Legendaren Janne Schaffer spelar i Linde på Förintelsens Minnesdag: ”Hedersamt”
Fredagen den 27:e januari kommer musikern Janne Schaffer att ge en gratiskonsert i Lindesberg. Detta i samband med att Förintelsens Minnesdag infaller. Konsertens repertoar kommer att understryka det viktigaste som finns, förklarar Janne Schaffer för LindeNytt.
– Livet är det viktigaste vi har. Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen, säger han.
Den 27 januari 1945 befriades det nazityska koncentrations- och förintelselägret Auschwitz-Birkenau i Polen, där drygt en miljon människor miste sina liv mellan åren 1940-1945. Detta datum är numera en minnesdag för förintelsens alla offer – en minnesdag som samlar människor över hela världen i en manifestation.
Samma år som befrielsen i Polen var ett faktum, föddes en av Sveriges mest framgångsrika musiker. Nu får han hedersuppdraget att sätta ton till den viktiga manifestation som kommer arrangeras i Lindesberg på minnesdagen. Mannen med den röda gitarren – Janne Schaffer – ger en konsert i Lindeskolans aula med en skräddarsydd repertoar kvällen och minnesdagen till ära.
– Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen. Jag kommer att sätta ihop låtar som känns rätt för den här minnesstunden, musik som inte tar bort allvaret utan istället lyfter fram det som faktiskt spelar någon roll, förklarar Janne Schaffer och understryker:
– Livet är det viktigaste vi har.
Foto: Per Martinsson
Janne Schaffer har under sin långa karriär spelat tillsammans med artister och grupper som t.ex. ABBA, Toto, Ted Gärdestad, Johnny Nash – och Bob Marley, för att nämna en handfull från en lång lista.
– Jag träffade Bob Marley i samband med ett filmarbete jag gjorde tillsammans med Johnny Nash. Vi skulle göra filmmusik. Johnny Nash medverkade i filmen tillsammans med bland andra Christina Schollin och han presenterade mig för Bob Marley, berättar han.
Mötet med Bob Marley resulterade i att Janne Schaffer snart satt och spelade in en demo tillsammans med mannen som kom att bli den absolut största reggaestjärnan i världen.
– Men det här var ju innan han blivit så stor som han blev, men det var ju fantastiskt att få lektioner av världens bästa reggaeartist, säger Janne och skrattar när han tänker tillbaka på hur Bob Marley lärde honom hur musikgenrens gung skulle spelas.
Janne Schaffer med sin klassiska, röda elplanka. Pressbild. Foto: Annie Hyrefeldt
Jannes allra senaste framträdande gjordes dock inte på musikscenen, utan tillsammans med gode vännen Lasse Åberg – i TV4:s morgonsoffa.
– Vi skänkte två gitarrer till Cancergalan igår (läs måndag), som ska auktioneras ut till förmån för Cancerfonden. Jag tycker även det här är något viktigt att tänka på, det handlar också om livet. Det är också vad konserten heter – Musik För Livet, avslutar Janne Schaffer.
Förintelsens Minnesdag i Lindesberg kommer inte enbart handla om musik. Även författaren Bertil Oppenheimer kommer att medverka och ge åhörarna sin berättelse. Bertils föräldrar var tyska judar och tvingades fly landet. 1943 invandrade de till Sverige efter flera års flykt. Bertil har skrivit boken ”Till Sverige – Historien som aldrig blev berättad”
• Förintelsens Minnesdag arrangeras av Lindesbergs kommun, fredag 27 januari kl. 19.00 i Lindeskolans aula. Det är fri entré med plats för 500 i publiken. Man kan som besökare skänka frivillig gåva via Swish: 123 517 3851. För kontakt: swedenunrwareform@gmail.com
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...