Nu står det klart att det populära dansbandet Larz-Kristerz kommer till Lindesberg för att sätta guldkant på årets kräftfest i Lindehov den 9 augusti. Med minnen av rekordåret 2009 i bagaget, ser arrangörerna fram emot en magisk återförening med både gamla och nya gäster.
– Vi tror att publiken i Linde kommer att uppskatta det här, berättar Lindlövens eventfixare Elin Olofsson som utlovar en en kväll fylld med musik, dans och läckerheter.
Det folkkära bandet Larz-Kristerz från Älvdalen fick sitt genombrott efter att ha ha vunnit dansbandskampen 2008. Bandet blev även historiskt när de som enda dansband toppat både album- och singellistan samtidigt 2009 med albumet “Hem Till Dig” och en av deras största hitlåtar ”Carina”. Samma år belönades de även med en Grammis i kategorin Årets dansband. Nu, 16 år efter sitt genombrott, fortsätter de att turnera landet runt och den 9 augusti gör de ett stopp i Lindesberg för årets kräftfest i hockeyns hemborg Lindehov.
– Det här kommer bli superbra! Larz-Kristerz var även här på kräftfesten 2009 och då slog vi rekord i antal besökare, så vi tror att publiken i Linde kommer att uppskatta det här, berättar Lindlövens eventfixare Elin Olofsson.
Inom kort kommer man släppa biljetter till eventet, som blir en helkväll med kräftbuffé och dans i ishallen som för en kväll förvandlas till en festlokal.
– Det kommer vara buffé med kräftor, räkor, paj och massa annat gott som dukas upp på långbord. Sedan plockar vi undan borden och bjuder upp till dans. Det här har varit en stor tradition i Lindesberg så förhoppningsvis blir det ett kärt återseende för många men också en rolig ny upplevelse för de som inte har varit med tidigare. Det kommer bli en riktig folkfest det här tror jag, avslutar Elin Olofsson glatt.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.