Kommunalråd Anders Larsson, vill lyfta handeln i Lindesberg till en ny nivå. Han pratar om en vision i vilken handel och upplevelser går hand i hand.-Vi behöver skapa ett spännande köpmannaskap där det kryllar av människor. En död stad lockar ingen, konstaterar Larsson.
Kommunalrådets vision bygger bland annat på att locka hit stora klädkedjor och snabbmatsrestauranger. Säga vad man vill om konceptet snabbmat, men det är dessvärre ett faktum att det lockar mycket människor till en och samma plats och det ger underlag för andra branscher att sko sig.
Dock vet vi sedan tidigare att t ex McDonalds och vissa klädkedjor har ratat Lindesberg med motiveringen att det finns för få potentiella kunder. För få människor per kvadratmeter kort och gott.
-Ja, men jag skulle vilja veta vem som har varit i kontakt med kedjorna tidigare och hur den personen har gått till väga när Lindesberg har presenterats. Har han eller hon målat upp den framtidsbild av Lindesberg som vi strävar efter? Det är jag tveksam till, förklarar han.
Det är befogat att dra en parallell till Örebros stora köpcentra. Att visionen om ett handelscentrum i Lindesberg skulle vara en direkt handling för att möta konkurrensen från storebror i söder.
-Jag tror inte att vi kan konkurrera med deras koncept, utan vi ska istället skapa något nytt med allt vi har att erbjuda, sådant som Marieberg aldrig kommer att kunna erbjuda sina besökare, poängterar Larsson.
Han pratar om att nyttja hela konceptet Lindesberg med alla våra butiker, restauranger, kaféer, kulturliv och inslag av natur.
-Vi måste få liv i staden. Det finns väl ingen som stannar till i en död stad? Ju mer liv och rörelse vi skapar i centrum, desto fler söker sig dit. Som vi har det idag är det ju tomt på stan en vanlig lördag – och då tappar våra egna näringsidkare kunder till förmån för Örebros handel.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.