I vårt avlånga land är det i Gusselby som Sverigedemokraterna får störst stöd. Med 36,8% toppar orten listan och SD intar platsen som det näst största parti i Lindesbergs kommun. Vad kommer sig denna framgång? Vad är det som ligger bakom dessa höga siffror?
Efter att valresultatet i söndagsnatt presenterades har Gusselby fått stor uppmärksamhet. Procentuellt visade sig Gusselby vara det valdistrikt där flest röstade på SD.
– SD har gått framåt i hela landet, det var väntat, men kanske inte såhär mycket. De hade ett starkt fäste förut, men nu efter vi fått asylboendet i Gusselby så kan det säkert ha påverkat. Men det kan man bara spekulera i. Det har inte påverkat mig, man vet inte vad det blir av Sverige, säger en av de boende i Gusselby som önskar vara anonym.
Asylboendet i Gusselby har ungefär 70 inkvarterade och de första flyttade in i början av juni. Det råder lite delade meningar om huruvida boendet påverkat SD-tänket i byn.
Paret Ekstedt som är bosatta i Gusselby diskuterar detta:
– Det var mycket SD redan innan boendet, många är förbannade på att invandrarna får så mycket pengar medan svenskar inte får det. Det har blivit mer bråk sedan de kom hit. Det svider i folks ögon när de kommer med dyra märkeskläder, skor och smycken. Man tycker att de lever enbart på sina bidrag och att de använder Sverige som någon slags fristad.
– En del har det jävligt knapert och ett helvete, man bör hjälpa dem först. Om folk har det för jävligt så är det klart att man ska hjälpa. Men inte kriminella som bara sitter där och kostar pengar. Sitter de i fängelse så kostar de massor med skattepengar. Men det är många som inte törs stå för vad de tycker och tänker. Och alla som kommer hit, var ska de bo och jobba? Det finns ju inte ens till våra egna ungdomar.
– Och så tror jag folk stör sig för att de syns mycket mer, eftersom de inte har några jobb så är de ofta runt och dräller. De var även de som grävde i alla brevlådorna här borta, kollade allas post och rev runt. När någon sedan ringde och klagade fick man inget stöd för det alls, det bara viftades bort.
– Många är less på invandrarpolitiken, det kan vara en anledning till att så många gick över till SD. Invandrarpolitiken är en stor fråga som behöver tas upp och SD gör det. Det behöver inte gå så långt att man är nazist eller superrasist, man kan faktiskt ha åsikter om det här utan att vara rasist. SD har fått mycket svart på sig, men är det sant eller inte, kan man fråga sig. Men vi får se om det blir någon förbättring framöver, annars vore det för jävligt.
Kanske är det de som har fått Gusselby att reagera; att de anser att inget annat parti har tagit tag i de viktiga, stora frågorna angående invandringspolitiken, att responsen inte riktigt finns där. Rätt vad det är förändras byn och ett asylboende upprättas.
Camilla Gustavsson som inte gav sin röst till SD säger:
– Jag tror faktiskt att det handlar om att folk är rädda. Innan asylboendet fanns det inte några invandrare i Gusselby. Men sen tror jag att folk tycker att det är för mycket invandrare i kommunen.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.