Komikerna Lasse Karlsson och Zinat Pirzadeh gästar Lindesberg i november och december för att knyta ihop julsäcken åt komediklubben ”LBG Comedy Club” som startades tidigare i år med hotellet som officiell scen. Bakom kulisserna finner vi samma gäng som drog igång motstycket ”King Street” på Bistro Bellman hösten 2009: Joel Andersson, Jocke Lindkvist och Jonas Karttunen.
LBG Comedy Club har bjudit in Lasse Karlsson och Zinat Pirzadeh för att locka oss till skratt i vintermörkret och först ut av dem är Lasse Karlsson, som går upp på scen redan nu på fredag. Lasse Karlsson har av någon beskrivits som en komiker med mycket humor och lite hår. Under åren har han medverkat i en rad komikprogram i TV som Släng dig i brunnen, Snacka om nyheter och Babben & CO.
Zinat Pirzadeh erövrar scenen två veckor efter Lasses besök och får därmed äran att sätta punkt för ståuppsäsongen på hotellet. För den humorbefriade är Zinat Pirzadeh kanske mest känd som Thomas di Levas ex. För den muntra kategorin människor är hon dock ett mycket stort namn på komikerscenen och i höstas fick hon dessutom en fin bekräftelse på det, när Svenska Standupgalan gick av stapeln. Zinat utsågs då till ”Årets bästa kvinnliga ståuppare”.
Muntert värre med LBG Comedy Club
Fredag 19 nov: Lasse Karlsson
Fredag 3 dec: Zinat Pirzadeh
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.