En grupp ungdomar misstänks ligga bakom en rad händelser med nyårssmällare i centrala Lindesberg. Bland annat skall man ha skjutit raketer efter en äldre herre i slutet av förra veckan. Och nu senast, igår kväll, kastades smällare in i en lägenhet, via brevinkastet, hos en äldre kvinna.-Det är livsfarligt att hålla på så här, kommenterar polisen som menar att gårdagens händelse mycket väl hade kunnat bli en brottsutredning om mordbrand.
Det var strax efter klockan 19 igår kväll som det small till ordentligt inne i en bostad på Bytesgatan. Lägenhetsinnehavaren, en äldre kvinna som nyligen genomgått en hjärtoperation, hade en jämngammal väninna på besök och bägge blev rejält skärrade av händelsen, uppger en nära vän till dem för LindeNytt.
-Dessutom hade det kunnat börja brinna om det inte hade varit någon hemma. Smällaren landade ju på dörrmattan och man ser tydliga brännmärken på den, berättar han.
Polisen ser mycket allvarligt på denna händelse.
-Det kan gå mycket illa om man håller på så här och inte inser allvaret i denna handling. Det hade lika gärna kunnat bli en mordbrandsutredning kring det här, säger Thomas Jäderqvist på Lindesbergspolisen.
Det är oklart vad för slags smällare som användes mot lägenheten på Bytesgatan. Kvinnorna uppger dock att det blev en rejäl knall och ett starkt ljus. Man kunde dock inte finna några pappersrester efter smällaren, som normalt uppstår av en vanlig nyårssmäll. Det är dock för tidigt att säga om det kan ha rört sig om en hemtillverkad historia.
Gårdagens händelse var alltså inte den första. I slutet av förra veckan blev en äldre man utsatt för en grupp ungdomars ofog då han gick ner i järnvägstunneln på kvällen. Enligt ett vittne skall ungdomarna ha skjutit ner nyårsraketer i tunneln då mannen befann sig där.
-Även det är ett allvarligt fall som hade kunnat resultera i allvarliga personskador eller värre, poängterar Jäderqvist.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.