Med Opera på bio, som Folkets Hus i Lindesberg visar, kommer dramatiken och känslorna närmare, säger Lena Ehnvik. Foto: Hans Andersson.
Lena Ehnvik sjunger opera: ”Min drömroll är Valkyrian”
Det är allhelgonatid och på Folkets Hus i Lindesberg visas på Alla Helgons Dag (5 november) en opera som av många ses som en av de vackraste – La Traviata. Lena Ehnvik sjunger opera, musikal och kyrkomusik. Här är hennes musikliv.
Vi träffas på andra sidan gatan för att prata opera, både i operahus och live på bio. Just här vid Kristinavägen – mitt emot Lindesbergs ”operahus” (Folkets Hus) flyger associationerna fritt. Hon berättar om när hon sjöng i barnkören, i ungdomskören och i kyrkan. Hon fick också utvecklas musikaliskt genom en tid i Budapest tack vare musiklärare i Lindesberg – Gun-Britt och Arpad Bikfalvy.
Nu är hon frilansande sångare. Hennes scener finns runtom. Hon sjunger i julottan (25 dec) i Lindesbergs kyrka, i augusti var det Maskeradbalen på Opera på Skäret, samma månad konsert i Malingsbo kyrka – med sånger från Chess och Kristina från Duvemåla. Och förstås
har det blivit mycket innan dess. T ex Opera nära, som spelades för ungdomar – som satt just nära.
– Det blir en hel del musikal och det gillar jag tillsammans med opera, säger Lena Ehnvik. Det är musikdramatik och musikal kan vara lättare att nå ut till bredare publik.
Hon är dramatisk sopran och det avgör vilka kompositörer och framförallt operaverk hon vill medverka i.
– Min drömopera är Valkyrian, men det har inte passat med tid och plats.
– När jag ska ta mig an en ny roll vill jag se någon föreställning som redan gjorts och inte bara läsa in librettot. Först lyssna in för att få en känsla av musiken innan jag studerar in texten och musiken för att sedan skapa min tolkning av rollen i känslor och musikaliskt uttryck.
Lindesberg och södra Dalarna är Lenas hemmaplan. Både för att här finns sångtillfällen, men också familjen och släkten hon växt upp med. Och där fanns det musik, men att Lena skulle slå sig på opera var väl inte väntat.
– Opera på bio är ett bra sätt att få ut opera på mindre orter och göra den tillgänglig, säger Lena. Man kommer ett steg närmare när man får det på storbild. Man ser sångarna på nära håll och de kan förmedla dramatiken och känslorna.
Lena Ehnvik har varit på Metropolitan i New York! Som gäst. Hon blev inbjuden av en sångerska som hon känner, Lauren Flanigan och fick gå runt backstage och träffa sångare som t ex Vittorio Grigolo.
Det är storslaget, när Metropolitan i New York visar opera – och än mer så, när det är La Traviata. Foto: Folkets Hus & parker
LA TRAVIATA av Verdi Lördag 5 november 18:00 Speltid 3 timmar och 11 minuter Folkets Hus, Kristinavägen
Huvudrollen Violetta spelas av Nadine Sierra och som den självupptagne älskaren ser vi tenoren Stephen Costello.
La traviata betyder den vilseförda och det var med det namnet, som operan hade svensk premiär 1868. Violetta har besjungits på andra scener – i Sverige och USA t ex ”Hör min sång Violetta” sjöng Sven Olof Sandberg och Ray Adams sjöng Violetta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...