Janne Schaffer. Pressbild. Foto: Daniel Ahlberg

Legendaren Janne Schaffer spelar i Linde på Förintelsens Minnesdag: ”Hedersamt”

Fredagen den 27:e januari kommer musikern Janne Schaffer att ge en gratiskonsert i Lindesberg. Detta i samband med att Förintelsens Minnesdag infaller. Konsertens repertoar kommer att understryka det viktigaste som finns, förklarar Janne Schaffer för LindeNytt.
– Livet är det viktigaste vi har. Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen, säger han.

Den 27 januari 1945 befriades det nazityska koncentrations- och förintelselägret Auschwitz-Birkenau i Polen, där drygt en miljon människor miste sina liv mellan åren 1940-1945. Detta datum är numera en minnesdag för förintelsens alla offer – en minnesdag som samlar människor över hela världen i en manifestation.

Samma år som befrielsen i Polen var ett faktum, föddes en av Sveriges mest framgångsrika musiker. Nu får han hedersuppdraget att sätta ton till den viktiga manifestation som kommer arrangeras i Lindesberg på minnesdagen. Mannen med den röda gitarren – Janne Schaffer – ger en konsert i Lindeskolans aula med en skräddarsydd repertoar kvällen och minnesdagen till ära.

– Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen. Jag kommer att sätta ihop låtar som känns rätt för den här minnesstunden, musik som inte tar bort allvaret utan istället lyfter fram det som faktiskt spelar någon roll, förklarar Janne Schaffer och understryker:
– Livet är det viktigaste vi har.

Foto: Per Martinsson

Janne Schaffer har under sin långa karriär spelat tillsammans med artister och grupper som t.ex. ABBA, Toto, Ted Gärdestad, Johnny Nash – och Bob Marley, för att nämna en handfull från en lång lista.

– Jag träffade Bob Marley i samband med ett filmarbete jag gjorde tillsammans med Johnny Nash. Vi skulle göra filmmusik. Johnny Nash medverkade i filmen tillsammans med bland andra Christina Schollin och han presenterade mig för Bob Marley, berättar han.

Mötet med Bob Marley resulterade i att Janne Schaffer snart satt och spelade in en demo tillsammans med mannen som kom att bli den absolut största reggaestjärnan i världen.

– Men det här var ju innan han blivit så stor som han blev, men det var ju fantastiskt att få lektioner av världens bästa reggaeartist, säger Janne och skrattar när han tänker tillbaka på hur Bob Marley lärde honom hur musikgenrens gung skulle spelas.

Janne Schaffer med sin klassiska, röda elplanka. Pressbild. Foto: Annie Hyrefeldt

Jannes allra senaste framträdande gjordes dock inte på musikscenen, utan tillsammans med gode vännen Lasse Åberg – i TV4:s morgonsoffa.

– Vi skänkte två gitarrer till Cancergalan igår (läs måndag), som ska auktioneras ut till förmån för Cancerfonden. Jag tycker även det här är något viktigt att tänka på, det handlar också om livet. Det är också vad konserten heter – Musik För Livet, avslutar Janne Schaffer.

Förintelsens Minnesdag i Lindesberg kommer inte enbart handla om musik. Även författaren Bertil Oppenheimer kommer att medverka och ge åhörarna sin berättelse. Bertils föräldrar var tyska judar och tvingades fly landet. 1943 invandrade de till Sverige efter flera års flykt. Bertil har skrivit boken ”Till Sverige – Historien som aldrig blev berättad”

• Förintelsens Minnesdag arrangeras av Lindesbergs kommun, fredag 27 januari kl. 19.00 i Lindeskolans aula. Det är fri entré med plats för 500 i publiken. Man kan som besökare skänka frivillig gåva via Swish: 123 517 3851. För kontakt: swedenunrwareform@gmail.com

Publicerad 10 januari 2023 klockan 17:34

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-14 05:47