LIF avslutar säsongen på elfte plats

Den minst sagt speciella handbollssäsongen är i mål. Skånela gästade arenan för vad som skulle bli ett stort målregn. 75 mål gjordes i den publiktomma arenan, där Skånela, efter ett tidigt övertag, tog med sig en avslutande seger. I hemmalaget visade den unga truppen bitvis sin spelarkvalitet, medan Fatlum Ahmeti kunde spela in sitt 1100:e mål i serien.

En minst sagt udda handbollssäsong, har nått sitt slut. Redan under den föregående helgen avgjordes den Allsvenska serien, där AIK fick bekräftelse på en flyttning till Division 1. Hammarby i sin tur, är sedan tidigare klara för Handbollsligan.

Även kvalplatserna till den högsta ligan är fyllda. Trion Karlskrona, Amo och Kungälv, har 6 poäng till tabellens femte plats och krigar för stunden om vilket lag man möter inför de kommande kvalspelen.

LIF Lindesbergs säsongsavslutning mot Skånela på hemmaplan, hade därför inget större värde för tabellen. Desto viktigare var det för spelarformens skull, men även för framtida erfarenheter.

Av personliga skäl har LIFs lagkapten Gustaf Ekström, valt att inte delta under säsongens två sista matcher. Den rutinerade niometersspelaren hittades därför inte i laguppställningen när Skånela gästade arenan, för säsongens sista hemmamatch.

Matchen blev målrik, där både försvar- och målvaktsspelet från båda lagen inte höll sig i topp. Trots en positiv och snabb inledning, kunde Skånela tidigt öka till en femmålsledning. Poängtavlan visade 4-9 efter tio minuters spel, som tvingade fram en tidig time-out för hemmalaget.

Målantalet höll sig högt där man redan efter halva matchen, gick in i halvtidsvilan med höga 20-20. Målgörandet fortsatte där hemmalagets kämpe Fatlum Ahmeti, fick fritt fram bara nio minuter in i den andra halvleken. Målet kom, vilket blev Fatlums 1100:e i Allsvenskan.

Skånela fick med sig ett nytt övertag mot slutet, vilket gav för mycket skada för LIF. Med ställningen 35-38 med enbart två minuter kvar av matchen, fick hemmalaget för mycket att hämta in. Två raka mål kom in mot slutet, men för sent.

– Man kände på ett sätt att det var säsongens sista match för båda lagen. Det var ingen som ville förlora, men det var ändå inte samma vilja mot slutet från båda hållen. När det är sista matchen, så har man som spelare alltid något extra att ge mot slutet. Nu hade man inget riktigt att spela om, vilket gjorde att det blev mer tekniska fel mot slutet istället, summerar Fatlum Ahmeti efter matchen.

– Handboll är tävling och det är aldrig någon som vill förlora. Vet man däremot att man har något att spela om så kommer alltid de sista fem procenten fram, men det fanns inte idag. Inte för oss och inte för någon, fortsätter Fatlum.

Isac Listh Forsström blev nästan 30%-ig i målet Foto: Hasse Persson

Tränare Stefan Karlsson summerar säsongen: ”Vi har en plan framåt”
Säsongens sista match slutade med förlust mot mittenlaget Skånela, som bjöd till en målrik säsongsavslutning. LIF kämpade tappert matchen igenom, men hade inte tiden på sin sida.

– Det var ett ganska snabbt spel och många anfall från båda lagen. Vi gjorde några fel till och från som de utnyttjade, men det är lätthänt att det blir så. De spelade lika snabbt som oss idag, säjer Fatlum Ahmeti efter matchen.

Med den avslutande förlusten är säsongen slut. LIF Lindesberg avslutade en mycket udda säsong på elfte plats i den Allsvenska tabellen, en placering som vanligtvis innebär att ett negativt kvalspel väntar. Coronans framfart har däremot ställt in detta vilket, trots ett lättat LIF Lindesberg, ändå inte är den mest optimala placeringen.

– Det är såklart inte roligt att ligga där man ligger i tabellen. Vi gör en positiv inledning av säsongen, där vi bland annat spelar oavgjort mot tuffa lag som Kungälv med en så ung trupp som vi har. De tidiga skadorna har såklart gjort mycket skada på laget i ett tidigt skede. Samtidigt kan vi inte trolla så man har bara fått gillat läget. Men i det stora hela skulle jag inte säja att jag är helt nöjd med säsongen, säjer LIF Lindesbergs tränare Stefan Karlsson.

De tidiga skadorna på två av lagets nyckelspelare, plus det faktum att sjukdomar har gäckat vid ett något tidigt tillfälle, har inte heller gjort träningarna lättare för LIF.

– Det har blivit väldigt hackigt under säsongen. Det har varit skadade, sjukdomar med mera, men i slutändan tog vi oss igenom säsongen med det vi hade, säjer Stefan.

– Det blev två tidiga skador som kom väldigt olägligt. Både Herman och Jesper, som båda är två tongivande spelare som är svåra att ersätta. De yngre spelarna har däremot gjort det jättebra under hela säsongen, samtidigt som de har fått ett extra år på planen. Något som såklart är mycket bra för deras utveckling till nästa säsong, de har fått chansen den här säsongen att göra både rätt och fel och det är sånt man tar med sig, kommenterar Fatlum Ahmeti.

Unga spelaren Asso Eliassi delar Fatlums position som mittsexa. Foto: Hasse Persson

Med säsongen till övers får LIF Lindesberg ladda framåt. En välförtjänt paus väntar för laget, som senare kommer att få inleda nästa säsong med försäsongen under 2021.

– När jag kom in som tränare under april, så försvann en del av den tidiga säsongen inledningsvis, vilket gav en tuff försäsong. Nu känns det mer som att vi kan bygga vidare på laget på ett annat sätt, man vet på ett annat vis vilka kvaliteter vi har med oss. Det ger mer tydligheter, säjer Stefan och berättar vidare:

– Det är viktigt att jobba på framåt och jag hoppas såklart på en bra försäsong. Vi har en ung trupp, som främst behöver bygga på lite mer muskler på kropparna. Vi har en plan framåt. Laget kommer att ha paus genom april, men vi kommer att köra igång i sommar igen.

Vilka som är med i laget inför nästa säsong, kommer framtiden att avgöra. Tränare Stefan Karlsson meddelar att hans kontrakt med laget gäller även nästa säsong, medan Fatlum Ahmeti ger annat besked:

– Jag har faktiskt ingen aning om hur det blir inför nästa säsong. Det är kul med handboll och roligt att spela matcher. Handboll behöver däremot tid och man måste själv lägga ner mycket tid på sporten, så just nu vet jag inte hur det blir inför nästa säsong. Det är tiden som får avgöra helt enkelt.

Resultat LIF Lindesberg-Skånela IF
Slutresultat: 37-38 (20-20)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Publik: 59 personer via Solidsport

Räddningar:
Isac Listh Forsström: 7 räddningar, 24 skott (29,17%)
Robert Mjörnander: 5 räddningar, 25 skott (20%)

Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Karl Zetterlund (6), Axel Magnusson (4), Fabian Lindholm (4), Thomas Einarsson (4), Asso Eliassi (3), Algot Hane (3), Joakim Bååk (3), Max Broman (2), Joel Karlström (1)

Matchens Lirare: Fabian Lindholm

Interna skytteligans slutställning:
1:a Fatlum Ahmeti – 91 mål, 18 matcher (5,06 mål/match)
2:a Max Broman – 85 mål, 26 matcher (3,27 mål/match)
3:a Jesper Nilsson – 80 mål, 11 matcher (7,27 mål/match)
4:a Algot Hane – 70 mål, 23 matcher (3,04 mål/match)
5:a Axel Magnusson – 53 mål, 25 matcher (2,12 mål/match)

Publicerad 19 mars 2021 klockan 21:12

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
17 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne ...
17 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades ...
16 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.

7 april 2026 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-04-23 08:43