Mitt framför näsan på Janne Olson, Linde Auktionstjänst, stal två personer firmans lastbil på onsdagskvällen. –Jag satt inne på Spishällen och pratade med en vän när jag såg två personer som hoppade in i min lastbil och körde iväg söderut. Eftersom vi såg det hela så satte vi genast fart efter dem, men tappade snart spåret och kontaktade då polisen. Patrullen stötte snart på lastbilen och hängde på. Uppe vid tennisplan vid Kyrkberget blev det stopp för tjuvarna eftersom det är en återvändsgränd och de hoppade ur och flydde från platsen, berättar Janne. Polisen har ganska goda förhoppningar att gripa gärningsmännen då man har ett mycket bra signalement på dem. Dessutom var en av dem inne på Spishällen samtidigt som Janne Olson och betalade en öl med ett VISA-kort. -Dom ställde till det rejält i förarhytten och spräckte även vindrutan, men annars är det väl OK. (skratt) Jag tror jag har en av tjuvarnas nycklar i alla fall. Jag hittade nämligen en nyckelknippa i sätet som i varje fall inte är min.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.