På lördag firas Internationella Blodgivardagen över hela världen och på Lindesbergs lasarett kommer man att hålla blodcentralen öppen mellan kl 10-14 för såväl nya som gamla blodgivare.
Under de senaste två åren har omkring 700 personer lämnat blod på lasarettet. Det kan låta mycket, men blod är färskvara och kan inte lagras längre än sex veckor. Därför är det oerhört viktigt att nå ut till folket och få fler att hjälpa till, förklarar man på blodcentralen i Linde.
-Det är oerhört viktigt att ha givare som kontinuerligt ger blod eftersom det är en färskvara som alltid måste finnas ”på lager”.
För mer information om ämnet rekommenderas ett besök på Geblod.nu
Fotnot: För att få ge blod måste man vara frisk och mellan 18-60 år.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.