Liberalerna vill att Region Örebro län ser över förskrivningen av narkotikaklassade läkemedel
PRESSMEDDELANDE: Liberalerna i Region Örebro har lämnat in en motion till Regionfullmäktige om att säkerställa att narkotikaklassade preparat inte hamnar i kriminellas händer.
Förslaget betonar den ökade förekomsten av narkotikaklassade läkemedel på den illegala marknaden och dess koppling till ökad brottslighet i Sverige. Det här menar Willhelm Sundman, oppositionsråd för Liberalerna, är ett problem som Region Örebro län måste aktivt arbete emot.
– Läkemedel utskrivna av svenska läkare säljs på den illegala drogmarknaden till ett högt pris som finansierar den brottslighet som vi läser om varje dag i tidningen. Dessutom ökar risken för fler att börja missbruka tung narkotika om tillgängligheten ökar. Region Örebro län måste därför ta ett större ansvar att förhindra spridningen i samhället, säger Willhelm Sundman (L).
Willhelm Sundman (L). Foto: Camilla Lagerman
Enligt Liberalerna finns exempel där läkare skrivit ut stora mängder narkotikaklassade preparat till kända gängkriminella och i andra fall agerat oförsiktigt i förskrivning av narkotikaklassade läkemedel. Sundman understryker trots det att majoriteten av läkare är noggranna med utskrivning av narkotikaklassade läkemedel.
– Oavsett om det är på grund av oaktsamhet, bristande rutiner eller andra förklarliga skäl som inte är direkt kriminella, är det motiverat att noga granska de processer och utskrivningar som rör narkotikaklassade läkemedel. Vi måste minimera risken att dessa läkemedel potentiellt hamnar i händerna hos personer som inte är avsedda att använda medicinerna., säger Willhelm Sundman (L).
Foto: Region Örebro län
För att minska risken för att narkotikaklassade preparat hamnar i fel händer och säljs vidare illegalt föreslår Liberalerna att Region Örebro län granskar processen för utskrivning av narkotikaklassade preparat. De vill även implementera ett fördjupat kunskapsstöd genom regionala riktlinjer och stöd till vårdgivare i länet för att styra mot en minskad förskrivning av narkotikaklassade läkemedel.
– Ingen ska ledas in i ett missbruk på grund av att vården hanterat narkotika på ett oansvarigt sätt. Med tydliga riktlinjer och stöd för minskad förskrivning kan regionen ta sitt ansvar i det narkotikaförebyggande arbetet, säger Willhelm Sundman (L).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...