Libo Cup blev en succé

Det var en intensiv helg för LIF Lindesberg som för andra gången någonsin arrangerade sin ungdomscup Libo Cup, hela 50 lag stod redo att spela sig till seger i de fem åldersklasserna och trots flera varierade resultat hos de olika lagen så var det ingen spelare som höll igen utan bjöd på blod, svett och tårar men framförallt glädje.

För andra året i rad så arrangerade LIF Lindesberg Libo Cup, en ungdomssatsning där närmare 130 matcher skulle spelas där 50 olika lag stod redo för att ta sikte mot guldmedaljerna som delades ut efter de olika finalerna i Lindesberg Arena.

Med hjälp av Stadsskogsskolans idrottshall som en tredje spelplan så kunde man med lätthet fastställa ett komplett spelschema där man som spelare och lag inte behövde använda bil eller annan transport för att ta sig från plats till plats då en 20 minuters promenad var det längsta som behövdes.

– I Lindesberg har vi förutsättningarna och möjligheterna för att kunna ha en sån här cup, vi får ju i stort allt gratis då vi har tillgång till Arenan, Lindeskolan och Stadsskogen, folk kan samtidigt gå överallt vilket gör att man inte behöver lägga en minut på logistik utan istället lägga sin tid på handboll och gemenskap vilket jag anser är väldigt bra, menar LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl om satsningen.

Årets upplaga av Libo Cup bjöd på en intensiv helg där det bjöds på hårda spel och otroligt mycket glädje, samtliga lagen hade även med sig egna supportrar och för många blev Libo Cup en positiv upplevelse:

– Jag tycker det är speciellt roligt att det spelas under en helg istället för bara en dag som det är under vissa andra cuper, man får tiden och man slipper stressa igenom varje match för att sedan packa ihop allt för att man sedan ska till nästa ställe, menar Emma Johansson från Finspångs F12-lag.

– Samtidigt får man till en bra sammanhållning i laget under en sådan här cup, jag känner att man blir mer ”tightare” som lag, fortsätter Emmas lagkamrat Maja Moberg som samtidigt känner sig stolt över lagets seger i bronsmatchen som gav Finspång en 3:e plats i F12-klassen:

– Vi är riktigt stolta, bronsmatchen var en superbra match för våran del där vi kämpade ihop och gjorde en riktigt bra match.

Under söndagen spelades de fem efterlängtade finalerna där RP IF från Linköping stod som första finalvinnare av årets upplaga av Libo Cup efter en seger i P16-klassen medan ett av de gladaste vinnarlagen avslutade cupen, nämligen Göksten:

– Det är första gången som vi varit på cupen, alla har verkligen kämpat under helgen och jag tycker att det har varit jättekul, berättar Alva Nordin som spelar i Gökstens F12-lag.

– Det känns jättekul att stå som cupsegrare och nu känns det bara som att man vill festa, man känner inte direkt för att gå till skolan imorgon, skrattar Alva efter matchen.

Gökstens F12-lag är samtidigt ett av de lagen som har fått ta promenaden mellan de olika spelplanerna då laget fick inleda lördagen i arenan, för att någon timme efteråt fått spela på Stadsskogen.

– Vi tycker att det har varit helt okej, dels för att när man varit i arenan en hel dag så är det en bra promenad och det har varit ganska skönt att få lite luft i sig innan matchen i Stadsskogen så jag tycker inte att det var några konstigheter överhuvudtaget, menar Gökstens tränare Henrik Eriksson.

Även hemmalagen briljerade under cupen, LIF Lindesberg hade ett finalklart lag i 4 av de 5 finalmatcherna som spelades där hela tre lag blev Libo Cup-mästare och med stora applåder från hemmasupportrarna på läktaren så var glädjen stor.

– Jag tycker att det gått bra hela helgen, vi har bra sammanspel och bra försvar vilket gjorde att vi vann alla matcher som vi spelade, berättar Elin Nilsson som tillsammans med sitt lag vann F14-finalen.

Även Nils Svebeus som tillsammans med sitt P12-lag vann en Libo Cup-final, var nöjd efter deras finalseger:

– Vi spelade bra hela tiden i finalen, vi hade bra tryck och bra försvar och det var det som hjälpte oss till seger samtidigt som vi hade ett bra målvaktsspel av Alfred (Jilke), annars tycker jag att vi spelade bra i stort sätt under varje match, vi spelade lite sämre mot Skåre men vi vann ändå varje match och det är vi stolta över.

Med en lyckad cup till handlingarna så ser LIF Lindesberg ljust på saken och även om cupens slitande funktionärer och personal håller sig trötta för stunden så är föreningens sportchef Ricky Nordahl stolt:

– Det har verkligen varit fantastiskt roligt, det har varit en grym uppslutning av alla våra egna funktionärer och ledare som har slitit sedan klockan fem varje morgon och jag har inte hört något annat än att alla har gett ett så gott intryck som möjligt, som LIF-are kan jag nog inte vara annat än stolt över vårat arrangemang där jag så här långt bara fått positiv feedback.

Resultat Libo Cup 2020
P12-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Årsta AIK Vit
3:a: Torsby IF
4:a: HK Järnvägen


F12-klassen
1:a: Göksten
2:a: LIF Lindesberg
3:a: Finspång HK
4:a: Ludvika HF


P14-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Vintrosa IS


F14-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Enköpings HF
3:a: GUIF
4:a: Finspång HK


P16-klassen
1:a: RP IF
2:a: ÖSK
3:a: LIF Lindesberg
4:a: Åkersberga HK

Publicerad 8 mars 2020 klockan 22:25

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tom Persson (SD), Tomas Klockars (M) och Markus Lundin (KD) med 2025 års redovisning. Foto: Camilla Lagerman

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

24 mars 2026 klockan 17:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

Kungsörn. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

20 mars 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ...
19 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs Stjärnor stod för underhållning med stjärnglans. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.

16 mars 2026 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades f...

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
8 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla ...
7 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför ...
7 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-03-25 11:27