Libo Cup blev en succé

Det var en intensiv helg för LIF Lindesberg som för andra gången någonsin arrangerade sin ungdomscup Libo Cup, hela 50 lag stod redo att spela sig till seger i de fem åldersklasserna och trots flera varierade resultat hos de olika lagen så var det ingen spelare som höll igen utan bjöd på blod, svett och tårar men framförallt glädje.

För andra året i rad så arrangerade LIF Lindesberg Libo Cup, en ungdomssatsning där närmare 130 matcher skulle spelas där 50 olika lag stod redo för att ta sikte mot guldmedaljerna som delades ut efter de olika finalerna i Lindesberg Arena.

Med hjälp av Stadsskogsskolans idrottshall som en tredje spelplan så kunde man med lätthet fastställa ett komplett spelschema där man som spelare och lag inte behövde använda bil eller annan transport för att ta sig från plats till plats då en 20 minuters promenad var det längsta som behövdes.

– I Lindesberg har vi förutsättningarna och möjligheterna för att kunna ha en sån här cup, vi får ju i stort allt gratis då vi har tillgång till Arenan, Lindeskolan och Stadsskogen, folk kan samtidigt gå överallt vilket gör att man inte behöver lägga en minut på logistik utan istället lägga sin tid på handboll och gemenskap vilket jag anser är väldigt bra, menar LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl om satsningen.

Årets upplaga av Libo Cup bjöd på en intensiv helg där det bjöds på hårda spel och otroligt mycket glädje, samtliga lagen hade även med sig egna supportrar och för många blev Libo Cup en positiv upplevelse:

– Jag tycker det är speciellt roligt att det spelas under en helg istället för bara en dag som det är under vissa andra cuper, man får tiden och man slipper stressa igenom varje match för att sedan packa ihop allt för att man sedan ska till nästa ställe, menar Emma Johansson från Finspångs F12-lag.

– Samtidigt får man till en bra sammanhållning i laget under en sådan här cup, jag känner att man blir mer ”tightare” som lag, fortsätter Emmas lagkamrat Maja Moberg som samtidigt känner sig stolt över lagets seger i bronsmatchen som gav Finspång en 3:e plats i F12-klassen:

– Vi är riktigt stolta, bronsmatchen var en superbra match för våran del där vi kämpade ihop och gjorde en riktigt bra match.

Under söndagen spelades de fem efterlängtade finalerna där RP IF från Linköping stod som första finalvinnare av årets upplaga av Libo Cup efter en seger i P16-klassen medan ett av de gladaste vinnarlagen avslutade cupen, nämligen Göksten:

– Det är första gången som vi varit på cupen, alla har verkligen kämpat under helgen och jag tycker att det har varit jättekul, berättar Alva Nordin som spelar i Gökstens F12-lag.

– Det känns jättekul att stå som cupsegrare och nu känns det bara som att man vill festa, man känner inte direkt för att gå till skolan imorgon, skrattar Alva efter matchen.

Gökstens F12-lag är samtidigt ett av de lagen som har fått ta promenaden mellan de olika spelplanerna då laget fick inleda lördagen i arenan, för att någon timme efteråt fått spela på Stadsskogen.

– Vi tycker att det har varit helt okej, dels för att när man varit i arenan en hel dag så är det en bra promenad och det har varit ganska skönt att få lite luft i sig innan matchen i Stadsskogen så jag tycker inte att det var några konstigheter överhuvudtaget, menar Gökstens tränare Henrik Eriksson.

Även hemmalagen briljerade under cupen, LIF Lindesberg hade ett finalklart lag i 4 av de 5 finalmatcherna som spelades där hela tre lag blev Libo Cup-mästare och med stora applåder från hemmasupportrarna på läktaren så var glädjen stor.

– Jag tycker att det gått bra hela helgen, vi har bra sammanspel och bra försvar vilket gjorde att vi vann alla matcher som vi spelade, berättar Elin Nilsson som tillsammans med sitt lag vann F14-finalen.

Även Nils Svebeus som tillsammans med sitt P12-lag vann en Libo Cup-final, var nöjd efter deras finalseger:

– Vi spelade bra hela tiden i finalen, vi hade bra tryck och bra försvar och det var det som hjälpte oss till seger samtidigt som vi hade ett bra målvaktsspel av Alfred (Jilke), annars tycker jag att vi spelade bra i stort sätt under varje match, vi spelade lite sämre mot Skåre men vi vann ändå varje match och det är vi stolta över.

Med en lyckad cup till handlingarna så ser LIF Lindesberg ljust på saken och även om cupens slitande funktionärer och personal håller sig trötta för stunden så är föreningens sportchef Ricky Nordahl stolt:

– Det har verkligen varit fantastiskt roligt, det har varit en grym uppslutning av alla våra egna funktionärer och ledare som har slitit sedan klockan fem varje morgon och jag har inte hört något annat än att alla har gett ett så gott intryck som möjligt, som LIF-are kan jag nog inte vara annat än stolt över vårat arrangemang där jag så här långt bara fått positiv feedback.

Resultat Libo Cup 2020
P12-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Årsta AIK Vit
3:a: Torsby IF
4:a: HK Järnvägen


F12-klassen
1:a: Göksten
2:a: LIF Lindesberg
3:a: Finspång HK
4:a: Ludvika HF


P14-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Vintrosa IS


F14-klassen
1:a: LIF Lindesberg
2:a: Enköpings HF
3:a: GUIF
4:a: Finspång HK


P16-klassen
1:a: RP IF
2:a: ÖSK
3:a: LIF Lindesberg
4:a: Åkersberga HK

Publicerad 8 mars 2020 klockan 22:25

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsä...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. ...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och ...
13 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i ...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-09-18 05:49