I fredags kunde LindeNytt avslöja att Lindesbergs kommun planerade en omorganisation och att man samtidigt stod inför ännu ett byte av den högsta tjänstemannaposten – kommunchefen. Idag kan vi stilla mångas nyfikenhet och berätta vem det blir som ersätter Peter Bring.
Christer Lenke, idag enhetschef på Regionförbundet Örebros avdelning social välfärd, kommer att ersätta Peter Bring och bli Lindesbergs nye kommunchef. Som vi nämnde i fredagens artikel, har Christer Lenke ett förflutet i Lindesberg som hög tjänsteman – som socialchef. Denna tjänst lämnade han vid årsskiftet 2008/2009 för sin nuvarande tjänst på Regionförbundet.
Idag informerade han sin nuvarande arbetsgivare och personal om sitt nya uppdrag.
Lindesbergs kommun har naggats i kanterna av ekonomiska bekymmer och lade ett 2011 bakom sig som naturligtvis kommer ha stor inverkan på detta år också. Att kliva in på högsta tjänstemannaposition i detta skede är en utmaning.
Vad fick dig att tacka ja till tjänsten?
-Det var just detta, att det är en utmaning. Jag tycker det är väldigt stimulerande att få arbeta med den här typen av uppgifter och jag tycker jag gör det bra också, poängterar Lenke.
Christer Lenke har tidigare arbetat som socialchef i Nora och Lindesberg samt som kommunchef i Ljusnarsberg.
-Skillnaden mellan Ljusnarsberg och Lindesberg är att Linde har en större organisation och det ger mycket bättre förutsättningar, man får ett starkt team runt sig att arbeta med.
När tillträder du?
-Det är inget klart ännu men det kommer att hållas ett extra KS-möte i nästa vecka och då vet jag nog mer.
Christer Lenke i korthet
Född/uppväxt
Jag är född 1953 i Uppsala och uppväxt några mil norr om Uppsala, i Östervålatrakten. När jag var åtta år flyttade familjen till Sörmland.
Personlig status
Gift sedan 1978 med Anita och vi har fyra barn (tre töser, en grabb)
Bostadsort/boende
På en gård i Asker, Örebro kommun.
Utbildning
Tog studenten i Katrineholm 1972. Högskoleuniversitetsutbildning: företagsekonomi, kommunaladministration, psykologi med mera.
Tidigare arbeten
På 80-talet arbetade jag inom förskolesektorn, i ledning, som föreståndare och inspektör. Sedan -91 har jag arbetat som socialchef förutom två år som kommunchef i Ljusnarsberg.
Min bild av Lindesberg
En vacker stad i Bergslagen. Grundad 1643, det tänker man kanske inte på i första hand. Nora, grundat samma år, har fått den uppmärksamheten istället. Satsning Lindesberg Arena, en markering för satsning på idrott och sport samt evenemang.
Favoritmusik
Jag är ju uppväxt med 60-70-talsmusiken men gillar även dagens populärmusik
Favoritfilm
Det finns så många bra, men t ex Doctor Zhivago gillar jag.
(Klassiker från 1965, IMDB-betyg: 8.0)
Favoritmat
En köttgryta av något slag är uppskattat
Hobbys
Hus och trädgård, att hålla igång gården och renovera. Sådant är uppskattat.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.