2020 segrade LIF-lagen i tre av de sex klasserna. Blir det nya hemmasegrar i helgen? Arkivfoto: Hasse Persson.

Libo Cup är tillbaka – 78 lag deltar!

I helgen fylls Lindesberg av handbollsglada ungdomar! Då spelas nämligen tredagarsturneringen Libo Cup som, efter fjolårets inställda arrangemang, har lockat till sig 78 ungdomslag runt om i Sverige. 211 matcher är planerade på fyra hallar, där LIF Lindesberg är laddade att välkomna samtliga unga handbollsälskare.
– Vi hoppas såklart att de tre dagarna skapar nya minnen för ungdomarna, säger Ricky Nordahl.

I helgen kommer ungdomshandbollen stå i fokus i Lindesberg. Handbollsturneringen Libo Cup gör comeback, efter att blivit inställt till grund av den pågående pandemin som härjade i landet under fjolåret. Cupen har sedan tidigare spelats vid två tillfällen och har inför årets upplaga, lockat till sig hela 78 ungdomslag från hela landet. Cirka 30 lag mer än de tidigare årens arrangemang.

Att LIF Lindesberg kan arrangera ungdomscupen efter ett år av ekonomiska katastrofer, betyder mycket för den lokala föreningen.

– Att vi får arrangera Libo Cup igen betyder mycket, ekonomiskt, för LIF Lindesberg. Även om vi blev tvungna att ställa in arrangemanget under fjolåret så har vi, budgetmässigt, haft med Libo Cup. Vi har cirka 500 personer som jobbar ideellt för föreningen under hela helgen och jämför man med föreningens andra arrangemang, så är Libo Cup tre dagars jobb som ger så otroligt mycket mer. Dels för ekonomin, men även för föreningslivet, berättar LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl som är tävlingsansvarig för Libo Cup.

– Sedan finns det såklart många mjuka värden med att vi får arrangera Libo Cup igen. Främst så kommer det att vara den första turneringen efter Coronan, vilket gör att ungdomarna får resa och spela handboll igen. Vi hoppas såklart att de tre dagarna skapar nya minnen för ungdomarna som deltar, säger Ricky.

Cupen är en ungdomsturnering för unga handbollsälskare mellan åldrarna 12-16 år. Turneringen kommer att spelas under hela helgen med start på fredag eftermiddag, för att sedan ha en hel slutspelsdag under söndagen.

Förutom dubbla handbollsplaner i Lindesberg Arena och planen i Stadsskogsskolan, så kommer flertalet matcher även att spelas i Lindbackahallen. Totalt planeras hela 211 matcher att spelas på de tre dagarna.

– Med så många matcher under helgen så maxar vi de fyra hallarna och skulle inte kunna få in en match till, om vi så skulle vilja.

Arkivfoto: Hasse Persson

”Det ska bli kul att se vilken effekt det ger till andra företag i Lindesberg.”
Det höga intresset från de deltagande föreningarna gör också att Lindesbergs näringsliv erbjuds en stor del av ”kakan”. Inför helgen är det ett högt tryck på boende, där Lindesbergs Stadshotell bland annat har haft fullbokat sedan några veckor tillbaka.

Dessutom är många butiker och restauranger med i evenemanget och gör reklam för sig själva. Vissa företag kommer även att ge erbjudanden som de gästande familjerna kommer att kunna utnyttja vid sitt besök.

– Jag tycker att det ska bli kul att se vilken effekt det ger till andra företag i Lindesberg. Det kommer att spelas matcher tidigt från klockan sju på morgonen till klockan nio på kvällen, vilket jag hoppas kunna bygga en gemenskap mellan lagen. Jag är övertygad över att det kommer att finnas runt 20 till 25 lag som, efter sina matcher, kommer att kunna höja försäljningen på de kvällsöppna butikerna under lördagskvällen, säger Ricky.

För mer information om cupen, så hänvisas man till Libo Cups hemsida (följ länk).
Där hittas speltider, deltagande lag och all information man behöver inför helgen.

För supportrar och publik som vill bidra till en ökad stämning så är det fri entré inför samtliga matcher, under de tre helgdagarna. En mindre cafeteria kommer att finnas tillgänglig i samtliga fyra spelhallar.

Publicerad 2 mars 2022 klockan 14:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras

23 juli 2026 klockan 11:33 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-07-23 16:48