PRESSMEDDELANDE: Varför Lämnar Liberalerna styret i Lindesberg? Vi väljer att sätta demokratin och förtroendet främst. Att vara en del av ett politiskt styre innebär ett ansvar, inte bara för de beslut som fattas i vardagen, utan också för de grundläggande värderingar som formar vår demokrati och samhällsstyrning. För oss i Liberalerna har dessa värderingar alltid varit centrala, och det är just därför vi nu väljer att lämna styret i Lindesberg.
Falab/Libo, våra kommunala bolag som har i uppdrag att förvalta och utveckla bostads- och fastighetsbeståndet i Lindesberg, har länge varit föremål för kritik. Bristande insyn, ifrågasatta beslut och en oroande låg tilltro till styrelsens förmåga att agera i invånarnas bästa intresse har bidragit till en allvarlig förtroendekris. Som liberaler kan vi inte stå bakom ett styre som inte tar dessa problem på allvar.
Moderaternas, Kristdemokraternas och Sverigedemokraternas passivitet är oacceptabel
Det som har fått oss att fatta detta beslut är den brist på handlingskraft som våra samarbetspartier, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, visat när det gäller att agera för förändring. Trots att vi tydligt framfört att styrelsen i Falab/Libo måste avgå för att kunna återställa förtroendet, har dessa partier valt att inte agera snabbt och tydligt. Att Moderaterna och Sverigedemokraterna har styrelseledamöter i både tidigare och nuvarande styrelse gör situationen än mer problematisk, då deras passivitet riskerar att tolkas som ett försvar av status quo.
Förtroendet måste återställas – en ny styrelse krävs
För oss är det självklart att förtroendet för både bolaget och politiken måste återställas. Detta kan bara ske genom en grundläggande förändring av hur styrelsen i Falab/Libo tillsätts och arbetar. Vi vill att den nya styrelsen ska bestå av personer som rekryteras baserat på deras kompetens och erfarenhet, snarare än deras partitillhörighet. Bolagets verksamhet är för viktig för att styras av partipolitik; det handlar om att säkerställa att Lindesbergs invånare får den bästa möjliga servicen och att kommunens resurser används på ett ansvarsfullt och affärsmässigt sätt.
Politik handlar om förtroende
Politikens kärna är förtroende. Förtroende från de medborgare som vi representerar, och förtroende inom de organisationer och bolag som vi som politiker är satta att övervaka. När detta förtroende brister, brister också fundamentet för hela vårt demokratiska system. Vi i Liberalerna kan inte längre stödja ett styre som inte tar dessa frågor på största allvar. Det är dags att sätta kompetens framför partibok, och det är dags att visa att vi politiker verkligen är folkets tjänare. Det är därför vi lämnar styret i Lindesberg – för att vi anser att det är vårt ansvar att stå upp för demokratin, för förtroendet, och för Lindesbergs bästa.
Nils Detlofsson, kommunstyrelseledamot
Liberalerna i Lindesberg
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.