Genom att dels individanpassa undervisningen dels arbeta i projekt har SFI i Lindesberg mycket höga studieresultat jämfört med riket i övrigt. Nu kan skolan på Masugnen också lägga projektet Tema demokrati till meritlistan. Ett projekt som rönt stort intresse hos eleverna och fått stöd av flera samarbetspartners däribland Rotary i Lindesberg.- Många av våra elever har aldrig upplevt demokrati i sina hemländer och heller aldrig fått rösta fritt, förklarar Elisabet Järlstam, lärare på Masugnen.
För infödda svenskar är vårt demokratiska styrelseskick en självklarhet och yttrandefriheten given. Men för många av de elever som lär sig svenska på Masugnen i Lindesberg är demokrati ett system som man aldrig fått uppleva – förrän nu. Det var bakgrunden till ett åtta veckors långt fördjupningstema inom SFI i Lindesberg. Elisabeth Järlstam, lärare på SFI presenterade projektet idag på Rotarys öppna lunchmöte.
– Vi ville förmedla vad det innebär att leva i en demokrati och vilka rättigheter och skyldigheter man har som invånare.
Målet för projektet var att lära eleverna svenska genom att studera demokratin i Sverige. Genom att läsa lagtexter, se på nyheter och film har eleverna fått stoff till djupa diskussioner i ämnet. Höstens val kom helt rätt i tid och eleverna har studerat de politiska partierna och håll eget skolval. Gruppen har bestått av ett femtiotal elever där många har akademisk bakgrund.
– Bakgrunden hos våra elever växlar under tid, säger Elisabet Järlstam. Just nu är det många med god skolunderbyggnad som läser hos oss- det är exempelvis läkare, ingenjörer och tandläkare. Att man har en lång utbildning underlättar så klart i vilken hastighet man klarar att lära sig svenskan.
Mahmood Shawish är 32 år och sjukgymnast. Han flydde från krigets Syrien och kom till Sverige för ett år sedan. Efter att han fick uppehållstillstånd har han nu studerat svenska i fyra månader och ingått i gruppen som läst Tema Demokrati.
– För mig var besöket i Stockholm höjdpunkten, berättar Mahmood Shawish på förvånansvärt bra svenska. Vi fick bland annat en guidad tur i riksdagen och träffade talmannen.
Projektet är nu avslutat och SFI-undervisningen på Masugnen kommer att fördjupa sig i andra teman som litteratur och jämställdhet. Elisabet Järlstam hoppas på att demokratifördjupningen nu ska ge eleverna en bra ryggsäck när de snart ska ut i det svenska arbetslivet.
-Eleverna har också fått med sig en kunskap som de kan så småningom kan dela med sig av till sina barn och barnbarn.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.