INSÄNDARE: Jag började arbeta i Örebro läns landsting – Region Örebro Län – 1967 och gick i pension 2004. Jag hade förmånen att arbeta som läkare både vi Lasarettet i Lindesberg och Regionsjukhuset. Jag är nu i färd med det som populärt kalla ”döstädning”. Kartong efter kartong med handlingar köres till tippen och pressas i en container.
Under de 37 år jag var anställd tog jag del av 12 utredningar gällande förändringar i sjukvårdens organisation. Senare gjordes ytterligare en. De har haft lite olika namn och varit olika omfattande. Handlingarna har bevarats i mitt förråd. Nu är man sedan 3 år i färd med ännu en utredning. I princip således en ny genomgång var tredje till var fjärde år. Varje gång har de presenterats med en tro på att därefter skulle regionens verksamhet fungera bra och effektivt. Men det blev inte så. Snart fick man börja på ny kula.
Tjänstemännen och politikerna har alla varit både ambitiösa och kunniga. Men det har ändå inte gått. Förklaringen är den att sjukvården har en så differentierad verksamhet att den inte låter sig toppstyras. Folk insjuknar vid olika tider på året och olika tider på dygnet. Vädret varierar och med det olika möjligheter till transport. Olyckor inträffar oväntat. Epidemier kan slå hårt. Behovet av behandling varierar stort. Vårdens kvalitet är helt enkelt inte beroende av regionledningens organisationsförmåga utan på personalens kunnighet och arbetsglädje.
Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman
Standarden på vården är hög på alla regionens sjukvårdsanläggningar. Och personalen trivs med sitt arbete. Jag har hört det förut och jag ha frågat folk nu. Det finns dock några som har slutat i Lindesberg beroende på diskussionerna kring nedläggning. De behöver säkra sin och familjens levnadsvillkor.
År 1987 väcktes tanken på att lägga ner kirurgakuten i Lindesberg. Därav blev intet. Nu har debatten varit igång igen sedan 2019. Just nu är kirurgakuten igång dygnet om. Det är intressant att under 2024 togs rekordmånga besök om hand på akutmottagningen i Lindesberg. Kirurgkliniken hade 7376 besök vilket kan jämföras med 7046 år 2018. För medicinkliniken var det 7074 att jämföra med 6497 år 2018. Men regionledningen har en plan. Först ska kirurgakuten stängas nattetid. Sedan helt. Under tiden ska man utbilda en mängd allmänläkare så att dessa kan ta han om de kirurgpatienter som inte åker till Örebro eller Karlskoga. Det är inte möjligt.
Universitetssjukhuset i Örebro. Foto: Jennie Einarsson
Det finns bara en vettig åtgärd som regionledningen kan vidtaga. Avsluta den nuvarande nedläggningsplanen helt. Det är inte visat att det ger någon besparing. Behåll vårdens kapacitet. Naturligtvis ska förändringar ske om ny forskning ger bättre möjligheter. Ge er ut i verksamheten och se hur den fungerar. Ge stöd till personalen. Den ska trivas. Den ska ha tillgång till kaffe vid pauser och att den erkänt goda lunchmaten i Lindesberg ska serveras i personalmatsalen. Om det behövs mer pengar får ni höja skatten och begränsa utbudet av privatvård liksom hyrpersonal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...