I vårt avlånga land är det i Gusselby som Sverigedemokraterna får störst stöd. Med 36,8% toppar orten listan och SD intar platsen som det näst största parti i Lindesbergs kommun. Vad kommer sig denna framgång? Vad är det som ligger bakom dessa höga siffror?
Efter att valresultatet i söndagsnatt presenterades har Gusselby fått stor uppmärksamhet. Procentuellt visade sig Gusselby vara det valdistrikt där flest röstade på SD.
– SD har gått framåt i hela landet, det var väntat, men kanske inte såhär mycket. De hade ett starkt fäste förut, men nu efter vi fått asylboendet i Gusselby så kan det säkert ha påverkat. Men det kan man bara spekulera i. Det har inte påverkat mig, man vet inte vad det blir av Sverige, säger en av de boende i Gusselby som önskar vara anonym.
Asylboendet i Gusselby har ungefär 70 inkvarterade och de första flyttade in i början av juni. Det råder lite delade meningar om huruvida boendet påverkat SD-tänket i byn.
Paret Ekstedt som är bosatta i Gusselby diskuterar detta:
– Det var mycket SD redan innan boendet, många är förbannade på att invandrarna får så mycket pengar medan svenskar inte får det. Det har blivit mer bråk sedan de kom hit. Det svider i folks ögon när de kommer med dyra märkeskläder, skor och smycken. Man tycker att de lever enbart på sina bidrag och att de använder Sverige som någon slags fristad.
– En del har det jävligt knapert och ett helvete, man bör hjälpa dem först. Om folk har det för jävligt så är det klart att man ska hjälpa. Men inte kriminella som bara sitter där och kostar pengar. Sitter de i fängelse så kostar de massor med skattepengar. Men det är många som inte törs stå för vad de tycker och tänker. Och alla som kommer hit, var ska de bo och jobba? Det finns ju inte ens till våra egna ungdomar.
– Och så tror jag folk stör sig för att de syns mycket mer, eftersom de inte har några jobb så är de ofta runt och dräller. De var även de som grävde i alla brevlådorna här borta, kollade allas post och rev runt. När någon sedan ringde och klagade fick man inget stöd för det alls, det bara viftades bort.
– Många är less på invandrarpolitiken, det kan vara en anledning till att så många gick över till SD. Invandrarpolitiken är en stor fråga som behöver tas upp och SD gör det. Det behöver inte gå så långt att man är nazist eller superrasist, man kan faktiskt ha åsikter om det här utan att vara rasist. SD har fått mycket svart på sig, men är det sant eller inte, kan man fråga sig. Men vi får se om det blir någon förbättring framöver, annars vore det för jävligt.
Kanske är det de som har fått Gusselby att reagera; att de anser att inget annat parti har tagit tag i de viktiga, stora frågorna angående invandringspolitiken, att responsen inte riktigt finns där. Rätt vad det är förändras byn och ett asylboende upprättas.
Camilla Gustavsson som inte gav sin röst till SD säger:
– Jag tror faktiskt att det handlar om att folk är rädda. Innan asylboendet fanns det inte några invandrare i Gusselby. Men sen tror jag att folk tycker att det är för mycket invandrare i kommunen.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.