Trots att LIF Lindesberg har säkrat nästa säsong i Allsvenskan, så vill man inte lugna ner sitt spelande. Truppen vill gå obesegrade genom serien och under lördagen säkrades ännu en seger, denna gång mot kvalsökande Täby. Det senaste mötet mot ett av seriens topplag blev storslagen för LIF, som även denna gång gick segrande med en odramatisk marginal.
LIF Lindesberg är sedan förra matchen klara för Allsvenskan. Däremot är det inget lag som har säkrat någon av de två kvalplatserna. Med två matcher kvar i serien så ligger Örebro bara en poäng ifrån en säkrad kvalplats, samtidigt som Täby kräver en seger på lika många matcher.
Enköping är duons främsta utmanare om kvalplatserna, men måste också hämta minst tre poäng i de kommande två matcherna. Mycket står alltså på spel för de tre lagen som har chans om kvalplatserna, där serievinnande LIF Lindesberg möter både Täby och Örebro innan sommarvilan.
Trots detta så siktar LIF Lindesberg på att avsluta säsongen med 21 raka triumfer. Under lördagen gästade man Täby, ett lag som man tidigare vunnit mot med fjorton mål i marginal.
Även om det inte blev samma marginal, så var det tidigt klart att segern skulle komma. Trots en jämn matchstart med en längre uddamålsledning för LIF Lindesberg, så kunde serieledaren hämta den stora marginalen efter 22 minuter. Sex raka mål, varav en straffboll, gjorde att ställningen gick från 13-14 till 13-19.
Trots att Täby avslutade halvleken med två snabba mål, så kunde hemmalaget aldrig komma tillbaka. Den stora ledningen höll sig, vilket gör att LIF Lindesberg håller sig obesegrade inför nästa helgs hemmaderby mot Örebro.
Under söndagen kan Örebro däremot ordna med en kvalplats. En poäng mot Kungsängen räcker för att Örebro ska säkra en kvalplats. Skulle Enköping vinna mot Boden under söndagen, så riskerar Täbys avslutande match mot Hallstahammar bli en ödesmatch.
Resultat Täby HBK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 29-36 (15-20)
Publik: 71 personer
Målgörare: Tobias Varvne (8), Hampus Högberg (7), Herman Bosson (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (2)
Nästa match: Lördagen 18:e mars vs Örebro SK Handbollsklubb i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.15
SÄSONGSAVSLUTNING MED HEMMADERBY OCH FRI ENTRÉ!!!
En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen. Texten uppdateras.
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.