Drygt ett halvt ton kräftor ligger just nu i kylrummet och väntar på den stora kvällen. På fredag i nästa vecka öppnas dörrarna till vad som förväntas bli den största kräftfest som någonsin har arrangerats av föreningen Lindlövens IF. I år har man t o m tagit hjälp av syskonklubben Guldsmedshytte SK för att ro i land det hela.
Biljettförsäljningen slår alla tidigare rekord och detta trots att man har flyttat kräftfesten till Råsshallen i Guldsmedshyttan med anledning av tidigare isläggning i Lindehov. Vadan denna rusning efter biljetter då? Ja, det har sin enkla förklaring.
-Det är bara för att vi flyttat det till Råsshallen, skojar Tomas Rydén, Lindlöven.
-Nej, vi vet nog alla svaret på den frågan. Det är naturligtvis så att kvällens band, Larz Kristerz, har bidragit en hel del till det ökade intresset, förklarar han.
Dansbandet Larz Kristerz har därmed knäppt giganterna Lasse Stefanz på nästippen.
-När Lasse Stefanz spelade kom det bra mycket folk, men det kommer fler nu, konstaterar Tomas.
När festen arrangerades i Lindehov tidigare, dukades för 500 matgäster. Dock blev det ofta biljetter över. I år dukar man upp för 800 matgäster – och matbiljetterna är faktiskt redan slut. Försäljningen gick rekordsnabbt.
-Ja, det är helt otroligt. Men det finns fortfarande dansbiljetter kvar. Och även om förköpen till dansen skulle sälja slut så kommer vi att ha mellan 100-150 biljetter i entrén. Vi förväntar oss att det kommer totalt 1500 gäster till festen, så det här kommer att bli riktigt stort, avslutar Tomas Rydén.
Mer info om kräftfesten finns här
Båtklubben arrangerar också
Hockeyföreningarna är inte ensamma om att arrangera kräftfest i dessa dagar. Nu på lördag kommer Linde Båtklubb att ordna med en kräftskiva ute i det fria – vid deras klubbstuga vid Ånäs. Klubben meddelar att festligheterna drar igång kl 18 och att det är öppet för allmänheten – oavsett vad man har för åsikter om båtar och farvatten.
Mer info finns på deras hemsida
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.