Liberalerna i regionen tar nu strid för akutmottagningen på Lindesbergs lasarett. Målet är att återupprätta kirurgi- och ortopedjouren mellan kl. 21.00-07.30.
– Jag ser det som en självklarhet att lyssna till vad invånarna säger, Willhelm Sundman, oppositionsråd, Liberalerna Örebro län.
Willhelm Sundman menar att det inte enbart är en fråga om effektivitet utan även en fråga om sjukvårdens legitimitet, skriver partiet i ett pressmeddelande.
– Det är kortsiktigt av Socialdemokraterna att skära ner på regionens mest uppskattade akutmottagning. Vårdens värde skapas i mötet med patienter men legitimiteten för systemet upprätthålls mellan besöken, en legitimitet som nu tar skada då många invånare känner sig ignorerade av den politiska ledningen, säger Willhelm Sundman (L).
Missnöjet mot vidtagna åtgärder har varit stort – men också oron för vad det här innebär för såväl patientsäkerhet som lasarettets och ortens framtid. Bland annat har representanter från näringslivet tagit ställning och påtalat riskerna med förändringen. Samtidigt lyckades PRO i Lindesberg samla in 13000 namnunderskrifter i en protest mot beslutet – på endast tre dagar. Dessa namnunderskrifter överlämnades sedermera till regionrådet Karin Sundin (S).
– Det är uppenbart att det finns ett stort missnöje med den här förändringen och jag ser det som en självklarhet att lyssna till vad invånarna säger. Man kan inte som politiker sitta och ta beslut över folks huvuden och tro de ska rätta sig in i leden. Vi lever i en demokrati och då är det alltid folket som har sista ordet, säger Willhelm Sundman.
Flera regioner har länge dragits med ekonomiska svårigheter och Region Örebro län inget undantag, fortsätter pressmeddelandet.
Trots att regionen gjorde ett plusresultat under 2020 är det till stor del på grund av de statliga coronastöden. Här menar Sundman att det finns ens risk för att ekonomiska svårigheter leder till en centralisering som där länsdelssjukhusen drabbas extra mycket, skriver Liberalerna.
– Vi måste göra förändringar inom sjukvårdsorganisationen men förändringen måste börja på central nivå. Övergången till en Nära vård ligger till grund för Liberalernas sjukvårdspolitik och det innefattar även en tillgång till nära akut vård även nattetid, säger Willhelm Sundman (L).
I ett ledamotsinitiativ skriver WillHelm Sundman följande:
Vi måste våga omvärdera fattade beslut när konsekvenser som inte övervägdes innan påvisar sig utgöra stora problem för samhället, verksamheten och individen. Att lyssna till de som nu drabbats av beslutet bör vara av högsta prioritet om vi vill behålla den folkliga legitimitet regionen uppbär för att styra och tillhandahålla hälso- och sjukvård i hela Örebro län.
DÄRFÖR VILL JAG VÄCKA ETT ÄRENDE OM ATT:
• Hälso- och sjukvårdsförvaltningen får i uppdrag att återupprätta den sjukhusbundna kirurgi- och ortopedjouren på Lindesbergs lasarett mellan 21.00 och 07.30.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.