2020 segrade LIF-lagen i tre av de sex klasserna. Blir det nya hemmasegrar i helgen? Arkivfoto: Hasse Persson.

Libo Cup är tillbaka – 78 lag deltar!

I helgen fylls Lindesberg av handbollsglada ungdomar! Då spelas nämligen tredagarsturneringen Libo Cup som, efter fjolårets inställda arrangemang, har lockat till sig 78 ungdomslag runt om i Sverige. 211 matcher är planerade på fyra hallar, där LIF Lindesberg är laddade att välkomna samtliga unga handbollsälskare.
– Vi hoppas såklart att de tre dagarna skapar nya minnen för ungdomarna, säger Ricky Nordahl.

I helgen kommer ungdomshandbollen stå i fokus i Lindesberg. Handbollsturneringen Libo Cup gör comeback, efter att blivit inställt till grund av den pågående pandemin som härjade i landet under fjolåret. Cupen har sedan tidigare spelats vid två tillfällen och har inför årets upplaga, lockat till sig hela 78 ungdomslag från hela landet. Cirka 30 lag mer än de tidigare årens arrangemang.

Att LIF Lindesberg kan arrangera ungdomscupen efter ett år av ekonomiska katastrofer, betyder mycket för den lokala föreningen.

– Att vi får arrangera Libo Cup igen betyder mycket, ekonomiskt, för LIF Lindesberg. Även om vi blev tvungna att ställa in arrangemanget under fjolåret så har vi, budgetmässigt, haft med Libo Cup. Vi har cirka 500 personer som jobbar ideellt för föreningen under hela helgen och jämför man med föreningens andra arrangemang, så är Libo Cup tre dagars jobb som ger så otroligt mycket mer. Dels för ekonomin, men även för föreningslivet, berättar LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl som är tävlingsansvarig för Libo Cup.

– Sedan finns det såklart många mjuka värden med att vi får arrangera Libo Cup igen. Främst så kommer det att vara den första turneringen efter Coronan, vilket gör att ungdomarna får resa och spela handboll igen. Vi hoppas såklart att de tre dagarna skapar nya minnen för ungdomarna som deltar, säger Ricky.

Cupen är en ungdomsturnering för unga handbollsälskare mellan åldrarna 12-16 år. Turneringen kommer att spelas under hela helgen med start på fredag eftermiddag, för att sedan ha en hel slutspelsdag under söndagen.

Förutom dubbla handbollsplaner i Lindesberg Arena och planen i Stadsskogsskolan, så kommer flertalet matcher även att spelas i Lindbackahallen. Totalt planeras hela 211 matcher att spelas på de tre dagarna.

– Med så många matcher under helgen så maxar vi de fyra hallarna och skulle inte kunna få in en match till, om vi så skulle vilja.

Arkivfoto: Hasse Persson

”Det ska bli kul att se vilken effekt det ger till andra företag i Lindesberg.”
Det höga intresset från de deltagande föreningarna gör också att Lindesbergs näringsliv erbjuds en stor del av ”kakan”. Inför helgen är det ett högt tryck på boende, där Lindesbergs Stadshotell bland annat har haft fullbokat sedan några veckor tillbaka.

Dessutom är många butiker och restauranger med i evenemanget och gör reklam för sig själva. Vissa företag kommer även att ge erbjudanden som de gästande familjerna kommer att kunna utnyttja vid sitt besök.

– Jag tycker att det ska bli kul att se vilken effekt det ger till andra företag i Lindesberg. Det kommer att spelas matcher tidigt från klockan sju på morgonen till klockan nio på kvällen, vilket jag hoppas kunna bygga en gemenskap mellan lagen. Jag är övertygad över att det kommer att finnas runt 20 till 25 lag som, efter sina matcher, kommer att kunna höja försäljningen på de kvällsöppna butikerna under lördagskvällen, säger Ricky.

För mer information om cupen, så hänvisas man till Libo Cups hemsida (följ länk).
Där hittas speltider, deltagande lag och all information man behöver inför helgen.

För supportrar och publik som vill bidra till en ökad stämning så är det fri entré inför samtliga matcher, under de tre helgdagarna. En mindre cafeteria kommer att finnas tillgänglig i samtliga fyra spelhallar.

Publicerad 2 mars 2022 klockan 14:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning

Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.

16 september 2025 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Soprum totalförstört i brand

En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. D...

Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”

Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisö...

Man anhållen misstänkt för misshandel och barnfridsbrott

En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och ...

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen. Bilden är ett montage.

FotoFredag: Blodmåne

I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.

12 september 2025 klockan 15:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jobben borta med vinden?
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med ...
12 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. ...
11 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
11 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nils Detlofsson (L). Foto: Liberalerna

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.

11 september 2025 klockan 11:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska

INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad ...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.

9 september 2025 klockan 15:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds ...

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lå...

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur

Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Emil Asserholt Lundin placerade sig som topp-5 under Däckbytar-SM. Foto: Privat

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM

Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.

5 september 2025 klockan 12:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset fä...
4 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny regnvarning – risk för skyfall
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan...
4 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet ...
3 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-03

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-28

2025-08-28

2025-09-16 18:47