Den 15 april fick Rockhammar politikerbesök. Den stora frågan var huruvida skolan ska få leva vidare eller inte. Domen var att man planerade att lägga ner årskurs 4-6, något som fick föräldrarna att rasa. Detta till trots ligger nu en annons ute på Platsbanken där man söker en lärare till just dessa klasser.
Det var upprörda känslor i omlopp när kommunpolitikerna besökte Rockhammarsskola för snart tre veckor sedan. När invånarna fick höra att man hade för avsikt att lägga ner årskurs 4-6 och istället slussa dessa elever vidare till Fröviskolan gick framförallt föräldrarna i taket.
Politikerna lovade mot slutet av mötet att än dock se över möjligheterna ännu en gång, och resultatet av det är nu en annons på Platsbanken där man söker en lärare till skolan.
– Vi sa att vi skulle diskutera det efter mötet, se hur vi ska gå vidare i frågan. Så nu lägger vi ut en annons och så får vi se om vi får något gensvar eller inte, säger Linda Svahn (S), ordförande i Barn- och utbildningsnämnden.
Och då återstår frågan: Om man nu får tag i en behörig lärare, blir det en årskurs 4-6 till hösten?
– Det är svårt för mig att svara på. Vi ska diskutera det på måndag och så ska vi ha upp det på nämnden i maj. Efter det kan jag ge besked, säger Linda.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.