Sommarboken främjar barnens sommarläsande. Foto: Ida Lindkvist
Lässugna barn träffas på biblioteket
Är man mellan 8-12 år och tycker om böcker så är ”Sommarboken” något att nappa på. Sommarboken anordnas runtom i landet på olika bibliotek, så också Lindesbergs Stadsbibliotek, och ett av dess syften är att få alltfler barn att läsa mer under sommarperioden. Där träffas man under sommaren en gång i månaden för att utbyta boktips, träffa vänner, pyssla och fika tillsammans. Idag var det första av de tre tillfällena och många läslusar var på plats.
Kristina Blom plockar upp böcker ur den stora, bruna jätteportföljen. Barnen som samlats runtom lyssnar med stora öron när hon berättar vad de handlar om. Det är varierande titlar på berättelserna och de innehåller alltifrån motocross, fantasy och djur.
Nadines bärglass! Foto: Ida Lindkvist
Någon av böckerna är fristående, medan en annan ingår i en serie av ett helt gäng böcker, en är skriven av Pia Hagmar som tidigare gett ut en hel drös med hästböcker för barn och ungdomar. Hästintresserade Nadine, 9 år, känner genast igen den boken och berättar att hon redan läst den. Hästar är hennes definitiva favoritgenre och hon säger:
– Ja, jag har läst många, men jag har ingen favorit. Jag tycker om det för att man kan rida på hästar.
Sommarboken är ett projekt som cirkulerar i Sverige och många av dess bibliotek. Även Lindesbergs Stadsbibliotek är med och vid den
Emmelina älskar böcker och sitt glassigaste boktips blir Harry Potter-serien. Foto: Ida Lindkvist
första träffen idag är barn från både Lindesberg, Örebro och Göteborg med och deltar. Efter att man har kikat på några av böckerna fikar man tillsammans, för att sedan gå över till pysselhörnan. Barnen tar varsitt papper med en glass på. Den ska färgläggas, klippas ut och sedan på baksidan uppmanas de att skriva sitt bästa boktips och varför man bör läsa just den boken. Emmelina Runnamo, 10 år, målar sin glass i ljusa, somriga färger. Hon vet precis vad hon ska passa på att tipsa om.
– Harry Potter! Det är världens bästa serie. Jag läste ut hela på, låt oss säga, ett trekvarts år. Jag börjar i fyran i höst och jag läste de i tvåan. Jag var den i klassen som lärde mig läsa allra först. Jag tycker Harry Potter är väldigt bra, det är svårt att säga varför, men övernaturligt är något speciellt, då blir de väldigt bra!, säger Emmelina.
Läsa kan man ju göra nästan var och när som helst. En regnig dag kan en bok passa lika utmärkt som när man landat på stranden eller åker många mil på väg till sommarstugan. Emmelina vill alltid ha en bok redo och tycker mycket om att läsa, och anledningen till det är inte så konstig. Hon fortsätter:
– Då har jag någonting att göra när jag har tråkigt. Jag blir tokig om jag inte har böcker! Det är roligt att läsa och jag är en stor bokmal!
Även om man missade dagens tillfälle av Sommarboken, så går det alldeles utmärkt att dyka upp nästkommande gång. Det kvittar om man läser en bok om dagen, eller en om året. Kanske lyssnar man på böcker istället för att ligga med näsan mellan bladen, eller så älskar man att plöja igenom serier. Oavsett vilket så är alla välkomna, så länge man är mellan 8-12 år gamla.
Den 22/7 klockan 11 samlas man för omgång nummer två och 21/8 klockan 15.00 är den avslutande gången för Sommarboken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...