Sommarboken främjar barnens sommarläsande. Foto: Ida Lindkvist
Lässugna barn träffas på biblioteket
Är man mellan 8-12 år och tycker om böcker så är ”Sommarboken” något att nappa på. Sommarboken anordnas runtom i landet på olika bibliotek, så också Lindesbergs Stadsbibliotek, och ett av dess syften är att få alltfler barn att läsa mer under sommarperioden. Där träffas man under sommaren en gång i månaden för att utbyta boktips, träffa vänner, pyssla och fika tillsammans. Idag var det första av de tre tillfällena och många läslusar var på plats.
Kristina Blom plockar upp böcker ur den stora, bruna jätteportföljen. Barnen som samlats runtom lyssnar med stora öron när hon berättar vad de handlar om. Det är varierande titlar på berättelserna och de innehåller alltifrån motocross, fantasy och djur.
Nadines bärglass! Foto: Ida Lindkvist
Någon av böckerna är fristående, medan en annan ingår i en serie av ett helt gäng böcker, en är skriven av Pia Hagmar som tidigare gett ut en hel drös med hästböcker för barn och ungdomar. Hästintresserade Nadine, 9 år, känner genast igen den boken och berättar att hon redan läst den. Hästar är hennes definitiva favoritgenre och hon säger:
– Ja, jag har läst många, men jag har ingen favorit. Jag tycker om det för att man kan rida på hästar.
Sommarboken är ett projekt som cirkulerar i Sverige och många av dess bibliotek. Även Lindesbergs Stadsbibliotek är med och vid den
Emmelina älskar böcker och sitt glassigaste boktips blir Harry Potter-serien. Foto: Ida Lindkvist
första träffen idag är barn från både Lindesberg, Örebro och Göteborg med och deltar. Efter att man har kikat på några av böckerna fikar man tillsammans, för att sedan gå över till pysselhörnan. Barnen tar varsitt papper med en glass på. Den ska färgläggas, klippas ut och sedan på baksidan uppmanas de att skriva sitt bästa boktips och varför man bör läsa just den boken. Emmelina Runnamo, 10 år, målar sin glass i ljusa, somriga färger. Hon vet precis vad hon ska passa på att tipsa om.
– Harry Potter! Det är världens bästa serie. Jag läste ut hela på, låt oss säga, ett trekvarts år. Jag börjar i fyran i höst och jag läste de i tvåan. Jag var den i klassen som lärde mig läsa allra först. Jag tycker Harry Potter är väldigt bra, det är svårt att säga varför, men övernaturligt är något speciellt, då blir de väldigt bra!, säger Emmelina.
Läsa kan man ju göra nästan var och när som helst. En regnig dag kan en bok passa lika utmärkt som när man landat på stranden eller åker många mil på väg till sommarstugan. Emmelina vill alltid ha en bok redo och tycker mycket om att läsa, och anledningen till det är inte så konstig. Hon fortsätter:
– Då har jag någonting att göra när jag har tråkigt. Jag blir tokig om jag inte har böcker! Det är roligt att läsa och jag är en stor bokmal!
Även om man missade dagens tillfälle av Sommarboken, så går det alldeles utmärkt att dyka upp nästkommande gång. Det kvittar om man läser en bok om dagen, eller en om året. Kanske lyssnar man på böcker istället för att ligga med näsan mellan bladen, eller så älskar man att plöja igenom serier. Oavsett vilket så är alla välkomna, så länge man är mellan 8-12 år gamla.
Den 22/7 klockan 11 samlas man för omgång nummer två och 21/8 klockan 15.00 är den avslutande gången för Sommarboken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.