Föreläsaren, inspiratören och hälsoexperten Leila Söderholm kommer till Lindesberg på lördag den 19 oktober, då Besök Linde arrangerar Boost Day, en dag fylld med inspirerande träningspass samt en föreläsning med Leila.
Lagom till att höstrusket på allvar kopplat greppet om vädret, kommer hälsoexperten Leila Söderholm för att ge Lindesbergarna en riktig boost. Det utlovas en hel dag i hälsans tecken, för såväl kropp som knopp, med en härlig avslutning på Energikällans relaxavdelning.
Det blir ett späckat program som startar redan kl 10.00 med ett träningspass där deltagarna själva väljer nivå utifrån sina egna förutsättningar, och därefter serveras en god hälsobuffé på Restaurang Krydda.
Under dagen kan man också lyssna till Leilas föreläsning, 100% hälsa, där hon visar att man varken behöver mycket tid eller utrustning för att få in rolig rörelse i vardagen, men också påminner om hur man tar sig ur gamla mönster och hur man kan lura sin hjärna att börja göra saker som är bra för en själv.
Många känner nog igen Leila Söderholm från TV4:s Förkväll, Vardagspuls och Nyhetsmorgon, där man har kunnat följa henne i snart 10 år, samt som hälsoexpert på Aftonbladet Viktklubb.
Som 38-årig småbarnsmamma till tre barn drabbades Leila av elakartad cancer och flera år av tunga behandlingar och stora bukoperationer följde. Efter att två gånger haft stomi, levt med sprucken tarm och gång på gång fått börja om från början, har Leila lärt sig hur man kan jobba med sin hjärna för att hitta lyckan i en tung vardag, något som hon även kommer att dela med sig av under dagen.
Biljetter till Boost Day köps via Tickster, där man även kan välja att köpa enbart Leilas föreläsning och träningspass.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.