På lördag skulle konstnären och skådespelaren Lasse Åberg kommit på besök till Lindesberg för att närvara vid vernissagen av hans utställning Art´s fun på biblioteket. Som avslutning på dagen var ett standup-liknande föredrag inplanerat, men det ställs nu in.
– Lasse Åberg tillhör riskgruppen för coronaviruset och vi vill inte utsätta honom för några onödiga risker, berättar kultursekreterare Sara Sporre.
Vernissagen för utställningen på Lindesbergs Stadsbibliotek blir fortfarande av, dock utan huvudpersonen Lasse Åberg.
– Jag kommer att vara på plats under vernissagen, men jag tror inte att jag har samma dragningskraft som Lasse, skrattar Sara Sporre och fortsätter:
– Vi valde att ställa in hans medverkan på grund av att han snart är 80 år och tillhör riskgruppen för coronaviruset. Det är jättesynd när något sådant händer, men vi vill inte utsätta honom för några onödiga risker.
Åbergs standup-liknande föredrag ”Åberg från A till Ö” som han skulle ha framfört under lördagseftermiddagen ställs in och skjuts upp till längre framåt hösten.
– De som har köpt biljetter till föreställningen kan lämna dem på biblioteket, så får man pengarna tillbaka, säger Sara.
Helgens andra evenemang i form av barnteatern ”Aj! Ett plåsterdrama” och den direktsända operan ”Den flygande holländaren” kommer fortfarande äga rum.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.