På lördag skulle konstnären och skådespelaren Lasse Åberg kommit på besök till Lindesberg för att närvara vid vernissagen av hans utställning Art´s fun på biblioteket. Som avslutning på dagen var ett standup-liknande föredrag inplanerat, men det ställs nu in.
– Lasse Åberg tillhör riskgruppen för coronaviruset och vi vill inte utsätta honom för några onödiga risker, berättar kultursekreterare Sara Sporre.
Vernissagen för utställningen på Lindesbergs Stadsbibliotek blir fortfarande av, dock utan huvudpersonen Lasse Åberg.
– Jag kommer att vara på plats under vernissagen, men jag tror inte att jag har samma dragningskraft som Lasse, skrattar Sara Sporre och fortsätter:
– Vi valde att ställa in hans medverkan på grund av att han snart är 80 år och tillhör riskgruppen för coronaviruset. Det är jättesynd när något sådant händer, men vi vill inte utsätta honom för några onödiga risker.
Åbergs standup-liknande föredrag ”Åberg från A till Ö” som han skulle ha framfört under lördagseftermiddagen ställs in och skjuts upp till längre framåt hösten.
– De som har köpt biljetter till föreställningen kan lämna dem på biblioteket, så får man pengarna tillbaka, säger Sara.
Helgens andra evenemang i form av barnteatern ”Aj! Ett plåsterdrama” och den direktsända operan ”Den flygande holländaren” kommer fortfarande äga rum.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.