Larssons svar på Ceders kritik

För en vecka sedan publicerades en debattartikel på LindeNytt, skriven av oppositionsrådet Anders Ceder. I denna riktades skarp kritik mot den politiska ledningen i Lindesberg. Nu svarar kommunstyrelsens ordförande Anders Larsson på kritiken.

(Ceders artikel finns att läsa här)

Debattartikel av Anders Larsson:
När oppositionsrådet är kritisk mot den politiska ledningen är det ett gott tecken

När oppositionsrådet Anders Ceder ser orosmoln är det ett gott tecken, för då är sannolikt Lindesbergs kommun är på rätt väg. Den sittande majoriteten gick till val på förändring till det bättre, och det arbetet pågår för fullt. Befintliga sätt att arbeta måste ständigt ifrågasättas. Nytänkande och annorlunda idéer provas.
Inte för provandets egen skull utan därför att det ständigt sker förändringar i vår omvärld och vi som kommun måste förhålla oss till detta, för att hitta bästa sätt att arbeta.
Att tänka utifrån och in, dvs kommunen är till för våra kunder, innevånarna, behöver vi upprepa för oss själva många gånger.

Några välfyllda lador har jag inte sett. I slutet på sin karriär som kommunalråd räddade Anders Ceder resultatet i kommunen med en fastighetskarusell som gav över 50 miljoner i plusresultat. Inga nya pengar utifrån innebar att det blev varmt i byxorna för stunden, men sen ska kalaset betalas.
I detta fall genom höjda hyror framför allt i skolan. Vi håller nu på att rätta till detta genom den förändring som sker i kommunens bolag och hyrorna sänks med ungefär 15 miljoner kronor per år. Pengar som kommer skolans verksamhet, eleverna tillgodo. Detta utan att göra avkall på löpande underhåll av fastigheterna. Samtidigt genomför vi en intern genomgång av kommunens administration, ledning och styrning. Där kommunens förvaltningar och bolag ska samarbeta. Allt för att uppnå bästa resultat och mesta nytta för kommunens pengar. Ett nödvändigt arbete som ingen tagit i tidigare och som med missnöje kommenterats av oppositionen.

Kommunens ekonomi är i god ordning, men det beror inte på oppositionens tidigare arbete utan mer på vårt gnetande, stramhet och varsamhet med skattebetalarnas pengar. Att vi sen har en smått gigantisk ej bokförd pensionsskuld på sådär en halv miljard kronor att betala dom närmaste 30 åren tänker jag inte beskylla någon speciell tidigare politiker för. Det är bara helt märkligt att det kan förekomma och någonting som är obegripligt för mig, som större delen av sitt liv sysslat med ekonomi och företagande.

Ledarskap är viktigt. När vi tillträdde förstod vi efter en tid att just det politiska ledarskapet hade varit svagt. Politiken har att utifrån de demokratiska valen vart fjärde år, att driva frågor och peka på vad som ska ske inom olika områden, samt att bestämma när de ska vara genomförda.
Den kommunala organisationen med cheferna i spetsen ska ta hand om hur och vem frågan, dvs oavsett vilken politisk majoritet som finns genomföra fattade beslut. En minst sagt rörig situation har funnits där spelreglarna inte varit tydliga. Denna rörighet ska inte skyllas på tjänstemännen utan tidigare politikers brist på förmåga. Vi reder i dessa frågor och börjar se ljuset i tunneln.

Anders Ceder tar Arenahallens tillkomst som ett exempel på sin handlingskraft. Under oppositionens ledarskap pratades det om byggnation det ritades och flyttades. Men trots ett allt mer angeläget behov lyckades man inte under alla dessa år få igång bygget av Lindesberg Arena. Jag tar detta som talande exempel på brist på handlingskraft. Vi slutförde planeringen satte igång bygget och nu är den snart färdig inför invigning den 16 augusti.
Vi har dessutom via fullmäktige säkrat upp att medel finns för den framtida driften i löpande budgets.
Det är så mycket viktigare att kontrollera att åtaganden kan betalas i framtiden, än att försöka förstå vad en enda stor investeringspeng ger för resultat i kommunens årliga ekonomi.
Samma tänkande går nu in till fotbollen och önskemålet om konstgräsplaner.
Vi måste kunna se att vi klarar att hålla planerna i gång i många år. När vi ser den kalkylen kan vi också känna oss trygga i att bygga. Det ska verkligen bli spännande att se vad skolan och fotbollen kommer fram till efter semestern.

Det är viktigt att politiker har tydliga mål och visioner. De långsiktiga målen och visionerna ska vi dessutom för kommunens bästa vara blocköverskridande överens om vilket jag också bedömer att vi är.

Lindesbergs kommun har en låg nivå när det gäller näringslivsrankingen, det är sant. Tillsammans med våra grannkommuner i norra länsdelen, som för övrigt är socialdemokratiskt styrda, rosor vi knappast marknaden. Vissa delar beror på vår struktur, hög offentligdel i arbete. Återigen andra är påverkbara faktorer som exempelvis mycket egenregiarbete i våra kommunala verksamheter. En del beror på attityder och inställning hos våra medarbetare och hos oss politiker. Där har oppositionsrådet bidragit med gnällande om kommunens utvecklingsfrågor och försök att misskreditera majoritetens förslag. Det har knappast hjälp till att höja vår kommuns status.

Näringslivsområdet och utvecklingsenheten håller nu på att finna sina former. Att vi håller på att lyckas där är mer en effekt av att vi gett upp att just lyssna på oppositionens gnäll och genomföra den linje som majoriteten står får. Att söka samförstånd är inte alltid bra. Vi vill ha spänst och nytänkande med företagandet i centrum och kommunens utvecklingsenhet som ett stöd och smörjmedel till kreativa företagare. Vill man detta måste också arbetet organiseras så att kommunen kan ge denna service.

Turismen och turistnäringen ingår som en viktig del i detta servicearbete. Turism är i huvudsak aktivt arbete för och stöd till besöksnäringen, dvs en näringslivsfråga.
Att vi inte ersatt turistchefen i Lindesberg och ansvarig i Tursam, beror mer på att den organisation som vi börjar se måste funderas över en stund innan vi hittat en bra och långsiktig lösning.
Tursam, samarbetet mellan de fyra norra kommunerna i Örebro län om turistfrågor, har pågått i många år. Men det var först för två år sedan, då Tursam fick en politikervald styrelse genom fullmäktige, som vi nu fick full insyn och kontroll över verksamheten. Tidigare vet vi inte riktigt hur styrning och uppföljning skett annat än att kommunernas turistchefer tillsammans hanterat kommunens turistiska område.

Chefspositioner mår bra av att roteras. Det är av flera skäl som man ute i näringslivet sällan låter chefer på högsta nivå stanna längre än 6-8 år. En Chef ska vara inspiratör och komma med nya idéer samtidigt som den i egenskap av ledare ska hålla lagom distans till verksamheten och dess medarbetare. Ett för nära förhållande, där verksamheten och ledarskapet växer samman utan distans och perspektiv till rollerna blir lätt hämmande och bidrar till att skapa hemmablindhet.
Att i en situation av förändring vänta med rekrytering av chefer är både nödvändigt och klokt. Och vi väntar tålmodigt, i vart fall en stund på att oppositionen skall förstå att världen förändras.
Dock inte alltför länge för vi vill kunna framstå som politiker som inte bara pratar utan också genomför det vi pratar om.

Kommunen har eller har haft chefer som suttit mer än 15 år på sin position. Detta borde leda till eftertanke. I framtiden behöver det offentliga ha mer fokus på detta och arbeta med tidsbegränsade förordnanden. Motsvarande gäller även förhållandet i politiken. Det är nyttigt att byta ledarskap med jämna mellanrum. Dock inte nödvändigtvis vid varje val 😉
Avslutningsvis kan vi konstatera att ett blandat ledarskap vad gäller ålder inom chefskåren är gott. En blandning av ålder gör att inte alla slutar samtidigt och går i pension. Tidigare rekryteringar, som oppositionen stått för, har gärna rekryterat äldre män. Det är viktigt att vi har en bra fördelning mellan män och kvinnor i chefspositioner. Det eftersträvar vi och kommer att eftersträva vid kommande tillsättningar.
Vilka leder kommunen efter valet. Är det en svag politisk ledning som gärna faller in i gamla mönster och förlitar sig på gammalt tänkande. Eller får vi fortsätta att utveckla kommunen genom nytänkande kreativitet och delaktighet från många människor.
Ja det avgör våra väljare på valdagen.

Anders Larsson
Kommunalråd

Publicerad 1 juli 2010 klockan 09:14

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.
22 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-12-03 00:04