Lärare hängs ut i sociala medier som våldsverkare mot elev
En lärare på en grundskola i Lindesbergs kommun, har de senaste dagarna hängts ut i sociala medier där det påstås att läraren har misshandlat en elev och nu är avstängd från sin tjänst. Vissa går steget längre och påstår att läraren redan befinner sig i rätten åtalad för den påstådda misshandeln. Barn- och utbildningsförvaltningens chef, Thomas Lindberg, tillbakavisar ryktesuppgifterna och understryker att läraren inte är misstänkt för tjänstefel eller något brott.
– Vi har en situation där en elev har farit ut mot en lärare och denne har försökt avstyra för att inte själv bli skadad, säger han.
I ett inlägg på sociala medier visas en bild på läraren samt en text där kontoinnehavaren frågar sina följare varför denne inte längre har undervisning på skolan. I kommentarsfältet flödar spekulationerna fritt, där läraren bland annat uppges ha slagit en elev samt att hen ska sitta i rättegång på grund av den påstådda misshandeln.
Ryktesuppgifterna tillbakavisas dock av Barn- och utbildningsförvaltningens chef, Thomas Lindberg, som ger en helt annan bild av vad som ska ha inträffat.
Barn- och utbildningsförvaltningens chef Thomas Lindberg. Foto: Camilla Lagerman
– Vi har en situation där en elev har farit ut mot en lärare och denne har försökt avstyra för att inte själv bli skadad, säger han.
Efter incidenten har läraren självt valt att inte återgå till arbetsplatsen, och denne är heller inte misstänkt för tjänstefel eller något brottsligt.
– Vi vill att den här läraren ska komma tillbaka i tjänst, men just nu är det tyvärr inte så, avslutar Lindberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.