Genom att dels individanpassa undervisningen dels arbeta i projekt har SFI i Lindesberg mycket höga studieresultat jämfört med riket i övrigt. Nu kan skolan på Masugnen också lägga projektet Tema demokrati till meritlistan. Ett projekt som rönt stort intresse hos eleverna och fått stöd av flera samarbetspartners däribland Rotary i Lindesberg.- Många av våra elever har aldrig upplevt demokrati i sina hemländer och heller aldrig fått rösta fritt, förklarar Elisabet Järlstam, lärare på Masugnen.
För infödda svenskar är vårt demokratiska styrelseskick en självklarhet och yttrandefriheten given. Men för många av de elever som lär sig svenska på Masugnen i Lindesberg är demokrati ett system som man aldrig fått uppleva – förrän nu. Det var bakgrunden till ett åtta veckors långt fördjupningstema inom SFI i Lindesberg. Elisabeth Järlstam, lärare på SFI presenterade projektet idag på Rotarys öppna lunchmöte.
– Vi ville förmedla vad det innebär att leva i en demokrati och vilka rättigheter och skyldigheter man har som invånare.
Målet för projektet var att lära eleverna svenska genom att studera demokratin i Sverige. Genom att läsa lagtexter, se på nyheter och film har eleverna fått stoff till djupa diskussioner i ämnet. Höstens val kom helt rätt i tid och eleverna har studerat de politiska partierna och håll eget skolval. Gruppen har bestått av ett femtiotal elever där många har akademisk bakgrund.
– Bakgrunden hos våra elever växlar under tid, säger Elisabet Järlstam. Just nu är det många med god skolunderbyggnad som läser hos oss- det är exempelvis läkare, ingenjörer och tandläkare. Att man har en lång utbildning underlättar så klart i vilken hastighet man klarar att lära sig svenskan.
Mahmood Shawish är 32 år och sjukgymnast. Han flydde från krigets Syrien och kom till Sverige för ett år sedan. Efter att han fick uppehållstillstånd har han nu studerat svenska i fyra månader och ingått i gruppen som läst Tema Demokrati.
– För mig var besöket i Stockholm höjdpunkten, berättar Mahmood Shawish på förvånansvärt bra svenska. Vi fick bland annat en guidad tur i riksdagen och träffade talmannen.
Projektet är nu avslutat och SFI-undervisningen på Masugnen kommer att fördjupa sig i andra teman som litteratur och jämställdhet. Elisabet Järlstam hoppas på att demokratifördjupningen nu ska ge eleverna en bra ryggsäck när de snart ska ut i det svenska arbetslivet.
-Eleverna har också fått med sig en kunskap som de kan så småningom kan dela med sig av till sina barn och barnbarn.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.