Idag, fredag, meddelar såväl Centerpartiet i Lindesberg som Socialdemokraterna och Moderaterna, att man inte tänker stötta förslaget att låta Lindesbergs kommun ingå i det så kallade Vätternvattenprojektet. Därmed ställer sig kommunen utanför.
Ordföranden i kommunstyrelsen i Lindesberg, Irja Gustavsson (s), och Nora, Solveig Oscarsson (s), har nu beslutat föreslå sin kommunstyrelse i respektive kommun att kommunfullmäktige i Lindesberg och Nora avstår från att nu gå in i bolaget Vätternvatten AB, skriver man i ett pressmeddelande.
– Ett beslut som inverkar på generationer framåt kan inte hastas fram. En långsiktig och säker lösning för den kommunala dricksvattenförsörjningen är målet, men vi behöver utreda alternativ. Lindesberg och Nora kommuner väljer en fördjupning i frågan, för att kunna ta ställning till ett framtida gemensamt åtagande, säger Irja Gustavsson och Solveig Oscarsson.
Även Centerpartiet i Lindesberg klargjorde på torsdagskvällens medlemsmöte, att man inte kommer verka för att kommunen går in med stora pengar i detta projekt, som enligt många endast gynnar Örebro kommun vars behov av reservvatten blev tydligt i år.
Samma beslut har fattats av Moderaterna, som i ett pressmeddelande uttalar följande:
– Vi vill att Lindesbergs kommun först utreder alla möjligheter till eget vatten innan man tar ställning till Vättervatten. Det blir kostsamt att både utreda och gå med i bolaget säger Oppositionsrådet Pär-Ove Lindqvist. Lindesberg har en god grundvattennivå och gott om ytvatten. Vi ser också positivt på ett samarbete med Nora gällande vatten och reservvatten.
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!