I vårt avlånga land är det i Gusselby som Sverigedemokraterna får störst stöd. Med 36,8% toppar orten listan och SD intar platsen som det näst största parti i Lindesbergs kommun. Vad kommer sig denna framgång? Vad är det som ligger bakom dessa höga siffror?
Efter att valresultatet i söndagsnatt presenterades har Gusselby fått stor uppmärksamhet. Procentuellt visade sig Gusselby vara det valdistrikt där flest röstade på SD.
– SD har gått framåt i hela landet, det var väntat, men kanske inte såhär mycket. De hade ett starkt fäste förut, men nu efter vi fått asylboendet i Gusselby så kan det säkert ha påverkat. Men det kan man bara spekulera i. Det har inte påverkat mig, man vet inte vad det blir av Sverige, säger en av de boende i Gusselby som önskar vara anonym.
Asylboendet i Gusselby har ungefär 70 inkvarterade och de första flyttade in i början av juni. Det råder lite delade meningar om huruvida boendet påverkat SD-tänket i byn.
Paret Ekstedt som är bosatta i Gusselby diskuterar detta:
– Det var mycket SD redan innan boendet, många är förbannade på att invandrarna får så mycket pengar medan svenskar inte får det. Det har blivit mer bråk sedan de kom hit. Det svider i folks ögon när de kommer med dyra märkeskläder, skor och smycken. Man tycker att de lever enbart på sina bidrag och att de använder Sverige som någon slags fristad.
– En del har det jävligt knapert och ett helvete, man bör hjälpa dem först. Om folk har det för jävligt så är det klart att man ska hjälpa. Men inte kriminella som bara sitter där och kostar pengar. Sitter de i fängelse så kostar de massor med skattepengar. Men det är många som inte törs stå för vad de tycker och tänker. Och alla som kommer hit, var ska de bo och jobba? Det finns ju inte ens till våra egna ungdomar.
– Och så tror jag folk stör sig för att de syns mycket mer, eftersom de inte har några jobb så är de ofta runt och dräller. De var även de som grävde i alla brevlådorna här borta, kollade allas post och rev runt. När någon sedan ringde och klagade fick man inget stöd för det alls, det bara viftades bort.
– Många är less på invandrarpolitiken, det kan vara en anledning till att så många gick över till SD. Invandrarpolitiken är en stor fråga som behöver tas upp och SD gör det. Det behöver inte gå så långt att man är nazist eller superrasist, man kan faktiskt ha åsikter om det här utan att vara rasist. SD har fått mycket svart på sig, men är det sant eller inte, kan man fråga sig. Men vi får se om det blir någon förbättring framöver, annars vore det för jävligt.
Kanske är det de som har fått Gusselby att reagera; att de anser att inget annat parti har tagit tag i de viktiga, stora frågorna angående invandringspolitiken, att responsen inte riktigt finns där. Rätt vad det är förändras byn och ett asylboende upprättas.
Camilla Gustavsson som inte gav sin röst till SD säger:
– Jag tror faktiskt att det handlar om att folk är rädda. Innan asylboendet fanns det inte några invandrare i Gusselby. Men sen tror jag att folk tycker att det är för mycket invandrare i kommunen.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.