För ett par veckor sedan lanserades projektet ”Levande City.” Bakom detta projekt står Linde City i samarbete med Egeryds Fastigheter, LIBO, Bergslagens Sparbank, byggnadsfirman LUND i Arboga och Upplev Lindesberg som samordnar allt. Projektet syfte är att fylla tomma butikslokaler och på så vis skapa ett levande city.
– Vi har länge haft en diskussion om att göra något för att vända utvecklingen med tomma butikslokaler. Nu har vi börjat forma ett koncept som vi tänker arbeta långsiktigt med, säger Mattias Eriksson på Upplev Lindesberg.
I annonsering som hittills gått ut erbjuds intresserade entreprenörer starthjälp för sitt företagande.
– Utifrån den idé som personen presenterar ska den erbjudas hjälp med att hitta en lämplig butikslokal och andra praktiska saker i startskedet, berättar Mattias Eriksson.
Än så länge har ingen intresserad hört av sig men Mattias Eriksson understryker långsiktigheten.
– När vi går ut med detta planterar vi tankar hos invånarna och vi visar också att det finns en vilja att få ett mer levande city. Vi är många som måste vilja detta och om vi kan tänka långsiktigt så tror jag att vi kommer se en bra effekt om några år. Vi kanske inte lyckas fylla alla lokaler men vi måste ha det som mål.
Inom kort kommer mer marknadsföring för projektet Levande City att synas.
– Klas Brynte som jobbat med Entreprenörskap i skolan kom med idén att utveckla detta ännu mer genom att exemplifiera vad vi söker. I en tom butikslokal kan vi därför sätta upp en banderoll med texten ”här skulle vi vilja ha en leksaksaffär”. Inte för att styra vad som ska startas där men för att föda tankar.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.