Janne Schaffer. Pressbild. Foto: Daniel Ahlberg

Legendaren Janne Schaffer spelar i Linde på Förintelsens Minnesdag: ”Hedersamt”

Fredagen den 27:e januari kommer musikern Janne Schaffer att ge en gratiskonsert i Lindesberg. Detta i samband med att Förintelsens Minnesdag infaller. Konsertens repertoar kommer att understryka det viktigaste som finns, förklarar Janne Schaffer för LindeNytt.
– Livet är det viktigaste vi har. Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen, säger han.

Den 27 januari 1945 befriades det nazityska koncentrations- och förintelselägret Auschwitz-Birkenau i Polen, där drygt en miljon människor miste sina liv mellan åren 1940-1945. Detta datum är numera en minnesdag för förintelsens alla offer – en minnesdag som samlar människor över hela världen i en manifestation.

Samma år som befrielsen i Polen var ett faktum, föddes en av Sveriges mest framgångsrika musiker. Nu får han hedersuppdraget att sätta ton till den viktiga manifestation som kommer arrangeras i Lindesberg på minnesdagen. Mannen med den röda gitarren – Janne Schaffer – ger en konsert i Lindeskolans aula med en skräddarsydd repertoar kvällen och minnesdagen till ära.

– Det är hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse den här dagen. Jag kommer att sätta ihop låtar som känns rätt för den här minnesstunden, musik som inte tar bort allvaret utan istället lyfter fram det som faktiskt spelar någon roll, förklarar Janne Schaffer och understryker:
– Livet är det viktigaste vi har.

Foto: Per Martinsson

Janne Schaffer har under sin långa karriär spelat tillsammans med artister och grupper som t.ex. ABBA, Toto, Ted Gärdestad, Johnny Nash – och Bob Marley, för att nämna en handfull från en lång lista.

– Jag träffade Bob Marley i samband med ett filmarbete jag gjorde tillsammans med Johnny Nash. Vi skulle göra filmmusik. Johnny Nash medverkade i filmen tillsammans med bland andra Christina Schollin och han presenterade mig för Bob Marley, berättar han.

Mötet med Bob Marley resulterade i att Janne Schaffer snart satt och spelade in en demo tillsammans med mannen som kom att bli den absolut största reggaestjärnan i världen.

– Men det här var ju innan han blivit så stor som han blev, men det var ju fantastiskt att få lektioner av världens bästa reggaeartist, säger Janne och skrattar när han tänker tillbaka på hur Bob Marley lärde honom hur musikgenrens gung skulle spelas.

Janne Schaffer med sin klassiska, röda elplanka. Pressbild. Foto: Annie Hyrefeldt

Jannes allra senaste framträdande gjordes dock inte på musikscenen, utan tillsammans med gode vännen Lasse Åberg – i TV4:s morgonsoffa.

– Vi skänkte två gitarrer till Cancergalan igår (läs måndag), som ska auktioneras ut till förmån för Cancerfonden. Jag tycker även det här är något viktigt att tänka på, det handlar också om livet. Det är också vad konserten heter – Musik För Livet, avslutar Janne Schaffer.

Förintelsens Minnesdag i Lindesberg kommer inte enbart handla om musik. Även författaren Bertil Oppenheimer kommer att medverka och ge åhörarna sin berättelse. Bertils föräldrar var tyska judar och tvingades fly landet. 1943 invandrade de till Sverige efter flera års flykt. Bertil har skrivit boken ”Till Sverige – Historien som aldrig blev berättad”

• Förintelsens Minnesdag arrangeras av Lindesbergs kommun, fredag 27 januari kl. 19.00 i Lindeskolans aula. Det är fri entré med plats för 500 i publiken. Man kan som besökare skänka frivillig gåva via Swish: 123 517 3851. För kontakt: swedenunrwareform@gmail.com

Publicerad 10 januari 2023 klockan 17:34

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Anders Carlsson. kårchef i Lindesberg. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.

30 april 2026 klockan 12:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
28 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
28 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till ...
27 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Mats Nyström, Försvarsmakten

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.

27 april 2026 klockan 11:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.

24 april 2026 klockan 11:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt ...
18 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
17 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-04-13

2026-04-11

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-05-04 11:40