En lärare vid en högstadieskola i Lindesbergs kommun har blivit anmäld till Skolinspektionen. Detta efter att en elev vid ett flertal tillfällen uppfattat mannens agerande som kränkande. I anmälan står bland annat att läsa, att läraren ska ha tagit på flickan på ett högst olämpligt sätt.
Enligt anmälaren, elevens vårdnadshavare, ska läraren vid upprepade tillfällen betett sig kränkande mot sin elev. Detta ska ha skett såväl under skoltid som kvällstid. I anmälan till Skolinspektionen, som LindeNytt har tagit del av, står bland annat att läsa:
”NN har vid ett tillfälle troligen vecka 4 eller 5, kommit fram till XX utan att hon bett om hjälp, och strukit henne nedanför svanken, ner mot rumpan och talat om att hon var duktig.”
”På natten till fredagen den 17/2-17 kl 23.26 får XX ett meddelande på Facebook, Messenger.
XX tror först att det är en kompis som skojar med henne, hon vet inte att NN heter (…) i efternamn. Sen inser hon det och tycker att han är väldigt obehaglig.”
När LindeNytt kontaktar Henrik Arenvang, som är förvaltningschef vid barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg, bekräftar han att han känner till fallet, men att han ännu inte har läst anmälan och därför inte kan kommentera ärendet närmare i dagsläget.
Skolans rektor och biträdande rektor är även de mycket förtegna angående händelsen och hänvisar till att de inte tagit del av anmälan.
Ärendet ligger nu hos Skolinspektionen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.