Kommunalråd Anders Larsson, vill lyfta handeln i Lindesberg till en ny nivå. Han pratar om en vision i vilken handel och upplevelser går hand i hand.-Vi behöver skapa ett spännande köpmannaskap där det kryllar av människor. En död stad lockar ingen, konstaterar Larsson.
Kommunalrådets vision bygger bland annat på att locka hit stora klädkedjor och snabbmatsrestauranger. Säga vad man vill om konceptet snabbmat, men det är dessvärre ett faktum att det lockar mycket människor till en och samma plats och det ger underlag för andra branscher att sko sig.
Dock vet vi sedan tidigare att t ex McDonalds och vissa klädkedjor har ratat Lindesberg med motiveringen att det finns för få potentiella kunder. För få människor per kvadratmeter kort och gott.
-Ja, men jag skulle vilja veta vem som har varit i kontakt med kedjorna tidigare och hur den personen har gått till väga när Lindesberg har presenterats. Har han eller hon målat upp den framtidsbild av Lindesberg som vi strävar efter? Det är jag tveksam till, förklarar han.
Det är befogat att dra en parallell till Örebros stora köpcentra. Att visionen om ett handelscentrum i Lindesberg skulle vara en direkt handling för att möta konkurrensen från storebror i söder.
-Jag tror inte att vi kan konkurrera med deras koncept, utan vi ska istället skapa något nytt med allt vi har att erbjuda, sådant som Marieberg aldrig kommer att kunna erbjuda sina besökare, poängterar Larsson.
Han pratar om att nyttja hela konceptet Lindesberg med alla våra butiker, restauranger, kaféer, kulturliv och inslag av natur.
-Vi måste få liv i staden. Det finns väl ingen som stannar till i en död stad? Ju mer liv och rörelse vi skapar i centrum, desto fler söker sig dit. Som vi har det idag är det ju tomt på stan en vanlig lördag – och då tappar våra egna näringsidkare kunder till förmån för Örebros handel.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.