Liberalerna i regionen tar nu strid för akutmottagningen på Lindesbergs lasarett. Målet är att återupprätta kirurgi- och ortopedjouren mellan kl. 21.00-07.30.
– Jag ser det som en självklarhet att lyssna till vad invånarna säger, Willhelm Sundman, oppositionsråd, Liberalerna Örebro län.
Willhelm Sundman menar att det inte enbart är en fråga om effektivitet utan även en fråga om sjukvårdens legitimitet, skriver partiet i ett pressmeddelande.
– Det är kortsiktigt av Socialdemokraterna att skära ner på regionens mest uppskattade akutmottagning. Vårdens värde skapas i mötet med patienter men legitimiteten för systemet upprätthålls mellan besöken, en legitimitet som nu tar skada då många invånare känner sig ignorerade av den politiska ledningen, säger Willhelm Sundman (L).
Missnöjet mot vidtagna åtgärder har varit stort – men också oron för vad det här innebär för såväl patientsäkerhet som lasarettets och ortens framtid. Bland annat har representanter från näringslivet tagit ställning och påtalat riskerna med förändringen. Samtidigt lyckades PRO i Lindesberg samla in 13000 namnunderskrifter i en protest mot beslutet – på endast tre dagar. Dessa namnunderskrifter överlämnades sedermera till regionrådet Karin Sundin (S).
– Det är uppenbart att det finns ett stort missnöje med den här förändringen och jag ser det som en självklarhet att lyssna till vad invånarna säger. Man kan inte som politiker sitta och ta beslut över folks huvuden och tro de ska rätta sig in i leden. Vi lever i en demokrati och då är det alltid folket som har sista ordet, säger Willhelm Sundman.
Flera regioner har länge dragits med ekonomiska svårigheter och Region Örebro län inget undantag, fortsätter pressmeddelandet.
Trots att regionen gjorde ett plusresultat under 2020 är det till stor del på grund av de statliga coronastöden. Här menar Sundman att det finns ens risk för att ekonomiska svårigheter leder till en centralisering som där länsdelssjukhusen drabbas extra mycket, skriver Liberalerna.
– Vi måste göra förändringar inom sjukvårdsorganisationen men förändringen måste börja på central nivå. Övergången till en Nära vård ligger till grund för Liberalernas sjukvårdspolitik och det innefattar även en tillgång till nära akut vård även nattetid, säger Willhelm Sundman (L).
I ett ledamotsinitiativ skriver WillHelm Sundman följande:
Vi måste våga omvärdera fattade beslut när konsekvenser som inte övervägdes innan påvisar sig utgöra stora problem för samhället, verksamheten och individen. Att lyssna till de som nu drabbats av beslutet bör vara av högsta prioritet om vi vill behålla den folkliga legitimitet regionen uppbär för att styra och tillhandahålla hälso- och sjukvård i hela Örebro län.
DÄRFÖR VILL JAG VÄCKA ETT ÄRENDE OM ATT:
• Hälso- och sjukvårdsförvaltningen får i uppdrag att återupprätta den sjukhusbundna kirurgi- och ortopedjouren på Lindesbergs lasarett mellan 21.00 och 07.30.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.