Lättare att arbetspendla enligt förslag på ny tidtabell

Länstrafiken har kommit med ett förslag till Lindesbergs kommun på förändringar i nuvarande tidtabell för regionbussarna som skall gälla fr.o.m. 15 december i år till 13 december nästa år. Syftet med förändringarna är bland annat att skapa bättre och nya förutsättningar att arbetspendla till och från Lindesberg men också för att underlätta skolskjutsarna.

Den riktigt stora nyheten för arbetspendlare, är att Länstrafiken nu har justerat tidtabellen så att turerna söderifrån nu kommer att stanna på industriområdet. Det innebär att pendlare får en mycket bekvämare tillvaro än den nuvarande, som innebär att de får kliva av i Sköndalsområdet och promenera resten av vägen.
– Industriområdet är en viktig arbetsplats med väldigt många företag, betydligt fler än de flesta känner till. Utifrån min tjänst på Näringsliv, tycker jag att det är viktigt att underlätta för alla företag att rekrytera personal och då är det viktigt att kommunikationerna fungerar, förklarar Gunnar Jaxell.
En nyligen genomförd kartläggning visade att det finns otroliga 110 företag etablerade på industriområdet.
– Det är helt otroligt, nu är det naturligtvis många enmansföretag och liknande. Men ändå. Tillsammans med de stora industrierna innebär det att industriområdet är en jättestor arbetsplats och därför känns det väldigt bra att Länstrafiken gör dessa åtgärder i tabellen, understryker Jaxell.
Fyra nya hållplatser har ordnats på området inför de nya turerna som föreslås.

På samma område, arbetspendling, görs justeringar på Linje 351: Lindesberg – Arboga.
– Det är samma sak här. Vi tycker det är viktigt att pendlingen fungerar. Man kan säga att förslaget på den nya tidtabellen har tre huvudsyften och det är att underlätta skolskjutsar, pendling till industriområdet och pendling till Arboga, berättar Gunnar Jaxell.

Förslaget från Länstrafiken ser ut som följer

Linje 301, Yxe-Sandbacken (-Örebro)
Ingen åtgärd

Linje 303, Lindesberg-Örebro
Linjen upphör att köra via Yxe även på helger. Antalet resande är för lågt och vinterväghållning på väg 766 är lågt prioriterad och försvårar framkomligheten. Resenärer hänvisas till hållplats Södra Fingerboda utmed riksväg 50. En ny gång- och cykelväg kommer att göra det lättare och säkrare för resenärer att ta sig till och från hållplatsen.
Linjerna 304 och 306 kommer fortsätta att angöra Yxe.

• Nyhet: Alla turer kommer att trafikera industriområdet i Lindesberg. Hållplatserna Fotbollsgatan östra och västra kommer att angöras.

Linje 306, Nora-Lilla Mon-Lindesberg
Endast minutjusteringar i körtiderna

Linje 307, Nora-Fanthyttan-Lindesberg
Endast minutjusteringar i körtiderna

Linje 308, Lindesberg-Kopparberg
Minutjusteringar görs på körtiderna mellan Kopparberg och Lindesberg för att säkra anslutningarna till Linje 303 mot Örebro.

Minutjustering för bättre anpassning till Storåskolans ramtid kl 15:05. Turen mot Kopparberg avgår kl 15:10 från skolan.

• Nyhet: Turen som idag avgår kl 13:05 från Kopparberg flyttas fram och avgår istället kl 13:50. Syftena är dels att skapa en hemtur kl 14:20 för elever på Storåskolan och dels att skapa en anslutning i Lindesberg för resenärer som vill byta till Linje 303 mot Örebro och Linje 351 mot Vedevåg, Frövi och Arboga.

Linje 309, Storå-Öskebohyttan-Öskevik
Körtiden mellan Storåskolan och Hagabackens skola är för kort och bussen är alltid sen. Därför ökas körtiden med 5 minuter. Turen kl 12:30 från Storåskolan tidigareläggs. Ny avgångstid är kl 12:25. Turerna som avgått kl 14:15 och kl 15:15 från Storåskolan och kl 14:20 och 15:20 från Hagabackens skola, kommer i nästa tabell avgå kl 14:25 och 15:25 från Hagabackens skola.

Linje 314, Frövi-Örebro
Mindre justeringar på två turer. Nya avgångstider från Fröviskolan blir kl 13:20 och kl 14:20.

Linje 315, Frövi-Rockhammar
Möjligheten ses över att flytta turen kl 13:40 från Frövi till ca kl 14:20 för att anpassa den efter Fröviskolans ramtid.

Linje 316, Fellingsbro-Bergaby-Norrby
Inga förändringar på linjen.

Linje 317, Boängen-Finnåker-Sällinge-Fellingsbro
Linjen är en skoltur och anpassas efter var eleverna bor. Ett par nya hållplatser kommer tillkomma och därmed även minutjusteringar i tidtabellen.

Linje 318, Fellingsbro-Oppboga-Rynninge-Frövi
Inga förändringar på linjen

Linje 324, Örebro-Fellingsbro
Önskemål: Helgtrafik önskas av kommunen och resenärer.
Åtgärd: Ingen åtgärd då det kräver extra resurser som inte finns i kommande års budget.

Linje 350, Lindesberg-Vedevåg-Finnåker
Linjen börjar och slutar vid Finnåkers Gård och angör inte längre hållplatserna Finnåkers kursgård, Finnåker och Finnåker Södra eftersom det saknas resenärer.

Linje 351, Lindesberg-Arboga
Även kommande år prioriteras en stark koppling till tåg mot/från Stockholm framför skolpendling.
• Nyheter: Styv tidtabell så långt det är möjligt. Det betyder att bussarna avgår samma minuttal varje timme, vilket underlättar för resenärerna att komma ihåg vilken tid bussen avgår.

Glesare turer mitt på dagen till förmån för en ny tur kl 15:35 från Lindesberg. Åtgärden innebär möjlighet för skol- och arbetspendlare att åka hem tidigare.

Linje 352, Lindesberg-Finnåker, via Spannarboda
Linjen börjar och slutar vid Finnåkers Gård och angör inte längre hållplatserna Finnåkers kursgård, Finnåker och Finnåker Södra eftersom det saknas resenärer.

Linje 353, Lindesberg-Gusselby
Turen kl 14:45 från Lindesbergs busstation kommer endast köra upp till Stadsskogsskolan på onsdagar då skolan har ramtid kl 14:30. Övriga dagar hänvisas eleverna till hållplats Molinders väg.
En del minutjusteringar är gjorda för att justera körtider.

Publicerad 4 oktober 2013 klockan 09:34

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.

30 mars 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i ...

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora ...
23 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
23 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två ...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-04-05 21:19