INSÄNDARE: Det finns två partier i Sverige som kallar sig liberala. Vårt Liberala parti och Centerpartiet. Jag, och sannolikt de flesta, har svårt att för sig själv visualisera en bild av de bägge partiernas program och vad de står för. Liberalerna lägger stor vikt vid utbildningsfrågor och Centerpartiet betonar klimat och miljö. Så sägs det.
Båda partiernas får ett alltför lågt antal röster i gallupundersökningar. De riskerar att mista sin plats i Riksdagen. Centerpartiet saknar för närvarande partiledare. Tre medlemmar som innehaft viktiga uppdrag i Liberalerna sa i dagarna upp sig från dessa. För båda partierna ser det mörkt ut inför nästa val.
För oss som, anser oss vara liberala, och vill att tankarna ska vara representerade i Riksdagen även efter nästa val voro det optimalt om de bägge liberala partierna kunde gå samman och bilda ett nytt parti – Nyliberalerna.
De bägge partiernas styrelser bör, menar jag, snarast utforma ett gemensamt partiprogram. Det ska beskriva klimat, natur, utbildning, jordbruk, skogsvård, sjukvård, socialvård, kriminalvård, försvar och jämställdhet. Det ska innehålla ett försök att för gemene man förklara liberalism.
De båda partierna bör enas till ett parti ett år innan nästa val. De bör göra klart att de kan tänka sig att regera tillsammans med Moderaterna eller Socialdemokraterna eller tillsammans med bägge dessa partier.
Ingemar Engstrand
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.