Under onsdagens nämndsammanträde, då miljöchef Hilkka Sievert kallats för att informera BMB-politikerna om miljökontorets livsmedelsinspektioner och rutiner, blev det en ordentlig diskussion kring ämnet sekretess. Flera ledamöter i nämnden tolkar det nämligen som att tjänstemännen mörkar sekretessbelagda ärenden för nämnden.
Sommaren 2011 gjordes en åtalsanmälan mot Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet sedan man serverat fika och glass i kiosken vid rastplatsen. Ärendet blev sekretessbelagt. För en vecka sedan blev ärendet känt i samband med en publicering på LindeNytt. Detta blev början på en ny debatt kring BMB-förvaltningens, enligt många, nitiska arbetssätt.
I onsdags blev miljöchef Hilkka Sievert kallad till sammanträdet för att prata om det enskilda fallet samt hur deras rutiner ser ut. Efteråt har nämndordföranden, socialdemokraten Margaretha Östlund, uttalat sig via ett pressmeddelande där hon säger att ärendet har hanterats enlig lag och rätt då man gjort en åtalsanmälan mot kommunen.
Men vissa av ledamöterna anser att förvaltningen mörkar obekväma ärenden för nämnden, som t ex i det aktuella fallet. Här går dock meningarna isär. En av ledamöterna vi talat med, är Ulf Hilding, Moderaterna, och han anser som flera andra att det mörkas.
-Man har ju hävdat att det är pga sekretess som vi inte får information, säger Ulf.
En annan som uttalar sig är Göran Gustavsson, Folkpartiet.
-Det ligger i sakens natur att ärenden med sekretess inte skall föras vidare av enskilda ledamöter. Men det är fullständigt orimligt att förvaltningen uppger att det råder sekretess mellan förvaltningen och den politiska nämnden, säger Göran Gustavsson.
Att lägga en sekretess för nämnden går inte, enligt SKL.
-Nej, det är inte möjligt att göra. Men förvaltningen behöver dock inte ha krav på sig att informera nämnden om man inte har begärt information om det aktuella fallet. Men att undanhålla ärendet med hänvisning till sekretess går inte, förklarar Staffan Wikell, kommunalrättsjurist på SKL, Sveriges Kommuner och Landsting.
Nämndordföranden anser inte att man inte blir snuvad på information från tjänstemännen eftersom man inte har begärt det i det aktuella ärendet.
-Tjänstemännen betraktar en åtalsanmälan som ren verkställighet, säger Östlund.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.