Mer livemusik och temakvällar med stand up, sport med mera. Grunden är lagd för hur det nya Folkan #13 skall drivas av den nye ägaren Lawrence Li från Ludvika.-Det gäller att skapa en mötesplats där alla kan känna sig välkomna och att själva nöjesutbudet tilltalar dem också, säger han.
Lawrence mjukstartar med vanligt öppethållande på fredagar och lördagar och premiären sker alltså nu i afton (läs fredag). Men framåt månadsskiftet kommer han att gasa på lite mer och med nya inslag, lovar han.
Ambitionen är att skapa en mötesplats för såväl den yngre som den äldre publiken. Och det gäller då att hålla isär begreppen, att vara tydlig med vad som gäller. Därför kommer fredagarna och lördagarna skilja sig åt ganska markant vad gäller underhållningen som bjuds gästerna.
-Tanken är att helgerna ska ha ett mycket varierat utbud av underhållning, ena dagen för äldre personer och nästa för yngre, säger Lawrence.
-Det kan exempelvis vara så att vi på fredagen börjar med en stand up-show med matservering för att senare på kvällen bjuda på livemusik från scenen. Och nästa dag köra en discoshow för de yngre som bara vill gå ut och dansa kvällen lång, förklarar han.
Nere i källaren görs den så kallade Rockbaren om till ytterligare en scen för liveuppträdanden – en trubadurscen och lite lugnare plats för den som det söker. Lawrence Li är fast besluten om att just livemusik måste få mer utrymme i Folkan #13, för det har trots allt sitt underhållningsvärde och tilltalar många oavsett ålder egentligen. Men det finns mer att snappa upp.
-Jag har förstått att sporten är stor i stan, särskilt handboll, hockey och till viss del även fotboll. Det är naturligtvis något jag vill göra något av i form av temakvällar lite då och då, säger han.
Fotnot: Lawrence Li driver sedan tidigare två andra restauranger på hemmaplan – Ludvika.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.