Med Opera på bio, som Folkets Hus i Lindesberg visar, kommer dramatiken och känslorna närmare, säger Lena Ehnvik. Foto: Hans Andersson.
Lena Ehnvik sjunger opera: ”Min drömroll är Valkyrian”
Det är allhelgonatid och på Folkets Hus i Lindesberg visas på Alla Helgons Dag (5 november) en opera som av många ses som en av de vackraste – La Traviata. Lena Ehnvik sjunger opera, musikal och kyrkomusik. Här är hennes musikliv.
Vi träffas på andra sidan gatan för att prata opera, både i operahus och live på bio. Just här vid Kristinavägen – mitt emot Lindesbergs ”operahus” (Folkets Hus) flyger associationerna fritt. Hon berättar om när hon sjöng i barnkören, i ungdomskören och i kyrkan. Hon fick också utvecklas musikaliskt genom en tid i Budapest tack vare musiklärare i Lindesberg – Gun-Britt och Arpad Bikfalvy.
Nu är hon frilansande sångare. Hennes scener finns runtom. Hon sjunger i julottan (25 dec) i Lindesbergs kyrka, i augusti var det Maskeradbalen på Opera på Skäret, samma månad konsert i Malingsbo kyrka – med sånger från Chess och Kristina från Duvemåla. Och förstås
har det blivit mycket innan dess. T ex Opera nära, som spelades för ungdomar – som satt just nära.
– Det blir en hel del musikal och det gillar jag tillsammans med opera, säger Lena Ehnvik. Det är musikdramatik och musikal kan vara lättare att nå ut till bredare publik.
Hon är dramatisk sopran och det avgör vilka kompositörer och framförallt operaverk hon vill medverka i.
– Min drömopera är Valkyrian, men det har inte passat med tid och plats.
– När jag ska ta mig an en ny roll vill jag se någon föreställning som redan gjorts och inte bara läsa in librettot. Först lyssna in för att få en känsla av musiken innan jag studerar in texten och musiken för att sedan skapa min tolkning av rollen i känslor och musikaliskt uttryck.
Lindesberg och södra Dalarna är Lenas hemmaplan. Både för att här finns sångtillfällen, men också familjen och släkten hon växt upp med. Och där fanns det musik, men att Lena skulle slå sig på opera var väl inte väntat.
– Opera på bio är ett bra sätt att få ut opera på mindre orter och göra den tillgänglig, säger Lena. Man kommer ett steg närmare när man får det på storbild. Man ser sångarna på nära håll och de kan förmedla dramatiken och känslorna.
Lena Ehnvik har varit på Metropolitan i New York! Som gäst. Hon blev inbjuden av en sångerska som hon känner, Lauren Flanigan och fick gå runt backstage och träffa sångare som t ex Vittorio Grigolo.
Det är storslaget, när Metropolitan i New York visar opera – och än mer så, när det är La Traviata. Foto: Folkets Hus & parker
LA TRAVIATA av Verdi Lördag 5 november 18:00 Speltid 3 timmar och 11 minuter Folkets Hus, Kristinavägen
Huvudrollen Violetta spelas av Nadine Sierra och som den självupptagne älskaren ser vi tenoren Stephen Costello.
La traviata betyder den vilseförda och det var med det namnet, som operan hade svensk premiär 1868. Violetta har besjungits på andra scener – i Sverige och USA t ex ”Hör min sång Violetta” sjöng Sven Olof Sandberg och Ray Adams sjöng Violetta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.