Libo Cup blev en succé

Det var en intensiv helg för LIF Lindesberg som för andra gången någonsin arrangerade sin ungdomscup Libo Cup, hela 50 lag stod redo att spela sig till seger i de fem åldersklasserna och trots flera varierade resultat hos de olika lagen så var det ingen spelare som höll igen utan bjöd på blod, svett och tårar men framförallt glädje.

För andra året i rad så arrangerade LIF Lindesberg Libo Cup, en ungdomssatsning där närmare 130 matcher skulle spelas där 50 olika lag stod redo för att ta sikte mot guldmedaljerna som delades ut efter de olika finalerna i Lindesberg Arena.

Med hjälp av Stadsskogsskolans idrottshall som en tredje spelplan så kunde man med lätthet fastställa ett komplett spelschema där man som spelare och lag inte behövde använda bil eller annan transport för att ta sig från plats till plats då en 20 minuters promenad var det längsta som behövdes.

– I Lindesberg har vi förutsättningarna och möjligheterna för att kunna ha en sån här cup, vi får ju i stort allt gratis då vi har tillgång till Arenan, Lindeskolan och Stadsskogen, folk kan samtidigt gå överallt vilket gör att man inte behöver lägga en minut på logistik utan istället lägga sin tid på handboll och gemenskap vilket jag anser är väldigt bra, menar LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl om satsningen.

Årets upplaga av Libo Cup bjöd på en intensiv helg där det bjöds på hårda spel och otroligt mycket glädje, samtliga lagen hade även med sig egna supportrar och för många blev Libo Cup en positiv upplevelse:

– Jag tycker det är speciellt roligt att det spelas under en helg istället för bara en dag som det är under vissa andra cuper, man får tiden och man slipper stressa igenom varje match för att sedan packa ihop allt för att man sedan ska till nästa ställe, menar Emma Johansson från Finspångs F12-lag.

– Samtidigt får man till en bra sammanhållning i laget under en sådan här cup, jag känner att man blir mer ”tightare” som lag, fortsätter Emmas lagkamrat Maja Moberg som samtidigt känner sig stolt över lagets seger i bronsmatchen som gav Finspång en 3:e plats i F12-klassen:

– Vi är riktigt stolta, bronsmatchen var en superbra match för våran del där vi kämpade ihop och gjorde en riktigt bra match.

Under söndagen spelades de fem efterlängtade finalerna där RP IF från Linköping stod som första finalvinnare av årets upplaga av Libo Cup efter en seger i P16-klassen medan ett av de gladaste vinnarlagen avslutade cupen, nämligen Göksten:

– Det är första gången som vi varit på cupen, alla har verkligen kämpat under helgen och jag tycker att det har varit jättekul, berättar Alva Nordin som spelar i Gökstens F12-lag.

– Det känns jättekul att stå som cupsegrare och nu känns det bara som att man vill festa, man känner inte direkt för att gå till skolan imorgon, skrattar Alva efter matchen.

Gökstens F12-lag är samtidigt ett av de lagen som har fått ta promenaden mellan de olika spelplanerna då laget fick inleda lördagen i arenan, för att någon timme efteråt fått spela på Stadsskogen.

– Vi tycker att det har varit helt okej, dels för att när man varit i arenan en hel dag så är det en bra promenad och det har varit ganska skönt att få lite luft i sig innan matchen i Stadsskogen så jag tycker inte att det var några konstigheter överhuvudtaget, menar Gökstens tränare Henrik Eriksson.

Även hemmalagen briljerade under cupen, LIF Lindesberg hade ett finalklart lag i 4 av de 5 finalmatcherna som spelades där hela tre lag blev Libo Cup-mästare och med stora applåder från hemmasupportrarna på läktaren så var glädjen stor.

– Jag tycker att det gått bra hela helgen, vi har bra sammanspel och bra försvar vilket gjorde att vi vann alla matcher som vi spelade, berättar Elin Nilsson som tillsammans med sitt lag vann F14-finalen.

Även Nils Svebeus som tillsammans med sitt P12-lag vann en Libo Cup-final, var nöjd efter deras finalseger:

– Vi spelade bra hela tiden i finalen, vi hade bra tryck och bra försvar och det var det som hjälpte oss till seger samtidigt som vi hade ett bra målvaktsspel av Alfred (Jilke), annars tycker jag att vi spelade bra i stort sätt under varje match, vi spelade lite sämre mot Skåre men vi vann ändå varje match och det är vi stolta över.

Med en lyckad cup till handlingarna så ser LIF Lindesberg ljust på saken och även om cupens slitande funktionärer och personal håller sig trötta för stunden så är föreningens sportchef Ricky Nordahl stolt:

– Det har verkligen varit fantastiskt roligt, det har varit en grym uppslutning av alla våra egna funktionärer och ledare som har slitit sedan klockan fem varje morgon och jag har inte hört något annat än att alla har gett ett så gott intryck som möjligt, som LIF-are kan jag nog inte vara annat än stolt över vårat arrangemang där jag så här långt bara fått positiv feedback.

Resultat Libo Cup 2020
P12-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Årsta AIK Vit
3:a: Torsby IF
4:a: HK Järnvägen


F12-klassen
1:a: Göksten
2:a: LIF Lindesberg
3:a: Finspång HK
4:a: Ludvika HF


P14-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Vintrosa IS


F14-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Enköpings HF
3:a: GUIF
4:a: Finspång HK


P16-klassen
1:a: RP IF
2:a: ÖSK
3:a: LIF Lindesberg
4:a: Åkersberga HK

Publicerad 8 mars 2020 klockan 22:25

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela ...
14 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...
14 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-08-18 18:21