I fredags kunde LindeNytt avslöja att Lindesbergs kommun planerade en omorganisation och att man samtidigt stod inför ännu ett byte av den högsta tjänstemannaposten – kommunchefen. Idag kan vi stilla mångas nyfikenhet och berätta vem det blir som ersätter Peter Bring.
Christer Lenke, idag enhetschef på Regionförbundet Örebros avdelning social välfärd, kommer att ersätta Peter Bring och bli Lindesbergs nye kommunchef. Som vi nämnde i fredagens artikel, har Christer Lenke ett förflutet i Lindesberg som hög tjänsteman – som socialchef. Denna tjänst lämnade han vid årsskiftet 2008/2009 för sin nuvarande tjänst på Regionförbundet.
Idag informerade han sin nuvarande arbetsgivare och personal om sitt nya uppdrag.
Lindesbergs kommun har naggats i kanterna av ekonomiska bekymmer och lade ett 2011 bakom sig som naturligtvis kommer ha stor inverkan på detta år också. Att kliva in på högsta tjänstemannaposition i detta skede är en utmaning.
Vad fick dig att tacka ja till tjänsten?
-Det var just detta, att det är en utmaning. Jag tycker det är väldigt stimulerande att få arbeta med den här typen av uppgifter och jag tycker jag gör det bra också, poängterar Lenke.
Christer Lenke har tidigare arbetat som socialchef i Nora och Lindesberg samt som kommunchef i Ljusnarsberg.
-Skillnaden mellan Ljusnarsberg och Lindesberg är att Linde har en större organisation och det ger mycket bättre förutsättningar, man får ett starkt team runt sig att arbeta med.
När tillträder du?
-Det är inget klart ännu men det kommer att hållas ett extra KS-möte i nästa vecka och då vet jag nog mer.
Christer Lenke i korthet
Född/uppväxt
Jag är född 1953 i Uppsala och uppväxt några mil norr om Uppsala, i Östervålatrakten. När jag var åtta år flyttade familjen till Sörmland.
Personlig status
Gift sedan 1978 med Anita och vi har fyra barn (tre töser, en grabb)
Bostadsort/boende
På en gård i Asker, Örebro kommun.
Utbildning
Tog studenten i Katrineholm 1972. Högskoleuniversitetsutbildning: företagsekonomi, kommunaladministration, psykologi med mera.
Tidigare arbeten
På 80-talet arbetade jag inom förskolesektorn, i ledning, som föreståndare och inspektör. Sedan -91 har jag arbetat som socialchef förutom två år som kommunchef i Ljusnarsberg.
Min bild av Lindesberg
En vacker stad i Bergslagen. Grundad 1643, det tänker man kanske inte på i första hand. Nora, grundat samma år, har fått den uppmärksamheten istället. Satsning Lindesberg Arena, en markering för satsning på idrott och sport samt evenemang.
Favoritmusik
Jag är ju uppväxt med 60-70-talsmusiken men gillar även dagens populärmusik
Favoritfilm
Det finns så många bra, men t ex Doctor Zhivago gillar jag.
(Klassiker från 1965, IMDB-betyg: 8.0)
Favoritmat
En köttgryta av något slag är uppskattat
Hobbys
Hus och trädgård, att hålla igång gården och renovera. Sådant är uppskattat.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”