PRESSMEDDELANDE: Varför Lämnar Liberalerna styret i Lindesberg? Vi väljer att sätta demokratin och förtroendet främst. Att vara en del av ett politiskt styre innebär ett ansvar, inte bara för de beslut som fattas i vardagen, utan också för de grundläggande värderingar som formar vår demokrati och samhällsstyrning. För oss i Liberalerna har dessa värderingar alltid varit centrala, och det är just därför vi nu väljer att lämna styret i Lindesberg.
Falab/Libo, våra kommunala bolag som har i uppdrag att förvalta och utveckla bostads- och fastighetsbeståndet i Lindesberg, har länge varit föremål för kritik. Bristande insyn, ifrågasatta beslut och en oroande låg tilltro till styrelsens förmåga att agera i invånarnas bästa intresse har bidragit till en allvarlig förtroendekris. Som liberaler kan vi inte stå bakom ett styre som inte tar dessa problem på allvar.
Moderaternas, Kristdemokraternas och Sverigedemokraternas passivitet är oacceptabel
Det som har fått oss att fatta detta beslut är den brist på handlingskraft som våra samarbetspartier, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, visat när det gäller att agera för förändring. Trots att vi tydligt framfört att styrelsen i Falab/Libo måste avgå för att kunna återställa förtroendet, har dessa partier valt att inte agera snabbt och tydligt. Att Moderaterna och Sverigedemokraterna har styrelseledamöter i både tidigare och nuvarande styrelse gör situationen än mer problematisk, då deras passivitet riskerar att tolkas som ett försvar av status quo.
Förtroendet måste återställas – en ny styrelse krävs
För oss är det självklart att förtroendet för både bolaget och politiken måste återställas. Detta kan bara ske genom en grundläggande förändring av hur styrelsen i Falab/Libo tillsätts och arbetar. Vi vill att den nya styrelsen ska bestå av personer som rekryteras baserat på deras kompetens och erfarenhet, snarare än deras partitillhörighet. Bolagets verksamhet är för viktig för att styras av partipolitik; det handlar om att säkerställa att Lindesbergs invånare får den bästa möjliga servicen och att kommunens resurser används på ett ansvarsfullt och affärsmässigt sätt.
Politik handlar om förtroende
Politikens kärna är förtroende. Förtroende från de medborgare som vi representerar, och förtroende inom de organisationer och bolag som vi som politiker är satta att övervaka. När detta förtroende brister, brister också fundamentet för hela vårt demokratiska system. Vi i Liberalerna kan inte längre stödja ett styre som inte tar dessa frågor på största allvar. Det är dags att sätta kompetens framför partibok, och det är dags att visa att vi politiker verkligen är folkets tjänare. Det är därför vi lämnar styret i Lindesberg – för att vi anser att det är vårt ansvar att stå upp för demokratin, för förtroendet, och för Lindesbergs bästa.
Nils Detlofsson, kommunstyrelseledamot
Liberalerna i Lindesberg
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.