Under onsdagens nämndsammanträde, då miljöchef Hilkka Sievert kallats för att informera BMB-politikerna om miljökontorets livsmedelsinspektioner och rutiner, blev det en ordentlig diskussion kring ämnet sekretess. Flera ledamöter i nämnden tolkar det nämligen som att tjänstemännen mörkar sekretessbelagda ärenden för nämnden.
Sommaren 2011 gjordes en åtalsanmälan mot Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet sedan man serverat fika och glass i kiosken vid rastplatsen. Ärendet blev sekretessbelagt. För en vecka sedan blev ärendet känt i samband med en publicering på LindeNytt. Detta blev början på en ny debatt kring BMB-förvaltningens, enligt många, nitiska arbetssätt.
I onsdags blev miljöchef Hilkka Sievert kallad till sammanträdet för att prata om det enskilda fallet samt hur deras rutiner ser ut. Efteråt har nämndordföranden, socialdemokraten Margaretha Östlund, uttalat sig via ett pressmeddelande där hon säger att ärendet har hanterats enlig lag och rätt då man gjort en åtalsanmälan mot kommunen.
Men vissa av ledamöterna anser att förvaltningen mörkar obekväma ärenden för nämnden, som t ex i det aktuella fallet. Här går dock meningarna isär. En av ledamöterna vi talat med, är Ulf Hilding, Moderaterna, och han anser som flera andra att det mörkas.
-Man har ju hävdat att det är pga sekretess som vi inte får information, säger Ulf.
En annan som uttalar sig är Göran Gustavsson, Folkpartiet.
-Det ligger i sakens natur att ärenden med sekretess inte skall föras vidare av enskilda ledamöter. Men det är fullständigt orimligt att förvaltningen uppger att det råder sekretess mellan förvaltningen och den politiska nämnden, säger Göran Gustavsson.
Att lägga en sekretess för nämnden går inte, enligt SKL.
-Nej, det är inte möjligt att göra. Men förvaltningen behöver dock inte ha krav på sig att informera nämnden om man inte har begärt information om det aktuella fallet. Men att undanhålla ärendet med hänvisning till sekretess går inte, förklarar Staffan Wikell, kommunalrättsjurist på SKL, Sveriges Kommuner och Landsting.
Nämndordföranden anser inte att man inte blir snuvad på information från tjänstemännen eftersom man inte har begärt det i det aktuella ärendet.
-Tjänstemännen betraktar en åtalsanmälan som ren verkställighet, säger Östlund.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.