Larssons svar på Ceders kritik

För en vecka sedan publicerades en debattartikel på LindeNytt, skriven av oppositionsrådet Anders Ceder. I denna riktades skarp kritik mot den politiska ledningen i Lindesberg. Nu svarar kommunstyrelsens ordförande Anders Larsson på kritiken.

(Ceders artikel finns att läsa här)

Debattartikel av Anders Larsson:
När oppositionsrådet är kritisk mot den politiska ledningen är det ett gott tecken

När oppositionsrådet Anders Ceder ser orosmoln är det ett gott tecken, för då är sannolikt Lindesbergs kommun är på rätt väg. Den sittande majoriteten gick till val på förändring till det bättre, och det arbetet pågår för fullt. Befintliga sätt att arbeta måste ständigt ifrågasättas. Nytänkande och annorlunda idéer provas.
Inte för provandets egen skull utan därför att det ständigt sker förändringar i vår omvärld och vi som kommun måste förhålla oss till detta, för att hitta bästa sätt att arbeta.
Att tänka utifrån och in, dvs kommunen är till för våra kunder, innevånarna, behöver vi upprepa för oss själva många gånger.

Några välfyllda lador har jag inte sett. I slutet på sin karriär som kommunalråd räddade Anders Ceder resultatet i kommunen med en fastighetskarusell som gav över 50 miljoner i plusresultat. Inga nya pengar utifrån innebar att det blev varmt i byxorna för stunden, men sen ska kalaset betalas.
I detta fall genom höjda hyror framför allt i skolan. Vi håller nu på att rätta till detta genom den förändring som sker i kommunens bolag och hyrorna sänks med ungefär 15 miljoner kronor per år. Pengar som kommer skolans verksamhet, eleverna tillgodo. Detta utan att göra avkall på löpande underhåll av fastigheterna. Samtidigt genomför vi en intern genomgång av kommunens administration, ledning och styrning. Där kommunens förvaltningar och bolag ska samarbeta. Allt för att uppnå bästa resultat och mesta nytta för kommunens pengar. Ett nödvändigt arbete som ingen tagit i tidigare och som med missnöje kommenterats av oppositionen.

Kommunens ekonomi är i god ordning, men det beror inte på oppositionens tidigare arbete utan mer på vårt gnetande, stramhet och varsamhet med skattebetalarnas pengar. Att vi sen har en smått gigantisk ej bokförd pensionsskuld på sådär en halv miljard kronor att betala dom närmaste 30 åren tänker jag inte beskylla någon speciell tidigare politiker för. Det är bara helt märkligt att det kan förekomma och någonting som är obegripligt för mig, som större delen av sitt liv sysslat med ekonomi och företagande.

Ledarskap är viktigt. När vi tillträdde förstod vi efter en tid att just det politiska ledarskapet hade varit svagt. Politiken har att utifrån de demokratiska valen vart fjärde år, att driva frågor och peka på vad som ska ske inom olika områden, samt att bestämma när de ska vara genomförda.
Den kommunala organisationen med cheferna i spetsen ska ta hand om hur och vem frågan, dvs oavsett vilken politisk majoritet som finns genomföra fattade beslut. En minst sagt rörig situation har funnits där spelreglarna inte varit tydliga. Denna rörighet ska inte skyllas på tjänstemännen utan tidigare politikers brist på förmåga. Vi reder i dessa frågor och börjar se ljuset i tunneln.

Anders Ceder tar Arenahallens tillkomst som ett exempel på sin handlingskraft. Under oppositionens ledarskap pratades det om byggnation det ritades och flyttades. Men trots ett allt mer angeläget behov lyckades man inte under alla dessa år få igång bygget av Lindesberg Arena. Jag tar detta som talande exempel på brist på handlingskraft. Vi slutförde planeringen satte igång bygget och nu är den snart färdig inför invigning den 16 augusti.
Vi har dessutom via fullmäktige säkrat upp att medel finns för den framtida driften i löpande budgets.
Det är så mycket viktigare att kontrollera att åtaganden kan betalas i framtiden, än att försöka förstå vad en enda stor investeringspeng ger för resultat i kommunens årliga ekonomi.
Samma tänkande går nu in till fotbollen och önskemålet om konstgräsplaner.
Vi måste kunna se att vi klarar att hålla planerna i gång i många år. När vi ser den kalkylen kan vi också känna oss trygga i att bygga. Det ska verkligen bli spännande att se vad skolan och fotbollen kommer fram till efter semestern.

Det är viktigt att politiker har tydliga mål och visioner. De långsiktiga målen och visionerna ska vi dessutom för kommunens bästa vara blocköverskridande överens om vilket jag också bedömer att vi är.

Lindesbergs kommun har en låg nivå när det gäller näringslivsrankingen, det är sant. Tillsammans med våra grannkommuner i norra länsdelen, som för övrigt är socialdemokratiskt styrda, rosor vi knappast marknaden. Vissa delar beror på vår struktur, hög offentligdel i arbete. Återigen andra är påverkbara faktorer som exempelvis mycket egenregiarbete i våra kommunala verksamheter. En del beror på attityder och inställning hos våra medarbetare och hos oss politiker. Där har oppositionsrådet bidragit med gnällande om kommunens utvecklingsfrågor och försök att misskreditera majoritetens förslag. Det har knappast hjälp till att höja vår kommuns status.

Näringslivsområdet och utvecklingsenheten håller nu på att finna sina former. Att vi håller på att lyckas där är mer en effekt av att vi gett upp att just lyssna på oppositionens gnäll och genomföra den linje som majoriteten står får. Att söka samförstånd är inte alltid bra. Vi vill ha spänst och nytänkande med företagandet i centrum och kommunens utvecklingsenhet som ett stöd och smörjmedel till kreativa företagare. Vill man detta måste också arbetet organiseras så att kommunen kan ge denna service.

Turismen och turistnäringen ingår som en viktig del i detta servicearbete. Turism är i huvudsak aktivt arbete för och stöd till besöksnäringen, dvs en näringslivsfråga.
Att vi inte ersatt turistchefen i Lindesberg och ansvarig i Tursam, beror mer på att den organisation som vi börjar se måste funderas över en stund innan vi hittat en bra och långsiktig lösning.
Tursam, samarbetet mellan de fyra norra kommunerna i Örebro län om turistfrågor, har pågått i många år. Men det var först för två år sedan, då Tursam fick en politikervald styrelse genom fullmäktige, som vi nu fick full insyn och kontroll över verksamheten. Tidigare vet vi inte riktigt hur styrning och uppföljning skett annat än att kommunernas turistchefer tillsammans hanterat kommunens turistiska område.

Chefspositioner mår bra av att roteras. Det är av flera skäl som man ute i näringslivet sällan låter chefer på högsta nivå stanna längre än 6-8 år. En Chef ska vara inspiratör och komma med nya idéer samtidigt som den i egenskap av ledare ska hålla lagom distans till verksamheten och dess medarbetare. Ett för nära förhållande, där verksamheten och ledarskapet växer samman utan distans och perspektiv till rollerna blir lätt hämmande och bidrar till att skapa hemmablindhet.
Att i en situation av förändring vänta med rekrytering av chefer är både nödvändigt och klokt. Och vi väntar tålmodigt, i vart fall en stund på att oppositionen skall förstå att världen förändras.
Dock inte alltför länge för vi vill kunna framstå som politiker som inte bara pratar utan också genomför det vi pratar om.

Kommunen har eller har haft chefer som suttit mer än 15 år på sin position. Detta borde leda till eftertanke. I framtiden behöver det offentliga ha mer fokus på detta och arbeta med tidsbegränsade förordnanden. Motsvarande gäller även förhållandet i politiken. Det är nyttigt att byta ledarskap med jämna mellanrum. Dock inte nödvändigtvis vid varje val 😉
Avslutningsvis kan vi konstatera att ett blandat ledarskap vad gäller ålder inom chefskåren är gott. En blandning av ålder gör att inte alla slutar samtidigt och går i pension. Tidigare rekryteringar, som oppositionen stått för, har gärna rekryterat äldre män. Det är viktigt att vi har en bra fördelning mellan män och kvinnor i chefspositioner. Det eftersträvar vi och kommer att eftersträva vid kommande tillsättningar.
Vilka leder kommunen efter valet. Är det en svag politisk ledning som gärna faller in i gamla mönster och förlitar sig på gammalt tänkande. Eller får vi fortsätta att utveckla kommunen genom nytänkande kreativitet och delaktighet från många människor.
Ja det avgör våra väljare på valdagen.

Anders Larsson
Kommunalråd

Publicerad 1 juli 2010 klockan 09:14

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vindkraftverken i Munkhyttan, sett från Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.

8 november 2025 klockan 20:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.

8 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar

I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

Vindkraftparken i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor

REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.

7 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Befarad villabrand var synvilla

Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.

7 november 2025 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, övervä...
6 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft ...
6 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under ...
5 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Peter Rung gav en föreläsning där humor blandades med allvar kring våld i nära relation. Foto: Camilla Lagerman

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.

4 november 2025 klockan 15:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra ...
30 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att...
29 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års ...
28 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-28

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-25

2025-10-25

2025-10-24

2025-10-24

2025-10-24

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-22

2025-10-22

2025-11-08 21:46