I fredags kunde LindeNytt avslöja att Lindesbergs kommun planerade en omorganisation och att man samtidigt stod inför ännu ett byte av den högsta tjänstemannaposten – kommunchefen. Idag kan vi stilla mångas nyfikenhet och berätta vem det blir som ersätter Peter Bring.
Christer Lenke, idag enhetschef på Regionförbundet Örebros avdelning social välfärd, kommer att ersätta Peter Bring och bli Lindesbergs nye kommunchef. Som vi nämnde i fredagens artikel, har Christer Lenke ett förflutet i Lindesberg som hög tjänsteman – som socialchef. Denna tjänst lämnade han vid årsskiftet 2008/2009 för sin nuvarande tjänst på Regionförbundet.
Idag informerade han sin nuvarande arbetsgivare och personal om sitt nya uppdrag.
Lindesbergs kommun har naggats i kanterna av ekonomiska bekymmer och lade ett 2011 bakom sig som naturligtvis kommer ha stor inverkan på detta år också. Att kliva in på högsta tjänstemannaposition i detta skede är en utmaning.
Vad fick dig att tacka ja till tjänsten?
-Det var just detta, att det är en utmaning. Jag tycker det är väldigt stimulerande att få arbeta med den här typen av uppgifter och jag tycker jag gör det bra också, poängterar Lenke.
Christer Lenke har tidigare arbetat som socialchef i Nora och Lindesberg samt som kommunchef i Ljusnarsberg.
-Skillnaden mellan Ljusnarsberg och Lindesberg är att Linde har en större organisation och det ger mycket bättre förutsättningar, man får ett starkt team runt sig att arbeta med.
När tillträder du?
-Det är inget klart ännu men det kommer att hållas ett extra KS-möte i nästa vecka och då vet jag nog mer.
Christer Lenke i korthet
Född/uppväxt
Jag är född 1953 i Uppsala och uppväxt några mil norr om Uppsala, i Östervålatrakten. När jag var åtta år flyttade familjen till Sörmland.
Personlig status
Gift sedan 1978 med Anita och vi har fyra barn (tre töser, en grabb)
Bostadsort/boende
På en gård i Asker, Örebro kommun.
Utbildning
Tog studenten i Katrineholm 1972. Högskoleuniversitetsutbildning: företagsekonomi, kommunaladministration, psykologi med mera.
Tidigare arbeten
På 80-talet arbetade jag inom förskolesektorn, i ledning, som föreståndare och inspektör. Sedan -91 har jag arbetat som socialchef förutom två år som kommunchef i Ljusnarsberg.
Min bild av Lindesberg
En vacker stad i Bergslagen. Grundad 1643, det tänker man kanske inte på i första hand. Nora, grundat samma år, har fått den uppmärksamheten istället. Satsning Lindesberg Arena, en markering för satsning på idrott och sport samt evenemang.
Favoritmusik
Jag är ju uppväxt med 60-70-talsmusiken men gillar även dagens populärmusik
Favoritfilm
Det finns så många bra, men t ex Doctor Zhivago gillar jag.
(Klassiker från 1965, IMDB-betyg: 8.0)
Favoritmat
En köttgryta av något slag är uppskattat
Hobbys
Hus och trädgård, att hålla igång gården och renovera. Sådant är uppskattat.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.