Genom att dels individanpassa undervisningen dels arbeta i projekt har SFI i Lindesberg mycket höga studieresultat jämfört med riket i övrigt. Nu kan skolan på Masugnen också lägga projektet Tema demokrati till meritlistan. Ett projekt som rönt stort intresse hos eleverna och fått stöd av flera samarbetspartners däribland Rotary i Lindesberg.- Många av våra elever har aldrig upplevt demokrati i sina hemländer och heller aldrig fått rösta fritt, förklarar Elisabet Järlstam, lärare på Masugnen.
För infödda svenskar är vårt demokratiska styrelseskick en självklarhet och yttrandefriheten given. Men för många av de elever som lär sig svenska på Masugnen i Lindesberg är demokrati ett system som man aldrig fått uppleva – förrän nu. Det var bakgrunden till ett åtta veckors långt fördjupningstema inom SFI i Lindesberg. Elisabeth Järlstam, lärare på SFI presenterade projektet idag på Rotarys öppna lunchmöte.
– Vi ville förmedla vad det innebär att leva i en demokrati och vilka rättigheter och skyldigheter man har som invånare.
Målet för projektet var att lära eleverna svenska genom att studera demokratin i Sverige. Genom att läsa lagtexter, se på nyheter och film har eleverna fått stoff till djupa diskussioner i ämnet. Höstens val kom helt rätt i tid och eleverna har studerat de politiska partierna och håll eget skolval. Gruppen har bestått av ett femtiotal elever där många har akademisk bakgrund.
– Bakgrunden hos våra elever växlar under tid, säger Elisabet Järlstam. Just nu är det många med god skolunderbyggnad som läser hos oss- det är exempelvis läkare, ingenjörer och tandläkare. Att man har en lång utbildning underlättar så klart i vilken hastighet man klarar att lära sig svenskan.
Mahmood Shawish är 32 år och sjukgymnast. Han flydde från krigets Syrien och kom till Sverige för ett år sedan. Efter att han fick uppehållstillstånd har han nu studerat svenska i fyra månader och ingått i gruppen som läst Tema Demokrati.
– För mig var besöket i Stockholm höjdpunkten, berättar Mahmood Shawish på förvånansvärt bra svenska. Vi fick bland annat en guidad tur i riksdagen och träffade talmannen.
Projektet är nu avslutat och SFI-undervisningen på Masugnen kommer att fördjupa sig i andra teman som litteratur och jämställdhet. Elisabet Järlstam hoppas på att demokratifördjupningen nu ska ge eleverna en bra ryggsäck när de snart ska ut i det svenska arbetslivet.
-Eleverna har också fått med sig en kunskap som de kan så småningom kan dela med sig av till sina barn och barnbarn.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.