PRESSMEDDELANDE: Varför Lämnar Liberalerna styret i Lindesberg? Vi väljer att sätta demokratin och förtroendet främst. Att vara en del av ett politiskt styre innebär ett ansvar, inte bara för de beslut som fattas i vardagen, utan också för de grundläggande värderingar som formar vår demokrati och samhällsstyrning. För oss i Liberalerna har dessa värderingar alltid varit centrala, och det är just därför vi nu väljer att lämna styret i Lindesberg.
Falab/Libo, våra kommunala bolag som har i uppdrag att förvalta och utveckla bostads- och fastighetsbeståndet i Lindesberg, har länge varit föremål för kritik. Bristande insyn, ifrågasatta beslut och en oroande låg tilltro till styrelsens förmåga att agera i invånarnas bästa intresse har bidragit till en allvarlig förtroendekris. Som liberaler kan vi inte stå bakom ett styre som inte tar dessa problem på allvar.
Moderaternas, Kristdemokraternas och Sverigedemokraternas passivitet är oacceptabel
Det som har fått oss att fatta detta beslut är den brist på handlingskraft som våra samarbetspartier, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, visat när det gäller att agera för förändring. Trots att vi tydligt framfört att styrelsen i Falab/Libo måste avgå för att kunna återställa förtroendet, har dessa partier valt att inte agera snabbt och tydligt. Att Moderaterna och Sverigedemokraterna har styrelseledamöter i både tidigare och nuvarande styrelse gör situationen än mer problematisk, då deras passivitet riskerar att tolkas som ett försvar av status quo.
Förtroendet måste återställas – en ny styrelse krävs
För oss är det självklart att förtroendet för både bolaget och politiken måste återställas. Detta kan bara ske genom en grundläggande förändring av hur styrelsen i Falab/Libo tillsätts och arbetar. Vi vill att den nya styrelsen ska bestå av personer som rekryteras baserat på deras kompetens och erfarenhet, snarare än deras partitillhörighet. Bolagets verksamhet är för viktig för att styras av partipolitik; det handlar om att säkerställa att Lindesbergs invånare får den bästa möjliga servicen och att kommunens resurser används på ett ansvarsfullt och affärsmässigt sätt.
Politik handlar om förtroende
Politikens kärna är förtroende. Förtroende från de medborgare som vi representerar, och förtroende inom de organisationer och bolag som vi som politiker är satta att övervaka. När detta förtroende brister, brister också fundamentet för hela vårt demokratiska system. Vi i Liberalerna kan inte längre stödja ett styre som inte tar dessa frågor på största allvar. Det är dags att sätta kompetens framför partibok, och det är dags att visa att vi politiker verkligen är folkets tjänare. Det är därför vi lämnar styret i Lindesberg – för att vi anser att det är vårt ansvar att stå upp för demokratin, för förtroendet, och för Lindesbergs bästa.
Nils Detlofsson, kommunstyrelseledamot
Liberalerna i Lindesberg
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.