INSÄNDARE: Jag började arbeta i Örebro läns landsting – Region Örebro Län – 1967 och gick i pension 2004. Jag hade förmånen att arbeta som läkare både vi Lasarettet i Lindesberg och Regionsjukhuset. Jag är nu i färd med det som populärt kalla ”döstädning”. Kartong efter kartong med handlingar köres till tippen och pressas i en container.
Annons
Under de 37 år jag var anställd tog jag del av 12 utredningar gällande förändringar i sjukvårdens organisation. Senare gjordes ytterligare en. De har haft lite olika namn och varit olika omfattande. Handlingarna har bevarats i mitt förråd. Nu är man sedan 3 år i färd med ännu en utredning. I princip således en ny genomgång var tredje till var fjärde år. Varje gång har de presenterats med en tro på att därefter skulle regionens verksamhet fungera bra och effektivt. Men det blev inte så. Snart fick man börja på ny kula.
Tjänstemännen och politikerna har alla varit både ambitiösa och kunniga. Men det har ändå inte gått. Förklaringen är den att sjukvården har en så differentierad verksamhet att den inte låter sig toppstyras. Folk insjuknar vid olika tider på året och olika tider på dygnet. Vädret varierar och med det olika möjligheter till transport. Olyckor inträffar oväntat. Epidemier kan slå hårt. Behovet av behandling varierar stort. Vårdens kvalitet är helt enkelt inte beroende av regionledningens organisationsförmåga utan på personalens kunnighet och arbetsglädje.
Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman
Standarden på vården är hög på alla regionens sjukvårdsanläggningar. Och personalen trivs med sitt arbete. Jag har hört det förut och jag ha frågat folk nu. Det finns dock några som har slutat i Lindesberg beroende på diskussionerna kring nedläggning. De behöver säkra sin och familjens levnadsvillkor.
År 1987 väcktes tanken på att lägga ner kirurgakuten i Lindesberg. Därav blev intet. Nu har debatten varit igång igen sedan 2019. Just nu är kirurgakuten igång dygnet om. Det är intressant att under 2024 togs rekordmånga besök om hand på akutmottagningen i Lindesberg. Kirurgkliniken hade 7376 besök vilket kan jämföras med 7046 år 2018. För medicinkliniken var det 7074 att jämföra med 6497 år 2018. Men regionledningen har en plan. Först ska kirurgakuten stängas nattetid. Sedan helt. Under tiden ska man utbilda en mängd allmänläkare så att dessa kan ta han om de kirurgpatienter som inte åker till Örebro eller Karlskoga. Det är inte möjligt.
Universitetssjukhuset i Örebro. Foto: Jennie Einarsson
Det finns bara en vettig åtgärd som regionledningen kan vidtaga. Avsluta den nuvarande nedläggningsplanen helt. Det är inte visat att det ger någon besparing. Behåll vårdens kapacitet. Naturligtvis ska förändringar ske om ny forskning ger bättre möjligheter. Ge er ut i verksamheten och se hur den fungerar. Ge stöd till personalen. Den ska trivas. Den ska ha tillgång till kaffe vid pauser och att den erkänt goda lunchmaten i Lindesberg ska serveras i personalmatsalen. Om det behövs mer pengar får ni höja skatten och begränsa utbudet av privatvård liksom hyrpersonal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...