Komikerna Lasse Karlsson och Zinat Pirzadeh gästar Lindesberg i november och december för att knyta ihop julsäcken åt komediklubben ”LBG Comedy Club” som startades tidigare i år med hotellet som officiell scen. Bakom kulisserna finner vi samma gäng som drog igång motstycket ”King Street” på Bistro Bellman hösten 2009: Joel Andersson, Jocke Lindkvist och Jonas Karttunen.
LBG Comedy Club har bjudit in Lasse Karlsson och Zinat Pirzadeh för att locka oss till skratt i vintermörkret och först ut av dem är Lasse Karlsson, som går upp på scen redan nu på fredag. Lasse Karlsson har av någon beskrivits som en komiker med mycket humor och lite hår. Under åren har han medverkat i en rad komikprogram i TV som Släng dig i brunnen, Snacka om nyheter och Babben & CO.
Zinat Pirzadeh erövrar scenen två veckor efter Lasses besök och får därmed äran att sätta punkt för ståuppsäsongen på hotellet. För den humorbefriade är Zinat Pirzadeh kanske mest känd som Thomas di Levas ex. För den muntra kategorin människor är hon dock ett mycket stort namn på komikerscenen och i höstas fick hon dessutom en fin bekräftelse på det, när Svenska Standupgalan gick av stapeln. Zinat utsågs då till ”Årets bästa kvinnliga ståuppare”.
Muntert värre med LBG Comedy Club
Fredag 19 nov: Lasse Karlsson
Fredag 3 dec: Zinat Pirzadeh
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.