I vårt avlånga land är det i Gusselby som Sverigedemokraterna får störst stöd. Med 36,8% toppar orten listan och SD intar platsen som det näst största parti i Lindesbergs kommun. Vad kommer sig denna framgång? Vad är det som ligger bakom dessa höga siffror?
Efter att valresultatet i söndagsnatt presenterades har Gusselby fått stor uppmärksamhet. Procentuellt visade sig Gusselby vara det valdistrikt där flest röstade på SD.
– SD har gått framåt i hela landet, det var väntat, men kanske inte såhär mycket. De hade ett starkt fäste förut, men nu efter vi fått asylboendet i Gusselby så kan det säkert ha påverkat. Men det kan man bara spekulera i. Det har inte påverkat mig, man vet inte vad det blir av Sverige, säger en av de boende i Gusselby som önskar vara anonym.
Asylboendet i Gusselby har ungefär 70 inkvarterade och de första flyttade in i början av juni. Det råder lite delade meningar om huruvida boendet påverkat SD-tänket i byn.
Paret Ekstedt som är bosatta i Gusselby diskuterar detta:
– Det var mycket SD redan innan boendet, många är förbannade på att invandrarna får så mycket pengar medan svenskar inte får det. Det har blivit mer bråk sedan de kom hit. Det svider i folks ögon när de kommer med dyra märkeskläder, skor och smycken. Man tycker att de lever enbart på sina bidrag och att de använder Sverige som någon slags fristad.
– En del har det jävligt knapert och ett helvete, man bör hjälpa dem först. Om folk har det för jävligt så är det klart att man ska hjälpa. Men inte kriminella som bara sitter där och kostar pengar. Sitter de i fängelse så kostar de massor med skattepengar. Men det är många som inte törs stå för vad de tycker och tänker. Och alla som kommer hit, var ska de bo och jobba? Det finns ju inte ens till våra egna ungdomar.
– Och så tror jag folk stör sig för att de syns mycket mer, eftersom de inte har några jobb så är de ofta runt och dräller. De var även de som grävde i alla brevlådorna här borta, kollade allas post och rev runt. När någon sedan ringde och klagade fick man inget stöd för det alls, det bara viftades bort.
– Många är less på invandrarpolitiken, det kan vara en anledning till att så många gick över till SD. Invandrarpolitiken är en stor fråga som behöver tas upp och SD gör det. Det behöver inte gå så långt att man är nazist eller superrasist, man kan faktiskt ha åsikter om det här utan att vara rasist. SD har fått mycket svart på sig, men är det sant eller inte, kan man fråga sig. Men vi får se om det blir någon förbättring framöver, annars vore det för jävligt.
Kanske är det de som har fått Gusselby att reagera; att de anser att inget annat parti har tagit tag i de viktiga, stora frågorna angående invandringspolitiken, att responsen inte riktigt finns där. Rätt vad det är förändras byn och ett asylboende upprättas.
Camilla Gustavsson som inte gav sin röst till SD säger:
– Jag tror faktiskt att det handlar om att folk är rädda. Innan asylboendet fanns det inte några invandrare i Gusselby. Men sen tror jag att folk tycker att det är för mycket invandrare i kommunen.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.