Lidl tas emot med respekt från andra handlare

Igår kunde vi berätta att Lidl nu officiellt visat att de valt att etablera sig i Lindesberg. Matvarukedjan byggs ut i Sverige. Idag står sex butiker mer eller mindre färdiga, dock har det inte sagts när dessa ska öppnas. Närmast oss är det i Hallsberg en av de färdiga butikerna finns. I Lindesberg har arbetet precis påbörjats, två fastigheter som finns i området rivs just nu. Rivningsarbetet kommer att ta cirka en månad, sedan påbörjas marksaneringen och slutligen byggnationen av den nya butiken.

Ända sedan det först blev känt att matvarujätten Lidl hade tankar om att etablera sig i Lindesbergs kommun har spekulationer om hur andra butiker drabbas, och möjligen hur konsumenterna gynnas, varit ihärdiga. Men priskriget många pratar om är inte helt säkert att det kommer, menar Ulf Östlund på Konsum Extra i Lindesberg.
-De har ju sina lågprisvaror, alltså riktiga lågprisprodukter. Vi har ett helt annat sortiment, så jag tror att de som vanligtvis handlar sånt de alltid brukar göra kommer att fortsätta att göra så. Dessutom har inte Lidl samma sortiment och utbud av färskvaror som vi andra tillhandahåller våra kunder, säger Ulf Östlund.

Småbutiker drabbas hårdast
Ulf Östlund tror Lidls etablering kommer kännas av mest för mindre butiker, och speciellt för de mindre butikerna ute i småorterna.
-Personligen tror jag det är så. Men det är tyvärr en utveckling vi inte rår på. Den är nog ganska naturlig. Urbaniseringen är på både gott och ont. Med fler stora matbutiker blir stadskärnan mer attraktiv för handel och det betyder att det blir svårt att driva sin butik ute på mindre orter.

Respekt för Lidl
Ännu är det svårt att säga hur sortiment och utbud kommer att se ut i Lidls Lindesbergsbutik. Även på andra orter man etablerat sig under åren, har handeln ännu inte kommit igång. Butikerna står klara, men är alltså inte öppna ännu.
-Även om vi inte vet mer än att Lidl står för lågpris och sådana produkter, så är det klart att vi har respekt för dem. Men ändå tror jag inte vi kommer att se något priskrig mellan Lidl och andra butiker. Sortimenten skiljer sig så mycket, så det är inte något vi ser som troligt att så kommer att ske, kommenterar Ulf.

Mejk: ”Det gagnar nog staden i det stora hela”
På lågprisvaruhuset Mejk ser man idag Lidl som något positivt för Lindesberg. Det gagnar nog staden och kommunen i det stora hela, säger Magnus Krantz.
-Det är svårt att veta hur vi kommer att påverkas. Jag vet för lite om Lidl helt enkelt. Med det lilla jag känner till tror jag att vi kan få svårt att sälja våra livsmedel, men det är ingen jätteförlust för oss om det skulle bli så. Det är faktiskt bara ca 10 procent av försäljningen som är livsmedelsvaror. Tar Lidl vår del av den kakan så hittar vi på något annat område att täcka upp med helt enkelt, säger Magnus.
Vidare går tankarna framåt i tiden:
-Kanske är det så att vi får se fler av de som idag veckohandlar i Örebro istället handlar på hemmaplan om nu Lidl är så pass bra. Då är det ju väldigt bra för oss alla. Sedan kan det möjligtvis locka fler att bo i Lindesberg när handelsutbudet växer.

Kännbar start
När Lidl slår upp portarna kommer det troligtvis att kännas för alla butikerna. Det menar Pierre Wester på ICA Supermarket (Lindehallen).
-Det blir nog lite kännbart precis vid starten, alla kommer att tappa lite i början, men med tiden tror jag inte att Lidl kommer påverka oss negativt. Vi skiljer oss så mycket från deras koncept att vi inte lockar samma typ av kunder. Därför tror jag inte heller att ett priskrig i jakt på kunderna är något vi kommer att få se.
-Själv tror jag faktiskt att Lidl kan tillföra en hel del för staden. De antal miljoner som går till storbutikerna i Örebro kanske till viss del går till oss i kommunen istället, om fler väljer att handla i Lindesberg. Då är det bara positivt och något vi alla vinner på i längden.

För den som bemästrar det tyska språket finns mer att läsa om Lidl på följande länk: klicka här>>

Publicerad 25 april 2003 klockan 14:28

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-28 20:54