Lättare att arbetspendla enligt förslag på ny tidtabell

Länstrafiken har kommit med ett förslag till Lindesbergs kommun på förändringar i nuvarande tidtabell för regionbussarna som skall gälla fr.o.m. 15 december i år till 13 december nästa år. Syftet med förändringarna är bland annat att skapa bättre och nya förutsättningar att arbetspendla till och från Lindesberg men också för att underlätta skolskjutsarna.

Den riktigt stora nyheten för arbetspendlare, är att Länstrafiken nu har justerat tidtabellen så att turerna söderifrån nu kommer att stanna på industriområdet. Det innebär att pendlare får en mycket bekvämare tillvaro än den nuvarande, som innebär att de får kliva av i Sköndalsområdet och promenera resten av vägen.
– Industriområdet är en viktig arbetsplats med väldigt många företag, betydligt fler än de flesta känner till. Utifrån min tjänst på Näringsliv, tycker jag att det är viktigt att underlätta för alla företag att rekrytera personal och då är det viktigt att kommunikationerna fungerar, förklarar Gunnar Jaxell.
En nyligen genomförd kartläggning visade att det finns otroliga 110 företag etablerade på industriområdet.
– Det är helt otroligt, nu är det naturligtvis många enmansföretag och liknande. Men ändå. Tillsammans med de stora industrierna innebär det att industriområdet är en jättestor arbetsplats och därför känns det väldigt bra att Länstrafiken gör dessa åtgärder i tabellen, understryker Jaxell.
Fyra nya hållplatser har ordnats på området inför de nya turerna som föreslås.

På samma område, arbetspendling, görs justeringar på Linje 351: Lindesberg – Arboga.
– Det är samma sak här. Vi tycker det är viktigt att pendlingen fungerar. Man kan säga att förslaget på den nya tidtabellen har tre huvudsyften och det är att underlätta skolskjutsar, pendling till industriområdet och pendling till Arboga, berättar Gunnar Jaxell.

Förslaget från Länstrafiken ser ut som följer

Linje 301, Yxe-Sandbacken (-Örebro)
Ingen åtgärd

Linje 303, Lindesberg-Örebro
Linjen upphör att köra via Yxe även på helger. Antalet resande är för lågt och vinterväghållning på väg 766 är lågt prioriterad och försvårar framkomligheten. Resenärer hänvisas till hållplats Södra Fingerboda utmed riksväg 50. En ny gång- och cykelväg kommer att göra det lättare och säkrare för resenärer att ta sig till och från hållplatsen.
Linjerna 304 och 306 kommer fortsätta att angöra Yxe.

• Nyhet: Alla turer kommer att trafikera industriområdet i Lindesberg. Hållplatserna Fotbollsgatan östra och västra kommer att angöras.

Linje 306, Nora-Lilla Mon-Lindesberg
Endast minutjusteringar i körtiderna

Linje 307, Nora-Fanthyttan-Lindesberg
Endast minutjusteringar i körtiderna

Linje 308, Lindesberg-Kopparberg
Minutjusteringar görs på körtiderna mellan Kopparberg och Lindesberg för att säkra anslutningarna till Linje 303 mot Örebro.

Minutjustering för bättre anpassning till Storåskolans ramtid kl 15:05. Turen mot Kopparberg avgår kl 15:10 från skolan.

• Nyhet: Turen som idag avgår kl 13:05 från Kopparberg flyttas fram och avgår istället kl 13:50. Syftena är dels att skapa en hemtur kl 14:20 för elever på Storåskolan och dels att skapa en anslutning i Lindesberg för resenärer som vill byta till Linje 303 mot Örebro och Linje 351 mot Vedevåg, Frövi och Arboga.

Linje 309, Storå-Öskebohyttan-Öskevik
Körtiden mellan Storåskolan och Hagabackens skola är för kort och bussen är alltid sen. Därför ökas körtiden med 5 minuter. Turen kl 12:30 från Storåskolan tidigareläggs. Ny avgångstid är kl 12:25. Turerna som avgått kl 14:15 och kl 15:15 från Storåskolan och kl 14:20 och 15:20 från Hagabackens skola, kommer i nästa tabell avgå kl 14:25 och 15:25 från Hagabackens skola.

Linje 314, Frövi-Örebro
Mindre justeringar på två turer. Nya avgångstider från Fröviskolan blir kl 13:20 och kl 14:20.

Linje 315, Frövi-Rockhammar
Möjligheten ses över att flytta turen kl 13:40 från Frövi till ca kl 14:20 för att anpassa den efter Fröviskolans ramtid.

Linje 316, Fellingsbro-Bergaby-Norrby
Inga förändringar på linjen.

Linje 317, Boängen-Finnåker-Sällinge-Fellingsbro
Linjen är en skoltur och anpassas efter var eleverna bor. Ett par nya hållplatser kommer tillkomma och därmed även minutjusteringar i tidtabellen.

Linje 318, Fellingsbro-Oppboga-Rynninge-Frövi
Inga förändringar på linjen

Linje 324, Örebro-Fellingsbro
Önskemål: Helgtrafik önskas av kommunen och resenärer.
Åtgärd: Ingen åtgärd då det kräver extra resurser som inte finns i kommande års budget.

Linje 350, Lindesberg-Vedevåg-Finnåker
Linjen börjar och slutar vid Finnåkers Gård och angör inte längre hållplatserna Finnåkers kursgård, Finnåker och Finnåker Södra eftersom det saknas resenärer.

Linje 351, Lindesberg-Arboga
Även kommande år prioriteras en stark koppling till tåg mot/från Stockholm framför skolpendling.
• Nyheter: Styv tidtabell så långt det är möjligt. Det betyder att bussarna avgår samma minuttal varje timme, vilket underlättar för resenärerna att komma ihåg vilken tid bussen avgår.

Glesare turer mitt på dagen till förmån för en ny tur kl 15:35 från Lindesberg. Åtgärden innebär möjlighet för skol- och arbetspendlare att åka hem tidigare.

Linje 352, Lindesberg-Finnåker, via Spannarboda
Linjen börjar och slutar vid Finnåkers Gård och angör inte längre hållplatserna Finnåkers kursgård, Finnåker och Finnåker Södra eftersom det saknas resenärer.

Linje 353, Lindesberg-Gusselby
Turen kl 14:45 från Lindesbergs busstation kommer endast köra upp till Stadsskogsskolan på onsdagar då skolan har ramtid kl 14:30. Övriga dagar hänvisas eleverna till hållplats Molinders väg.
En del minutjusteringar är gjorda för att justera körtider.

Publicerad 4 oktober 2013 klockan 09:34

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.

28 april 2026 klockan 19:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera ...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.

23 april 2026 klockan 13:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15 april 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-11

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-29 17:35