Genom att dels individanpassa undervisningen dels arbeta i projekt har SFI i Lindesberg mycket höga studieresultat jämfört med riket i övrigt. Nu kan skolan på Masugnen också lägga projektet Tema demokrati till meritlistan. Ett projekt som rönt stort intresse hos eleverna och fått stöd av flera samarbetspartners däribland Rotary i Lindesberg.- Många av våra elever har aldrig upplevt demokrati i sina hemländer och heller aldrig fått rösta fritt, förklarar Elisabet Järlstam, lärare på Masugnen.
För infödda svenskar är vårt demokratiska styrelseskick en självklarhet och yttrandefriheten given. Men för många av de elever som lär sig svenska på Masugnen i Lindesberg är demokrati ett system som man aldrig fått uppleva – förrän nu. Det var bakgrunden till ett åtta veckors långt fördjupningstema inom SFI i Lindesberg. Elisabeth Järlstam, lärare på SFI presenterade projektet idag på Rotarys öppna lunchmöte.
– Vi ville förmedla vad det innebär att leva i en demokrati och vilka rättigheter och skyldigheter man har som invånare.
Målet för projektet var att lära eleverna svenska genom att studera demokratin i Sverige. Genom att läsa lagtexter, se på nyheter och film har eleverna fått stoff till djupa diskussioner i ämnet. Höstens val kom helt rätt i tid och eleverna har studerat de politiska partierna och håll eget skolval. Gruppen har bestått av ett femtiotal elever där många har akademisk bakgrund.
– Bakgrunden hos våra elever växlar under tid, säger Elisabet Järlstam. Just nu är det många med god skolunderbyggnad som läser hos oss- det är exempelvis läkare, ingenjörer och tandläkare. Att man har en lång utbildning underlättar så klart i vilken hastighet man klarar att lära sig svenskan.
Mahmood Shawish är 32 år och sjukgymnast. Han flydde från krigets Syrien och kom till Sverige för ett år sedan. Efter att han fick uppehållstillstånd har han nu studerat svenska i fyra månader och ingått i gruppen som läst Tema Demokrati.
– För mig var besöket i Stockholm höjdpunkten, berättar Mahmood Shawish på förvånansvärt bra svenska. Vi fick bland annat en guidad tur i riksdagen och träffade talmannen.
Projektet är nu avslutat och SFI-undervisningen på Masugnen kommer att fördjupa sig i andra teman som litteratur och jämställdhet. Elisabet Järlstam hoppas på att demokratifördjupningen nu ska ge eleverna en bra ryggsäck när de snart ska ut i det svenska arbetslivet.
-Eleverna har också fått med sig en kunskap som de kan så småningom kan dela med sig av till sina barn och barnbarn.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.