Under onsdagens nämndsammanträde, då miljöchef Hilkka Sievert kallats för att informera BMB-politikerna om miljökontorets livsmedelsinspektioner och rutiner, blev det en ordentlig diskussion kring ämnet sekretess. Flera ledamöter i nämnden tolkar det nämligen som att tjänstemännen mörkar sekretessbelagda ärenden för nämnden.
Sommaren 2011 gjordes en åtalsanmälan mot Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet sedan man serverat fika och glass i kiosken vid rastplatsen. Ärendet blev sekretessbelagt. För en vecka sedan blev ärendet känt i samband med en publicering på LindeNytt. Detta blev början på en ny debatt kring BMB-förvaltningens, enligt många, nitiska arbetssätt.
I onsdags blev miljöchef Hilkka Sievert kallad till sammanträdet för att prata om det enskilda fallet samt hur deras rutiner ser ut. Efteråt har nämndordföranden, socialdemokraten Margaretha Östlund, uttalat sig via ett pressmeddelande där hon säger att ärendet har hanterats enlig lag och rätt då man gjort en åtalsanmälan mot kommunen.
Men vissa av ledamöterna anser att förvaltningen mörkar obekväma ärenden för nämnden, som t ex i det aktuella fallet. Här går dock meningarna isär. En av ledamöterna vi talat med, är Ulf Hilding, Moderaterna, och han anser som flera andra att det mörkas.
-Man har ju hävdat att det är pga sekretess som vi inte får information, säger Ulf.
En annan som uttalar sig är Göran Gustavsson, Folkpartiet.
-Det ligger i sakens natur att ärenden med sekretess inte skall föras vidare av enskilda ledamöter. Men det är fullständigt orimligt att förvaltningen uppger att det råder sekretess mellan förvaltningen och den politiska nämnden, säger Göran Gustavsson.
Att lägga en sekretess för nämnden går inte, enligt SKL.
-Nej, det är inte möjligt att göra. Men förvaltningen behöver dock inte ha krav på sig att informera nämnden om man inte har begärt information om det aktuella fallet. Men att undanhålla ärendet med hänvisning till sekretess går inte, förklarar Staffan Wikell, kommunalrättsjurist på SKL, Sveriges Kommuner och Landsting.
Nämndordföranden anser inte att man inte blir snuvad på information från tjänstemännen eftersom man inte har begärt det i det aktuella ärendet.
-Tjänstemännen betraktar en åtalsanmälan som ren verkställighet, säger Östlund.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.