Hittills i år har 1479 polisanmälningar skrivits i Lindesberg. Vissa av dessa anmälningar handlar om brott av sådan karaktär att det finns ett brottsoffer vars liv och tidigare trygga vardag har raserat. Det är för dessa människor som Brottsofferjouren nu åter har öppnat i Lindesberg efter en tids frånvaro.
Den första september öppnade Brottsofferjouren på adressen Kungsgatan 17. Här kommer man nu att finnas till hands för människor som blivit utsatta för brott och behöver stöd på olika sätt: allt från att prata ut om det som hänt till att få hjälp och information om hur en eventuell rättegång går till och hur man ställer krav på skadestånd.
I Lindesbergs kommun har nära 1500 polisanmälningar skrivits från och med årsskiftet till dags datum. Även om majoriteten av de brott som begås varje år – och anmäls – inte är särskilt allvarliga, så förekommer ändå grövre brottshandlingar där det finns ett brottsoffer som blivit lidande, ibland både fysiskt och psykiskt.
Brottsofferjouren försvann från Lindesberg för ett par år sedan på grund av att dåvarande organisation inte fungerade som man hade önskat. Nu har regionerna slagit sig samman och bildat Brottsofferjouren Västra Bergslagen vars senaste verksamhetskontor öppnats på Kungsgatan 17. Den 18 september håller man öppet hus för att presentera verksamheten för invånarna.
Mer om Brottsofferjouren på nätet
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.