Nu står det klart att det populära dansbandet Larz-Kristerz kommer till Lindesberg för att sätta guldkant på årets kräftfest i Lindehov den 9 augusti. Med minnen av rekordåret 2009 i bagaget, ser arrangörerna fram emot en magisk återförening med både gamla och nya gäster.
– Vi tror att publiken i Linde kommer att uppskatta det här, berättar Lindlövens eventfixare Elin Olofsson som utlovar en en kväll fylld med musik, dans och läckerheter.
Det folkkära bandet Larz-Kristerz från Älvdalen fick sitt genombrott efter att ha ha vunnit dansbandskampen 2008. Bandet blev även historiskt när de som enda dansband toppat både album- och singellistan samtidigt 2009 med albumet “Hem Till Dig” och en av deras största hitlåtar ”Carina”. Samma år belönades de även med en Grammis i kategorin Årets dansband. Nu, 16 år efter sitt genombrott, fortsätter de att turnera landet runt och den 9 augusti gör de ett stopp i Lindesberg för årets kräftfest i hockeyns hemborg Lindehov.
– Det här kommer bli superbra! Larz-Kristerz var även här på kräftfesten 2009 och då slog vi rekord i antal besökare, så vi tror att publiken i Linde kommer att uppskatta det här, berättar Lindlövens eventfixare Elin Olofsson.
Inom kort kommer man släppa biljetter till eventet, som blir en helkväll med kräftbuffé och dans i ishallen som för en kväll förvandlas till en festlokal.
– Det kommer vara buffé med kräftor, räkor, paj och massa annat gott som dukas upp på långbord. Sedan plockar vi undan borden och bjuder upp till dans. Det här har varit en stor tradition i Lindesberg så förhoppningsvis blir det ett kärt återseende för många men också en rolig ny upplevelse för de som inte har varit med tidigare. Det kommer bli en riktig folkfest det här tror jag, avslutar Elin Olofsson glatt.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.