Lidl tas emot med respekt från andra handlare

Igår kunde vi berätta att Lidl nu officiellt visat att de valt att etablera sig i Lindesberg. Matvarukedjan byggs ut i Sverige. Idag står sex butiker mer eller mindre färdiga, dock har det inte sagts när dessa ska öppnas. Närmast oss är det i Hallsberg en av de färdiga butikerna finns. I Lindesberg har arbetet precis påbörjats, två fastigheter som finns i området rivs just nu. Rivningsarbetet kommer att ta cirka en månad, sedan påbörjas marksaneringen och slutligen byggnationen av den nya butiken.

Ända sedan det först blev känt att matvarujätten Lidl hade tankar om att etablera sig i Lindesbergs kommun har spekulationer om hur andra butiker drabbas, och möjligen hur konsumenterna gynnas, varit ihärdiga. Men priskriget många pratar om är inte helt säkert att det kommer, menar Ulf Östlund på Konsum Extra i Lindesberg.
-De har ju sina lågprisvaror, alltså riktiga lågprisprodukter. Vi har ett helt annat sortiment, så jag tror att de som vanligtvis handlar sånt de alltid brukar göra kommer att fortsätta att göra så. Dessutom har inte Lidl samma sortiment och utbud av färskvaror som vi andra tillhandahåller våra kunder, säger Ulf Östlund.

Småbutiker drabbas hårdast
Ulf Östlund tror Lidls etablering kommer kännas av mest för mindre butiker, och speciellt för de mindre butikerna ute i småorterna.
-Personligen tror jag det är så. Men det är tyvärr en utveckling vi inte rår på. Den är nog ganska naturlig. Urbaniseringen är på både gott och ont. Med fler stora matbutiker blir stadskärnan mer attraktiv för handel och det betyder att det blir svårt att driva sin butik ute på mindre orter.

Respekt för Lidl
Ännu är det svårt att säga hur sortiment och utbud kommer att se ut i Lidls Lindesbergsbutik. Även på andra orter man etablerat sig under åren, har handeln ännu inte kommit igång. Butikerna står klara, men är alltså inte öppna ännu.
-Även om vi inte vet mer än att Lidl står för lågpris och sådana produkter, så är det klart att vi har respekt för dem. Men ändå tror jag inte vi kommer att se något priskrig mellan Lidl och andra butiker. Sortimenten skiljer sig så mycket, så det är inte något vi ser som troligt att så kommer att ske, kommenterar Ulf.

Mejk: ”Det gagnar nog staden i det stora hela”
På lågprisvaruhuset Mejk ser man idag Lidl som något positivt för Lindesberg. Det gagnar nog staden och kommunen i det stora hela, säger Magnus Krantz.
-Det är svårt att veta hur vi kommer att påverkas. Jag vet för lite om Lidl helt enkelt. Med det lilla jag känner till tror jag att vi kan få svårt att sälja våra livsmedel, men det är ingen jätteförlust för oss om det skulle bli så. Det är faktiskt bara ca 10 procent av försäljningen som är livsmedelsvaror. Tar Lidl vår del av den kakan så hittar vi på något annat område att täcka upp med helt enkelt, säger Magnus.
Vidare går tankarna framåt i tiden:
-Kanske är det så att vi får se fler av de som idag veckohandlar i Örebro istället handlar på hemmaplan om nu Lidl är så pass bra. Då är det ju väldigt bra för oss alla. Sedan kan det möjligtvis locka fler att bo i Lindesberg när handelsutbudet växer.

Kännbar start
När Lidl slår upp portarna kommer det troligtvis att kännas för alla butikerna. Det menar Pierre Wester på ICA Supermarket (Lindehallen).
-Det blir nog lite kännbart precis vid starten, alla kommer att tappa lite i början, men med tiden tror jag inte att Lidl kommer påverka oss negativt. Vi skiljer oss så mycket från deras koncept att vi inte lockar samma typ av kunder. Därför tror jag inte heller att ett priskrig i jakt på kunderna är något vi kommer att få se.
-Själv tror jag faktiskt att Lidl kan tillföra en hel del för staden. De antal miljoner som går till storbutikerna i Örebro kanske till viss del går till oss i kommunen istället, om fler väljer att handla i Lindesberg. Då är det bara positivt och något vi alla vinner på i längden.

För den som bemästrar det tyska språket finns mer att läsa om Lidl på följande länk: klicka här>>

Publicerad 25 april 2003 klockan 14:28

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.

15 december 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Vedevågs filmmakare Malin Dahl prisades med Region Örebro läns kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.

12 december 2025 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-23 22:02