Nu står det klart att det populära dansbandet Larz-Kristerz kommer till Lindesberg för att sätta guldkant på årets kräftfest i Lindehov den 9 augusti. Med minnen av rekordåret 2009 i bagaget, ser arrangörerna fram emot en magisk återförening med både gamla och nya gäster.
– Vi tror att publiken i Linde kommer att uppskatta det här, berättar Lindlövens eventfixare Elin Olofsson som utlovar en en kväll fylld med musik, dans och läckerheter.
Det folkkära bandet Larz-Kristerz från Älvdalen fick sitt genombrott efter att ha ha vunnit dansbandskampen 2008. Bandet blev även historiskt när de som enda dansband toppat både album- och singellistan samtidigt 2009 med albumet “Hem Till Dig” och en av deras största hitlåtar ”Carina”. Samma år belönades de även med en Grammis i kategorin Årets dansband. Nu, 16 år efter sitt genombrott, fortsätter de att turnera landet runt och den 9 augusti gör de ett stopp i Lindesberg för årets kräftfest i hockeyns hemborg Lindehov.
– Det här kommer bli superbra! Larz-Kristerz var även här på kräftfesten 2009 och då slog vi rekord i antal besökare, så vi tror att publiken i Linde kommer att uppskatta det här, berättar Lindlövens eventfixare Elin Olofsson.
Inom kort kommer man släppa biljetter till eventet, som blir en helkväll med kräftbuffé och dans i ishallen som för en kväll förvandlas till en festlokal.
– Det kommer vara buffé med kräftor, räkor, paj och massa annat gott som dukas upp på långbord. Sedan plockar vi undan borden och bjuder upp till dans. Det här har varit en stor tradition i Lindesberg så förhoppningsvis blir det ett kärt återseende för många men också en rolig ny upplevelse för de som inte har varit med tidigare. Det kommer bli en riktig folkfest det här tror jag, avslutar Elin Olofsson glatt.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.