INSÄNDARE: Jag började arbeta i Örebro läns landsting – Region Örebro Län – 1967 och gick i pension 2004. Jag hade förmånen att arbeta som läkare både vi Lasarettet i Lindesberg och Regionsjukhuset. Jag är nu i färd med det som populärt kalla ”döstädning”. Kartong efter kartong med handlingar köres till tippen och pressas i en container.
Under de 37 år jag var anställd tog jag del av 12 utredningar gällande förändringar i sjukvårdens organisation. Senare gjordes ytterligare en. De har haft lite olika namn och varit olika omfattande. Handlingarna har bevarats i mitt förråd. Nu är man sedan 3 år i färd med ännu en utredning. I princip således en ny genomgång var tredje till var fjärde år. Varje gång har de presenterats med en tro på att därefter skulle regionens verksamhet fungera bra och effektivt. Men det blev inte så. Snart fick man börja på ny kula.
Tjänstemännen och politikerna har alla varit både ambitiösa och kunniga. Men det har ändå inte gått. Förklaringen är den att sjukvården har en så differentierad verksamhet att den inte låter sig toppstyras. Folk insjuknar vid olika tider på året och olika tider på dygnet. Vädret varierar och med det olika möjligheter till transport. Olyckor inträffar oväntat. Epidemier kan slå hårt. Behovet av behandling varierar stort. Vårdens kvalitet är helt enkelt inte beroende av regionledningens organisationsförmåga utan på personalens kunnighet och arbetsglädje.
Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman
Standarden på vården är hög på alla regionens sjukvårdsanläggningar. Och personalen trivs med sitt arbete. Jag har hört det förut och jag ha frågat folk nu. Det finns dock några som har slutat i Lindesberg beroende på diskussionerna kring nedläggning. De behöver säkra sin och familjens levnadsvillkor.
År 1987 väcktes tanken på att lägga ner kirurgakuten i Lindesberg. Därav blev intet. Nu har debatten varit igång igen sedan 2019. Just nu är kirurgakuten igång dygnet om. Det är intressant att under 2024 togs rekordmånga besök om hand på akutmottagningen i Lindesberg. Kirurgkliniken hade 7376 besök vilket kan jämföras med 7046 år 2018. För medicinkliniken var det 7074 att jämföra med 6497 år 2018. Men regionledningen har en plan. Först ska kirurgakuten stängas nattetid. Sedan helt. Under tiden ska man utbilda en mängd allmänläkare så att dessa kan ta han om de kirurgpatienter som inte åker till Örebro eller Karlskoga. Det är inte möjligt.
Universitetssjukhuset i Örebro. Foto: Jennie Einarsson
Det finns bara en vettig åtgärd som regionledningen kan vidtaga. Avsluta den nuvarande nedläggningsplanen helt. Det är inte visat att det ger någon besparing. Behåll vårdens kapacitet. Naturligtvis ska förändringar ske om ny forskning ger bättre möjligheter. Ge er ut i verksamheten och se hur den fungerar. Ge stöd till personalen. Den ska trivas. Den ska ha tillgång till kaffe vid pauser och att den erkänt goda lunchmaten i Lindesberg ska serveras i personalmatsalen. Om det behövs mer pengar får ni höja skatten och begränsa utbudet av privatvård liksom hyrpersonal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.