han tilldelas både vandringspris och diplom.
– Det känns kul, jättebra!, kommenterar Gunnar.
Gunnars foto är taget i Tanzania i ett masailäger, vid den lilla skolan som finns på platsen.
– Man ser rätt väl förutsättningarna för skoldriften överhuvudtaget. Jag tog den för drygt ett år sedan, berättar Gunnar.

Bilden Gunnar norpade hem förstaplatsen med.
Resultat Klass Svartvitt:
1. Gunnar Nilsson, Lindesbergs FK
2. Kjell Gustafsson, Lindesbergs FK
3. Benny Larsson, FK Focus
4. Samuel Andersson, FK Zoom
5. Kjell Gustavsson, Lindesbergs FK
Resultat Klass Digitalt:
1. Per-Anders Nolfelt, Karlskoga FK
2. Jürgen Puls, Askersunds FK
3. Benny Karlsson, FK Zoom
4. Mats Kälvemark, FK Focus
5. Thomas Johansson, Ställdalens FK
Resultat Klass Färg påsikt:
1. Jürgen Puls, Askersunds FK
2. Benny Karlsson, FK Zoom
3. Hans Boström, Askersunds FK
4. Kjell Posse, Askersunds FK
5. Thomas Johansson, Ställdalens FK
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”