Kommunalråd Anders Larsson, vill lyfta handeln i Lindesberg till en ny nivå. Han pratar om en vision i vilken handel och upplevelser går hand i hand.-Vi behöver skapa ett spännande köpmannaskap där det kryllar av människor. En död stad lockar ingen, konstaterar Larsson.
Kommunalrådets vision bygger bland annat på att locka hit stora klädkedjor och snabbmatsrestauranger. Säga vad man vill om konceptet snabbmat, men det är dessvärre ett faktum att det lockar mycket människor till en och samma plats och det ger underlag för andra branscher att sko sig.
Dock vet vi sedan tidigare att t ex McDonalds och vissa klädkedjor har ratat Lindesberg med motiveringen att det finns för få potentiella kunder. För få människor per kvadratmeter kort och gott.
-Ja, men jag skulle vilja veta vem som har varit i kontakt med kedjorna tidigare och hur den personen har gått till väga när Lindesberg har presenterats. Har han eller hon målat upp den framtidsbild av Lindesberg som vi strävar efter? Det är jag tveksam till, förklarar han.
Det är befogat att dra en parallell till Örebros stora köpcentra. Att visionen om ett handelscentrum i Lindesberg skulle vara en direkt handling för att möta konkurrensen från storebror i söder.
-Jag tror inte att vi kan konkurrera med deras koncept, utan vi ska istället skapa något nytt med allt vi har att erbjuda, sådant som Marieberg aldrig kommer att kunna erbjuda sina besökare, poängterar Larsson.
Han pratar om att nyttja hela konceptet Lindesberg med alla våra butiker, restauranger, kaféer, kulturliv och inslag av natur.
-Vi måste få liv i staden. Det finns väl ingen som stannar till i en död stad? Ju mer liv och rörelse vi skapar i centrum, desto fler söker sig dit. Som vi har det idag är det ju tomt på stan en vanlig lördag – och då tappar våra egna näringsidkare kunder till förmån för Örebros handel.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.