INSÄNDARE: Det finns två partier i Sverige som kallar sig liberala. Vårt Liberala parti och Centerpartiet. Jag, och sannolikt de flesta, har svårt att för sig själv visualisera en bild av de bägge partiernas program och vad de står för. Liberalerna lägger stor vikt vid utbildningsfrågor och Centerpartiet betonar klimat och miljö. Så sägs det.
Båda partiernas får ett alltför lågt antal röster i gallupundersökningar. De riskerar att mista sin plats i Riksdagen. Centerpartiet saknar för närvarande partiledare. Tre medlemmar som innehaft viktiga uppdrag i Liberalerna sa i dagarna upp sig från dessa. För båda partierna ser det mörkt ut inför nästa val.
För oss som, anser oss vara liberala, och vill att tankarna ska vara representerade i Riksdagen även efter nästa val voro det optimalt om de bägge liberala partierna kunde gå samman och bilda ett nytt parti – Nyliberalerna.
De bägge partiernas styrelser bör, menar jag, snarast utforma ett gemensamt partiprogram. Det ska beskriva klimat, natur, utbildning, jordbruk, skogsvård, sjukvård, socialvård, kriminalvård, försvar och jämställdhet. Det ska innehålla ett försök att för gemene man förklara liberalism.
De båda partierna bör enas till ett parti ett år innan nästa val. De bör göra klart att de kan tänka sig att regera tillsammans med Moderaterna eller Socialdemokraterna eller tillsammans med bägge dessa partier.
Ingemar Engstrand
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.