Sommarboken främjar barnens sommarläsande. Foto: Ida Lindkvist
Lässugna barn träffas på biblioteket
Är man mellan 8-12 år och tycker om böcker så är ”Sommarboken” något att nappa på. Sommarboken anordnas runtom i landet på olika bibliotek, så också Lindesbergs Stadsbibliotek, och ett av dess syften är att få alltfler barn att läsa mer under sommarperioden. Där träffas man under sommaren en gång i månaden för att utbyta boktips, träffa vänner, pyssla och fika tillsammans. Idag var det första av de tre tillfällena och många läslusar var på plats.
Kristina Blom plockar upp böcker ur den stora, bruna jätteportföljen. Barnen som samlats runtom lyssnar med stora öron när hon berättar vad de handlar om. Det är varierande titlar på berättelserna och de innehåller alltifrån motocross, fantasy och djur.
Nadines bärglass! Foto: Ida Lindkvist
Någon av böckerna är fristående, medan en annan ingår i en serie av ett helt gäng böcker, en är skriven av Pia Hagmar som tidigare gett ut en hel drös med hästböcker för barn och ungdomar. Hästintresserade Nadine, 9 år, känner genast igen den boken och berättar att hon redan läst den. Hästar är hennes definitiva favoritgenre och hon säger:
– Ja, jag har läst många, men jag har ingen favorit. Jag tycker om det för att man kan rida på hästar.
Sommarboken är ett projekt som cirkulerar i Sverige och många av dess bibliotek. Även Lindesbergs Stadsbibliotek är med och vid den
Emmelina älskar böcker och sitt glassigaste boktips blir Harry Potter-serien. Foto: Ida Lindkvist
första träffen idag är barn från både Lindesberg, Örebro och Göteborg med och deltar. Efter att man har kikat på några av böckerna fikar man tillsammans, för att sedan gå över till pysselhörnan. Barnen tar varsitt papper med en glass på. Den ska färgläggas, klippas ut och sedan på baksidan uppmanas de att skriva sitt bästa boktips och varför man bör läsa just den boken. Emmelina Runnamo, 10 år, målar sin glass i ljusa, somriga färger. Hon vet precis vad hon ska passa på att tipsa om.
– Harry Potter! Det är världens bästa serie. Jag läste ut hela på, låt oss säga, ett trekvarts år. Jag börjar i fyran i höst och jag läste de i tvåan. Jag var den i klassen som lärde mig läsa allra först. Jag tycker Harry Potter är väldigt bra, det är svårt att säga varför, men övernaturligt är något speciellt, då blir de väldigt bra!, säger Emmelina.
Läsa kan man ju göra nästan var och när som helst. En regnig dag kan en bok passa lika utmärkt som när man landat på stranden eller åker många mil på väg till sommarstugan. Emmelina vill alltid ha en bok redo och tycker mycket om att läsa, och anledningen till det är inte så konstig. Hon fortsätter:
– Då har jag någonting att göra när jag har tråkigt. Jag blir tokig om jag inte har böcker! Det är roligt att läsa och jag är en stor bokmal!
Även om man missade dagens tillfälle av Sommarboken, så går det alldeles utmärkt att dyka upp nästkommande gång. Det kvittar om man läser en bok om dagen, eller en om året. Kanske lyssnar man på böcker istället för att ligga med näsan mellan bladen, eller så älskar man att plöja igenom serier. Oavsett vilket så är alla välkomna, så länge man är mellan 8-12 år gamla.
Den 22/7 klockan 11 samlas man för omgång nummer två och 21/8 klockan 15.00 är den avslutande gången för Sommarboken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.