I vårt avlånga land är det i Gusselby som Sverigedemokraterna får störst stöd. Med 36,8% toppar orten listan och SD intar platsen som det näst största parti i Lindesbergs kommun. Vad kommer sig denna framgång? Vad är det som ligger bakom dessa höga siffror?
Efter att valresultatet i söndagsnatt presenterades har Gusselby fått stor uppmärksamhet. Procentuellt visade sig Gusselby vara det valdistrikt där flest röstade på SD.
– SD har gått framåt i hela landet, det var väntat, men kanske inte såhär mycket. De hade ett starkt fäste förut, men nu efter vi fått asylboendet i Gusselby så kan det säkert ha påverkat. Men det kan man bara spekulera i. Det har inte påverkat mig, man vet inte vad det blir av Sverige, säger en av de boende i Gusselby som önskar vara anonym.
Asylboendet i Gusselby har ungefär 70 inkvarterade och de första flyttade in i början av juni. Det råder lite delade meningar om huruvida boendet påverkat SD-tänket i byn.
Paret Ekstedt som är bosatta i Gusselby diskuterar detta:
– Det var mycket SD redan innan boendet, många är förbannade på att invandrarna får så mycket pengar medan svenskar inte får det. Det har blivit mer bråk sedan de kom hit. Det svider i folks ögon när de kommer med dyra märkeskläder, skor och smycken. Man tycker att de lever enbart på sina bidrag och att de använder Sverige som någon slags fristad.
– En del har det jävligt knapert och ett helvete, man bör hjälpa dem först. Om folk har det för jävligt så är det klart att man ska hjälpa. Men inte kriminella som bara sitter där och kostar pengar. Sitter de i fängelse så kostar de massor med skattepengar. Men det är många som inte törs stå för vad de tycker och tänker. Och alla som kommer hit, var ska de bo och jobba? Det finns ju inte ens till våra egna ungdomar.
– Och så tror jag folk stör sig för att de syns mycket mer, eftersom de inte har några jobb så är de ofta runt och dräller. De var även de som grävde i alla brevlådorna här borta, kollade allas post och rev runt. När någon sedan ringde och klagade fick man inget stöd för det alls, det bara viftades bort.
– Många är less på invandrarpolitiken, det kan vara en anledning till att så många gick över till SD. Invandrarpolitiken är en stor fråga som behöver tas upp och SD gör det. Det behöver inte gå så långt att man är nazist eller superrasist, man kan faktiskt ha åsikter om det här utan att vara rasist. SD har fått mycket svart på sig, men är det sant eller inte, kan man fråga sig. Men vi får se om det blir någon förbättring framöver, annars vore det för jävligt.
Kanske är det de som har fått Gusselby att reagera; att de anser att inget annat parti har tagit tag i de viktiga, stora frågorna angående invandringspolitiken, att responsen inte riktigt finns där. Rätt vad det är förändras byn och ett asylboende upprättas.
Camilla Gustavsson som inte gav sin röst till SD säger:
– Jag tror faktiskt att det handlar om att folk är rädda. Innan asylboendet fanns det inte några invandrare i Gusselby. Men sen tror jag att folk tycker att det är för mycket invandrare i kommunen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.