I fredags kunde LindeNytt avslöja att Lindesbergs kommun planerade en omorganisation och att man samtidigt stod inför ännu ett byte av den högsta tjänstemannaposten – kommunchefen. Idag kan vi stilla mångas nyfikenhet och berätta vem det blir som ersätter Peter Bring.
Christer Lenke, idag enhetschef på Regionförbundet Örebros avdelning social välfärd, kommer att ersätta Peter Bring och bli Lindesbergs nye kommunchef. Som vi nämnde i fredagens artikel, har Christer Lenke ett förflutet i Lindesberg som hög tjänsteman – som socialchef. Denna tjänst lämnade han vid årsskiftet 2008/2009 för sin nuvarande tjänst på Regionförbundet.
Idag informerade han sin nuvarande arbetsgivare och personal om sitt nya uppdrag.
Lindesbergs kommun har naggats i kanterna av ekonomiska bekymmer och lade ett 2011 bakom sig som naturligtvis kommer ha stor inverkan på detta år också. Att kliva in på högsta tjänstemannaposition i detta skede är en utmaning.
Vad fick dig att tacka ja till tjänsten?
-Det var just detta, att det är en utmaning. Jag tycker det är väldigt stimulerande att få arbeta med den här typen av uppgifter och jag tycker jag gör det bra också, poängterar Lenke.
Christer Lenke har tidigare arbetat som socialchef i Nora och Lindesberg samt som kommunchef i Ljusnarsberg.
-Skillnaden mellan Ljusnarsberg och Lindesberg är att Linde har en större organisation och det ger mycket bättre förutsättningar, man får ett starkt team runt sig att arbeta med.
När tillträder du?
-Det är inget klart ännu men det kommer att hållas ett extra KS-möte i nästa vecka och då vet jag nog mer.
Christer Lenke i korthet
Född/uppväxt
Jag är född 1953 i Uppsala och uppväxt några mil norr om Uppsala, i Östervålatrakten. När jag var åtta år flyttade familjen till Sörmland.
Personlig status
Gift sedan 1978 med Anita och vi har fyra barn (tre töser, en grabb)
Bostadsort/boende
På en gård i Asker, Örebro kommun.
Utbildning
Tog studenten i Katrineholm 1972. Högskoleuniversitetsutbildning: företagsekonomi, kommunaladministration, psykologi med mera.
Tidigare arbeten
På 80-talet arbetade jag inom förskolesektorn, i ledning, som föreståndare och inspektör. Sedan -91 har jag arbetat som socialchef förutom två år som kommunchef i Ljusnarsberg.
Min bild av Lindesberg
En vacker stad i Bergslagen. Grundad 1643, det tänker man kanske inte på i första hand. Nora, grundat samma år, har fått den uppmärksamheten istället. Satsning Lindesberg Arena, en markering för satsning på idrott och sport samt evenemang.
Favoritmusik
Jag är ju uppväxt med 60-70-talsmusiken men gillar även dagens populärmusik
Favoritfilm
Det finns så många bra, men t ex Doctor Zhivago gillar jag.
(Klassiker från 1965, IMDB-betyg: 8.0)
Favoritmat
En köttgryta av något slag är uppskattat
Hobbys
Hus och trädgård, att hålla igång gården och renovera. Sådant är uppskattat.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.