Legendaren Janne Schaffer spelar i Linde på Förintelsens Minnesdag: ”Hedersamt”
Fredagen den 27:e januari kommer musikern Janne Schaffer att ge en gratiskonsert i Lindesberg. Detta i samband med att Förintelsens Minnesdag infaller. Konsertens repertoar kommer att understryka det viktigaste som finns, förklarar Janne Schaffer för LindeNytt.
– Livet är det viktigaste vi har. Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen, säger han.
Den 27 januari 1945 befriades det nazityska koncentrations- och förintelselägret Auschwitz-Birkenau i Polen, där drygt en miljon människor miste sina liv mellan åren 1940-1945. Detta datum är numera en minnesdag för förintelsens alla offer – en minnesdag som samlar människor över hela världen i en manifestation.
Samma år som befrielsen i Polen var ett faktum, föddes en av Sveriges mest framgångsrika musiker. Nu får han hedersuppdraget att sätta ton till den viktiga manifestation som kommer arrangeras i Lindesberg på minnesdagen. Mannen med den röda gitarren – Janne Schaffer – ger en konsert i Lindeskolans aula med en skräddarsydd repertoar kvällen och minnesdagen till ära.
– Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen. Jag kommer att sätta ihop låtar som känns rätt för den här minnesstunden, musik som inte tar bort allvaret utan istället lyfter fram det som faktiskt spelar någon roll, förklarar Janne Schaffer och understryker:
– Livet är det viktigaste vi har.
Foto: Per Martinsson
Janne Schaffer har under sin långa karriär spelat tillsammans med artister och grupper som t.ex. ABBA, Toto, Ted Gärdestad, Johnny Nash – och Bob Marley, för att nämna en handfull från en lång lista.
– Jag träffade Bob Marley i samband med ett filmarbete jag gjorde tillsammans med Johnny Nash. Vi skulle göra filmmusik. Johnny Nash medverkade i filmen tillsammans med bland andra Christina Schollin och han presenterade mig för Bob Marley, berättar han.
Mötet med Bob Marley resulterade i att Janne Schaffer snart satt och spelade in en demo tillsammans med mannen som kom att bli den absolut största reggaestjärnan i världen.
– Men det här var ju innan han blivit så stor som han blev, men det var ju fantastiskt att få lektioner av världens bästa reggaeartist, säger Janne och skrattar när han tänker tillbaka på hur Bob Marley lärde honom hur musikgenrens gung skulle spelas.
Janne Schaffer med sin klassiska, röda elplanka. Pressbild. Foto: Annie Hyrefeldt
Jannes allra senaste framträdande gjordes dock inte på musikscenen, utan tillsammans med gode vännen Lasse Åberg – i TV4:s morgonsoffa.
– Vi skänkte två gitarrer till Cancergalan igår (läs måndag), som ska auktioneras ut till förmån för Cancerfonden. Jag tycker även det här är något viktigt att tänka på, det handlar också om livet. Det är också vad konserten heter – Musik För Livet, avslutar Janne Schaffer.
Förintelsens Minnesdag i Lindesberg kommer inte enbart handla om musik. Även författaren Bertil Oppenheimer kommer att medverka och ge åhörarna sin berättelse. Bertils föräldrar var tyska judar och tvingades fly landet. 1943 invandrade de till Sverige efter flera års flykt. Bertil har skrivit boken ”Till Sverige – Historien som aldrig blev berättad”
• Förintelsens Minnesdag arrangeras av Lindesbergs kommun, fredag 27 januari kl. 19.00 i Lindeskolans aula. Det är fri entré med plats för 500 i publiken. Man kan som besökare skänka frivillig gåva via Swish: 123 517 3851. För kontakt: swedenunrwareform@gmail.com
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.