Med Opera på bio, som Folkets Hus i Lindesberg visar, kommer dramatiken och känslorna närmare, säger Lena Ehnvik. Foto: Hans Andersson.
Lena Ehnvik sjunger opera: ”Min drömroll är Valkyrian”
Det är allhelgonatid och på Folkets Hus i Lindesberg visas på Alla Helgons Dag (5 november) en opera som av många ses som en av de vackraste – La Traviata. Lena Ehnvik sjunger opera, musikal och kyrkomusik. Här är hennes musikliv.
Vi träffas på andra sidan gatan för att prata opera, både i operahus och live på bio. Just här vid Kristinavägen – mitt emot Lindesbergs ”operahus” (Folkets Hus) flyger associationerna fritt. Hon berättar om när hon sjöng i barnkören, i ungdomskören och i kyrkan. Hon fick också utvecklas musikaliskt genom en tid i Budapest tack vare musiklärare i Lindesberg – Gun-Britt och Arpad Bikfalvy.
Nu är hon frilansande sångare. Hennes scener finns runtom. Hon sjunger i julottan (25 dec) i Lindesbergs kyrka, i augusti var det Maskeradbalen på Opera på Skäret, samma månad konsert i Malingsbo kyrka – med sånger från Chess och Kristina från Duvemåla. Och förstås
har det blivit mycket innan dess. T ex Opera nära, som spelades för ungdomar – som satt just nära.
– Det blir en hel del musikal och det gillar jag tillsammans med opera, säger Lena Ehnvik. Det är musikdramatik och musikal kan vara lättare att nå ut till bredare publik.
Hon är dramatisk sopran och det avgör vilka kompositörer och framförallt operaverk hon vill medverka i.
– Min drömopera är Valkyrian, men det har inte passat med tid och plats.
– När jag ska ta mig an en ny roll vill jag se någon föreställning som redan gjorts och inte bara läsa in librettot. Först lyssna in för att få en känsla av musiken innan jag studerar in texten och musiken för att sedan skapa min tolkning av rollen i känslor och musikaliskt uttryck.
Lindesberg och södra Dalarna är Lenas hemmaplan. Både för att här finns sångtillfällen, men också familjen och släkten hon växt upp med. Och där fanns det musik, men att Lena skulle slå sig på opera var väl inte väntat.
– Opera på bio är ett bra sätt att få ut opera på mindre orter och göra den tillgänglig, säger Lena. Man kommer ett steg närmare när man får det på storbild. Man ser sångarna på nära håll och de kan förmedla dramatiken och känslorna.
Lena Ehnvik har varit på Metropolitan i New York! Som gäst. Hon blev inbjuden av en sångerska som hon känner, Lauren Flanigan och fick gå runt backstage och träffa sångare som t ex Vittorio Grigolo.
Det är storslaget, när Metropolitan i New York visar opera – och än mer så, när det är La Traviata. Foto: Folkets Hus & parker
LA TRAVIATA av Verdi Lördag 5 november 18:00 Speltid 3 timmar och 11 minuter Folkets Hus, Kristinavägen
Huvudrollen Violetta spelas av Nadine Sierra och som den självupptagne älskaren ser vi tenoren Stephen Costello.
La traviata betyder den vilseförda och det var med det namnet, som operan hade svensk premiär 1868. Violetta har besjungits på andra scener – i Sverige och USA t ex ”Hör min sång Violetta” sjöng Sven Olof Sandberg och Ray Adams sjöng Violetta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...