Larssons svar på Ceders kritik

För en vecka sedan publicerades en debattartikel på LindeNytt, skriven av oppositionsrådet Anders Ceder. I denna riktades skarp kritik mot den politiska ledningen i Lindesberg. Nu svarar kommunstyrelsens ordförande Anders Larsson på kritiken.

(Ceders artikel finns att läsa här)

Debattartikel av Anders Larsson:
När oppositionsrådet är kritisk mot den politiska ledningen är det ett gott tecken

När oppositionsrådet Anders Ceder ser orosmoln är det ett gott tecken, för då är sannolikt Lindesbergs kommun är på rätt väg. Den sittande majoriteten gick till val på förändring till det bättre, och det arbetet pågår för fullt. Befintliga sätt att arbeta måste ständigt ifrågasättas. Nytänkande och annorlunda idéer provas.
Inte för provandets egen skull utan därför att det ständigt sker förändringar i vår omvärld och vi som kommun måste förhålla oss till detta, för att hitta bästa sätt att arbeta.
Att tänka utifrån och in, dvs kommunen är till för våra kunder, innevånarna, behöver vi upprepa för oss själva många gånger.

Några välfyllda lador har jag inte sett. I slutet på sin karriär som kommunalråd räddade Anders Ceder resultatet i kommunen med en fastighetskarusell som gav över 50 miljoner i plusresultat. Inga nya pengar utifrån innebar att det blev varmt i byxorna för stunden, men sen ska kalaset betalas.
I detta fall genom höjda hyror framför allt i skolan. Vi håller nu på att rätta till detta genom den förändring som sker i kommunens bolag och hyrorna sänks med ungefär 15 miljoner kronor per år. Pengar som kommer skolans verksamhet, eleverna tillgodo. Detta utan att göra avkall på löpande underhåll av fastigheterna. Samtidigt genomför vi en intern genomgång av kommunens administration, ledning och styrning. Där kommunens förvaltningar och bolag ska samarbeta. Allt för att uppnå bästa resultat och mesta nytta för kommunens pengar. Ett nödvändigt arbete som ingen tagit i tidigare och som med missnöje kommenterats av oppositionen.

Kommunens ekonomi är i god ordning, men det beror inte på oppositionens tidigare arbete utan mer på vårt gnetande, stramhet och varsamhet med skattebetalarnas pengar. Att vi sen har en smått gigantisk ej bokförd pensionsskuld på sådär en halv miljard kronor att betala dom närmaste 30 åren tänker jag inte beskylla någon speciell tidigare politiker för. Det är bara helt märkligt att det kan förekomma och någonting som är obegripligt för mig, som större delen av sitt liv sysslat med ekonomi och företagande.

Ledarskap är viktigt. När vi tillträdde förstod vi efter en tid att just det politiska ledarskapet hade varit svagt. Politiken har att utifrån de demokratiska valen vart fjärde år, att driva frågor och peka på vad som ska ske inom olika områden, samt att bestämma när de ska vara genomförda.
Den kommunala organisationen med cheferna i spetsen ska ta hand om hur och vem frågan, dvs oavsett vilken politisk majoritet som finns genomföra fattade beslut. En minst sagt rörig situation har funnits där spelreglarna inte varit tydliga. Denna rörighet ska inte skyllas på tjänstemännen utan tidigare politikers brist på förmåga. Vi reder i dessa frågor och börjar se ljuset i tunneln.

Anders Ceder tar Arenahallens tillkomst som ett exempel på sin handlingskraft. Under oppositionens ledarskap pratades det om byggnation det ritades och flyttades. Men trots ett allt mer angeläget behov lyckades man inte under alla dessa år få igång bygget av Lindesberg Arena. Jag tar detta som talande exempel på brist på handlingskraft. Vi slutförde planeringen satte igång bygget och nu är den snart färdig inför invigning den 16 augusti.
Vi har dessutom via fullmäktige säkrat upp att medel finns för den framtida driften i löpande budgets.
Det är så mycket viktigare att kontrollera att åtaganden kan betalas i framtiden, än att försöka förstå vad en enda stor investeringspeng ger för resultat i kommunens årliga ekonomi.
Samma tänkande går nu in till fotbollen och önskemålet om konstgräsplaner.
Vi måste kunna se att vi klarar att hålla planerna i gång i många år. När vi ser den kalkylen kan vi också känna oss trygga i att bygga. Det ska verkligen bli spännande att se vad skolan och fotbollen kommer fram till efter semestern.

Det är viktigt att politiker har tydliga mål och visioner. De långsiktiga målen och visionerna ska vi dessutom för kommunens bästa vara blocköverskridande överens om vilket jag också bedömer att vi är.

Lindesbergs kommun har en låg nivå när det gäller näringslivsrankingen, det är sant. Tillsammans med våra grannkommuner i norra länsdelen, som för övrigt är socialdemokratiskt styrda, rosor vi knappast marknaden. Vissa delar beror på vår struktur, hög offentligdel i arbete. Återigen andra är påverkbara faktorer som exempelvis mycket egenregiarbete i våra kommunala verksamheter. En del beror på attityder och inställning hos våra medarbetare och hos oss politiker. Där har oppositionsrådet bidragit med gnällande om kommunens utvecklingsfrågor och försök att misskreditera majoritetens förslag. Det har knappast hjälp till att höja vår kommuns status.

Näringslivsområdet och utvecklingsenheten håller nu på att finna sina former. Att vi håller på att lyckas där är mer en effekt av att vi gett upp att just lyssna på oppositionens gnäll och genomföra den linje som majoriteten står får. Att söka samförstånd är inte alltid bra. Vi vill ha spänst och nytänkande med företagandet i centrum och kommunens utvecklingsenhet som ett stöd och smörjmedel till kreativa företagare. Vill man detta måste också arbetet organiseras så att kommunen kan ge denna service.

Turismen och turistnäringen ingår som en viktig del i detta servicearbete. Turism är i huvudsak aktivt arbete för och stöd till besöksnäringen, dvs en näringslivsfråga.
Att vi inte ersatt turistchefen i Lindesberg och ansvarig i Tursam, beror mer på att den organisation som vi börjar se måste funderas över en stund innan vi hittat en bra och långsiktig lösning.
Tursam, samarbetet mellan de fyra norra kommunerna i Örebro län om turistfrågor, har pågått i många år. Men det var först för två år sedan, då Tursam fick en politikervald styrelse genom fullmäktige, som vi nu fick full insyn och kontroll över verksamheten. Tidigare vet vi inte riktigt hur styrning och uppföljning skett annat än att kommunernas turistchefer tillsammans hanterat kommunens turistiska område.

Chefspositioner mår bra av att roteras. Det är av flera skäl som man ute i näringslivet sällan låter chefer på högsta nivå stanna längre än 6-8 år. En Chef ska vara inspiratör och komma med nya idéer samtidigt som den i egenskap av ledare ska hålla lagom distans till verksamheten och dess medarbetare. Ett för nära förhållande, där verksamheten och ledarskapet växer samman utan distans och perspektiv till rollerna blir lätt hämmande och bidrar till att skapa hemmablindhet.
Att i en situation av förändring vänta med rekrytering av chefer är både nödvändigt och klokt. Och vi väntar tålmodigt, i vart fall en stund på att oppositionen skall förstå att världen förändras.
Dock inte alltför länge för vi vill kunna framstå som politiker som inte bara pratar utan också genomför det vi pratar om.

Kommunen har eller har haft chefer som suttit mer än 15 år på sin position. Detta borde leda till eftertanke. I framtiden behöver det offentliga ha mer fokus på detta och arbeta med tidsbegränsade förordnanden. Motsvarande gäller även förhållandet i politiken. Det är nyttigt att byta ledarskap med jämna mellanrum. Dock inte nödvändigtvis vid varje val 😉
Avslutningsvis kan vi konstatera att ett blandat ledarskap vad gäller ålder inom chefskåren är gott. En blandning av ålder gör att inte alla slutar samtidigt och går i pension. Tidigare rekryteringar, som oppositionen stått för, har gärna rekryterat äldre män. Det är viktigt att vi har en bra fördelning mellan män och kvinnor i chefspositioner. Det eftersträvar vi och kommer att eftersträva vid kommande tillsättningar.
Vilka leder kommunen efter valet. Är det en svag politisk ledning som gärna faller in i gamla mönster och förlitar sig på gammalt tänkande. Eller får vi fortsätta att utveckla kommunen genom nytänkande kreativitet och delaktighet från många människor.
Ja det avgör våra väljare på valdagen.

Anders Larsson
Kommunalråd

Publicerad 1 juli 2010 klockan 09:14

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Sami Rahkonen

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.

11 augusti 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.

10 augusti 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har ...
6 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda ...
5 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.

29 juli 2026 klockan 13:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara...
23 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
23 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
22 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-08-11 16:15