Liberalerna vill att Region Örebro län ser över förskrivningen av narkotikaklassade läkemedel
PRESSMEDDELANDE: Liberalerna i Region Örebro har lämnat in en motion till Regionfullmäktige om att säkerställa att narkotikaklassade preparat inte hamnar i kriminellas händer.
Förslaget betonar den ökade förekomsten av narkotikaklassade läkemedel på den illegala marknaden och dess koppling till ökad brottslighet i Sverige. Det här menar Willhelm Sundman, oppositionsråd för Liberalerna, är ett problem som Region Örebro län måste aktivt arbete emot.
– Läkemedel utskrivna av svenska läkare säljs på den illegala drogmarknaden till ett högt pris som finansierar den brottslighet som vi läser om varje dag i tidningen. Dessutom ökar risken för fler att börja missbruka tung narkotika om tillgängligheten ökar. Region Örebro län måste därför ta ett större ansvar att förhindra spridningen i samhället, säger Willhelm Sundman (L).
Willhelm Sundman (L). Foto: Camilla Lagerman
Enligt Liberalerna finns exempel där läkare skrivit ut stora mängder narkotikaklassade preparat till kända gängkriminella och i andra fall agerat oförsiktigt i förskrivning av narkotikaklassade läkemedel. Sundman understryker trots det att majoriteten av läkare är noggranna med utskrivning av narkotikaklassade läkemedel.
– Oavsett om det är på grund av oaktsamhet, bristande rutiner eller andra förklarliga skäl som inte är direkt kriminella, är det motiverat att noga granska de processer och utskrivningar som rör narkotikaklassade läkemedel. Vi måste minimera risken att dessa läkemedel potentiellt hamnar i händerna hos personer som inte är avsedda att använda medicinerna., säger Willhelm Sundman (L).
Foto: Region Örebro län
För att minska risken för att narkotikaklassade preparat hamnar i fel händer och säljs vidare illegalt föreslår Liberalerna att Region Örebro län granskar processen för utskrivning av narkotikaklassade preparat. De vill även implementera ett fördjupat kunskapsstöd genom regionala riktlinjer och stöd till vårdgivare i länet för att styra mot en minskad förskrivning av narkotikaklassade läkemedel.
– Ingen ska ledas in i ett missbruk på grund av att vården hanterat narkotika på ett oansvarigt sätt. Med tydliga riktlinjer och stöd för minskad förskrivning kan regionen ta sitt ansvar i det narkotikaförebyggande arbetet, säger Willhelm Sundman (L).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.