Lättare att arbetspendla enligt förslag på ny tidtabell

Länstrafiken har kommit med ett förslag till Lindesbergs kommun på förändringar i nuvarande tidtabell för regionbussarna som skall gälla fr.o.m. 15 december i år till 13 december nästa år. Syftet med förändringarna är bland annat att skapa bättre och nya förutsättningar att arbetspendla till och från Lindesberg men också för att underlätta skolskjutsarna.

Den riktigt stora nyheten för arbetspendlare, är att Länstrafiken nu har justerat tidtabellen så att turerna söderifrån nu kommer att stanna på industriområdet. Det innebär att pendlare får en mycket bekvämare tillvaro än den nuvarande, som innebär att de får kliva av i Sköndalsområdet och promenera resten av vägen.
– Industriområdet är en viktig arbetsplats med väldigt många företag, betydligt fler än de flesta känner till. Utifrån min tjänst på Näringsliv, tycker jag att det är viktigt att underlätta för alla företag att rekrytera personal och då är det viktigt att kommunikationerna fungerar, förklarar Gunnar Jaxell.
En nyligen genomförd kartläggning visade att det finns otroliga 110 företag etablerade på industriområdet.
– Det är helt otroligt, nu är det naturligtvis många enmansföretag och liknande. Men ändå. Tillsammans med de stora industrierna innebär det att industriområdet är en jättestor arbetsplats och därför känns det väldigt bra att Länstrafiken gör dessa åtgärder i tabellen, understryker Jaxell.
Fyra nya hållplatser har ordnats på området inför de nya turerna som föreslås.

På samma område, arbetspendling, görs justeringar på Linje 351: Lindesberg – Arboga.
– Det är samma sak här. Vi tycker det är viktigt att pendlingen fungerar. Man kan säga att förslaget på den nya tidtabellen har tre huvudsyften och det är att underlätta skolskjutsar, pendling till industriområdet och pendling till Arboga, berättar Gunnar Jaxell.

Förslaget från Länstrafiken ser ut som följer

Linje 301, Yxe-Sandbacken (-Örebro)
Ingen åtgärd

Linje 303, Lindesberg-Örebro
Linjen upphör att köra via Yxe även på helger. Antalet resande är för lågt och vinterväghållning på väg 766 är lågt prioriterad och försvårar framkomligheten. Resenärer hänvisas till hållplats Södra Fingerboda utmed riksväg 50. En ny gång- och cykelväg kommer att göra det lättare och säkrare för resenärer att ta sig till och från hållplatsen.
Linjerna 304 och 306 kommer fortsätta att angöra Yxe.

• Nyhet: Alla turer kommer att trafikera industriområdet i Lindesberg. Hållplatserna Fotbollsgatan östra och västra kommer att angöras.

Linje 306, Nora-Lilla Mon-Lindesberg
Endast minutjusteringar i körtiderna

Linje 307, Nora-Fanthyttan-Lindesberg
Endast minutjusteringar i körtiderna

Linje 308, Lindesberg-Kopparberg
Minutjusteringar görs på körtiderna mellan Kopparberg och Lindesberg för att säkra anslutningarna till Linje 303 mot Örebro.

Minutjustering för bättre anpassning till Storåskolans ramtid kl 15:05. Turen mot Kopparberg avgår kl 15:10 från skolan.

• Nyhet: Turen som idag avgår kl 13:05 från Kopparberg flyttas fram och avgår istället kl 13:50. Syftena är dels att skapa en hemtur kl 14:20 för elever på Storåskolan och dels att skapa en anslutning i Lindesberg för resenärer som vill byta till Linje 303 mot Örebro och Linje 351 mot Vedevåg, Frövi och Arboga.

Linje 309, Storå-Öskebohyttan-Öskevik
Körtiden mellan Storåskolan och Hagabackens skola är för kort och bussen är alltid sen. Därför ökas körtiden med 5 minuter. Turen kl 12:30 från Storåskolan tidigareläggs. Ny avgångstid är kl 12:25. Turerna som avgått kl 14:15 och kl 15:15 från Storåskolan och kl 14:20 och 15:20 från Hagabackens skola, kommer i nästa tabell avgå kl 14:25 och 15:25 från Hagabackens skola.

Linje 314, Frövi-Örebro
Mindre justeringar på två turer. Nya avgångstider från Fröviskolan blir kl 13:20 och kl 14:20.

Linje 315, Frövi-Rockhammar
Möjligheten ses över att flytta turen kl 13:40 från Frövi till ca kl 14:20 för att anpassa den efter Fröviskolans ramtid.

Linje 316, Fellingsbro-Bergaby-Norrby
Inga förändringar på linjen.

Linje 317, Boängen-Finnåker-Sällinge-Fellingsbro
Linjen är en skoltur och anpassas efter var eleverna bor. Ett par nya hållplatser kommer tillkomma och därmed även minutjusteringar i tidtabellen.

Linje 318, Fellingsbro-Oppboga-Rynninge-Frövi
Inga förändringar på linjen

Linje 324, Örebro-Fellingsbro
Önskemål: Helgtrafik önskas av kommunen och resenärer.
Åtgärd: Ingen åtgärd då det kräver extra resurser som inte finns i kommande års budget.

Linje 350, Lindesberg-Vedevåg-Finnåker
Linjen börjar och slutar vid Finnåkers Gård och angör inte längre hållplatserna Finnåkers kursgård, Finnåker och Finnåker Södra eftersom det saknas resenärer.

Linje 351, Lindesberg-Arboga
Även kommande år prioriteras en stark koppling till tåg mot/från Stockholm framför skolpendling.
• Nyheter: Styv tidtabell så långt det är möjligt. Det betyder att bussarna avgår samma minuttal varje timme, vilket underlättar för resenärerna att komma ihåg vilken tid bussen avgår.

Glesare turer mitt på dagen till förmån för en ny tur kl 15:35 från Lindesberg. Åtgärden innebär möjlighet för skol- och arbetspendlare att åka hem tidigare.

Linje 352, Lindesberg-Finnåker, via Spannarboda
Linjen börjar och slutar vid Finnåkers Gård och angör inte längre hållplatserna Finnåkers kursgård, Finnåker och Finnåker Södra eftersom det saknas resenärer.

Linje 353, Lindesberg-Gusselby
Turen kl 14:45 från Lindesbergs busstation kommer endast köra upp till Stadsskogsskolan på onsdagar då skolan har ramtid kl 14:30. Övriga dagar hänvisas eleverna till hållplats Molinders väg.
En del minutjusteringar är gjorda för att justera körtider.

Publicerad 4 oktober 2013 klockan 09:34

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons




Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen ...
25 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt ...
15 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
15 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-30 22:58