Janne Schaffer. Pressbild. Foto: Daniel Ahlberg
Lyssna på artikeln

Legendaren Janne Schaffer spelar i Linde på Förintelsens Minnesdag: ”Hedersamt”

Fredagen den 27:e januari kommer musikern Janne Schaffer att ge en gratiskonsert i Lindesberg. Detta i samband med att Förintelsens Minnesdag infaller. Konsertens repertoar kommer att understryka det viktigaste som finns, förklarar Janne Schaffer för LindeNytt.
– Livet är det viktigaste vi har. Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen, säger han.

Annons

Den 27 januari 1945 befriades det nazityska koncentrations- och förintelselägret Auschwitz-Birkenau i Polen, där drygt en miljon människor miste sina liv mellan åren 1940-1945. Detta datum är numera en minnesdag för förintelsens alla offer – en minnesdag som samlar människor över hela världen i en manifestation.

Samma år som befrielsen i Polen var ett faktum, föddes en av Sveriges mest framgångsrika musiker. Nu får han hedersuppdraget att sätta ton till den viktiga manifestation som kommer arrangeras i Lindesberg på minnesdagen. Mannen med den röda gitarren – Janne Schaffer – ger en konsert i Lindeskolans aula med en skräddarsydd repertoar kvällen och minnesdagen till ära.

– Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen. Jag kommer att sätta ihop låtar som känns rätt för den här minnesstunden, musik som inte tar bort allvaret utan istället lyfter fram det som faktiskt spelar någon roll, förklarar Janne Schaffer och understryker:
– Livet är det viktigaste vi har.

Foto: Per Martinsson

Janne Schaffer har under sin långa karriär spelat tillsammans med artister och grupper som t.ex. ABBA, Toto, Ted Gärdestad, Johnny Nash – och Bob Marley, för att nämna en handfull från en lång lista.

– Jag träffade Bob Marley i samband med ett filmarbete jag gjorde tillsammans med Johnny Nash. Vi skulle göra filmmusik. Johnny Nash medverkade i filmen tillsammans med bland andra Christina Schollin och han presenterade mig för Bob Marley, berättar han.

Mötet med Bob Marley resulterade i att Janne Schaffer snart satt och spelade in en demo tillsammans med mannen som kom att bli den absolut största reggaestjärnan i världen.

– Men det här var ju innan han blivit så stor som han blev, men det var ju fantastiskt att få lektioner av världens bästa reggaeartist, säger Janne och skrattar när han tänker tillbaka på hur Bob Marley lärde honom hur musikgenrens gung skulle spelas.

Janne Schaffer med sin klassiska, röda elplanka. Pressbild. Foto: Annie Hyrefeldt

Jannes allra senaste framträdande gjordes dock inte på musikscenen, utan tillsammans med gode vännen Lasse Åberg – i TV4:s morgonsoffa.

– Vi skänkte två gitarrer till Cancergalan igår (läs måndag), som ska auktioneras ut till förmån för Cancerfonden. Jag tycker även det här är något viktigt att tänka på, det handlar också om livet. Det är också vad konserten heter – Musik För Livet, avslutar Janne Schaffer.

Förintelsens Minnesdag i Lindesberg kommer inte enbart handla om musik. Även författaren Bertil Oppenheimer kommer att medverka och ge åhörarna sin berättelse. Bertils föräldrar var tyska judar och tvingades fly landet. 1943 invandrade de till Sverige efter flera års flykt. Bertil har skrivit boken ”Till Sverige – Historien som aldrig blev berättad”

• Förintelsens Minnesdag arrangeras av Lindesbergs kommun, fredag 27 januari kl. 19.00 i Lindeskolans aula. Det är fri entré med plats för 500 i publiken. Man kan som besökare skänka frivillig gåva via Swish: 123 517 3851. För kontakt: swedenunrwareform@gmail.com

Publicerad 10 januari 2023 klockan 17:34

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var ...

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
25 oktober 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
23 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker p...
23 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Gruvgatan kommer inte längre vara öppen för genomfartstrafik. Bild: Lindesbergs kommun

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

21 oktober 2026 klockan 15:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när ...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan...
15 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
14 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett ...
13 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-06

2026-10-05

2026-10-30 05:39