Kommunalråd Anders Larsson, vill lyfta handeln i Lindesberg till en ny nivå. Han pratar om en vision i vilken handel och upplevelser går hand i hand.-Vi behöver skapa ett spännande köpmannaskap där det kryllar av människor. En död stad lockar ingen, konstaterar Larsson.
Kommunalrådets vision bygger bland annat på att locka hit stora klädkedjor och snabbmatsrestauranger. Säga vad man vill om konceptet snabbmat, men det är dessvärre ett faktum att det lockar mycket människor till en och samma plats och det ger underlag för andra branscher att sko sig.
Dock vet vi sedan tidigare att t ex McDonalds och vissa klädkedjor har ratat Lindesberg med motiveringen att det finns för få potentiella kunder. För få människor per kvadratmeter kort och gott.
-Ja, men jag skulle vilja veta vem som har varit i kontakt med kedjorna tidigare och hur den personen har gått till väga när Lindesberg har presenterats. Har han eller hon målat upp den framtidsbild av Lindesberg som vi strävar efter? Det är jag tveksam till, förklarar han.
Det är befogat att dra en parallell till Örebros stora köpcentra. Att visionen om ett handelscentrum i Lindesberg skulle vara en direkt handling för att möta konkurrensen från storebror i söder.
-Jag tror inte att vi kan konkurrera med deras koncept, utan vi ska istället skapa något nytt med allt vi har att erbjuda, sådant som Marieberg aldrig kommer att kunna erbjuda sina besökare, poängterar Larsson.
Han pratar om att nyttja hela konceptet Lindesberg med alla våra butiker, restauranger, kaféer, kulturliv och inslag av natur.
-Vi måste få liv i staden. Det finns väl ingen som stannar till i en död stad? Ju mer liv och rörelse vi skapar i centrum, desto fler söker sig dit. Som vi har det idag är det ju tomt på stan en vanlig lördag – och då tappar våra egna näringsidkare kunder till förmån för Örebros handel.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.