En grupp ungdomar misstänks ligga bakom en rad händelser med nyårssmällare i centrala Lindesberg. Bland annat skall man ha skjutit raketer efter en äldre herre i slutet av förra veckan. Och nu senast, igår kväll, kastades smällare in i en lägenhet, via brevinkastet, hos en äldre kvinna.-Det är livsfarligt att hålla på så här, kommenterar polisen som menar att gårdagens händelse mycket väl hade kunnat bli en brottsutredning om mordbrand.
Det var strax efter klockan 19 igår kväll som det small till ordentligt inne i en bostad på Bytesgatan. Lägenhetsinnehavaren, en äldre kvinna som nyligen genomgått en hjärtoperation, hade en jämngammal väninna på besök och bägge blev rejält skärrade av händelsen, uppger en nära vän till dem för LindeNytt.
-Dessutom hade det kunnat börja brinna om det inte hade varit någon hemma. Smällaren landade ju på dörrmattan och man ser tydliga brännmärken på den, berättar han.
Polisen ser mycket allvarligt på denna händelse.
-Det kan gå mycket illa om man håller på så här och inte inser allvaret i denna handling. Det hade lika gärna kunnat bli en mordbrandsutredning kring det här, säger Thomas Jäderqvist på Lindesbergspolisen.
Det är oklart vad för slags smällare som användes mot lägenheten på Bytesgatan. Kvinnorna uppger dock att det blev en rejäl knall och ett starkt ljus. Man kunde dock inte finna några pappersrester efter smällaren, som normalt uppstår av en vanlig nyårssmäll. Det är dock för tidigt att säga om det kan ha rört sig om en hemtillverkad historia.
Gårdagens händelse var alltså inte den första. I slutet av förra veckan blev en äldre man utsatt för en grupp ungdomars ofog då han gick ner i järnvägstunneln på kvällen. Enligt ett vittne skall ungdomarna ha skjutit ner nyårsraketer i tunneln då mannen befann sig där.
-Även det är ett allvarligt fall som hade kunnat resultera i allvarliga personskador eller värre, poängterar Jäderqvist.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn