Trots att LIF Lindesberg har säkrat nästa säsong i Allsvenskan, så vill man inte lugna ner sitt spelande. Truppen vill gå obesegrade genom serien och under lördagen säkrades ännu en seger, denna gång mot kvalsökande Täby. Det senaste mötet mot ett av seriens topplag blev storslagen för LIF, som även denna gång gick segrande med en odramatisk marginal.
LIF Lindesberg är sedan förra matchen klara för Allsvenskan. Däremot är det inget lag som har säkrat någon av de två kvalplatserna. Med två matcher kvar i serien så ligger Örebro bara en poäng ifrån en säkrad kvalplats, samtidigt som Täby kräver en seger på lika många matcher.
Enköping är duons främsta utmanare om kvalplatserna, men måste också hämta minst tre poäng i de kommande två matcherna. Mycket står alltså på spel för de tre lagen som har chans om kvalplatserna, där serievinnande LIF Lindesberg möter både Täby och Örebro innan sommarvilan.
Trots detta så siktar LIF Lindesberg på att avsluta säsongen med 21 raka triumfer. Under lördagen gästade man Täby, ett lag som man tidigare vunnit mot med fjorton mål i marginal.
Även om det inte blev samma marginal, så var det tidigt klart att segern skulle komma. Trots en jämn matchstart med en längre uddamålsledning för LIF Lindesberg, så kunde serieledaren hämta den stora marginalen efter 22 minuter. Sex raka mål, varav en straffboll, gjorde att ställningen gick från 13-14 till 13-19.
Trots att Täby avslutade halvleken med två snabba mål, så kunde hemmalaget aldrig komma tillbaka. Den stora ledningen höll sig, vilket gör att LIF Lindesberg håller sig obesegrade inför nästa helgs hemmaderby mot Örebro.
Under söndagen kan Örebro däremot ordna med en kvalplats. En poäng mot Kungsängen räcker för att Örebro ska säkra en kvalplats. Skulle Enköping vinna mot Boden under söndagen, så riskerar Täbys avslutande match mot Hallstahammar bli en ödesmatch.
Resultat Täby HBK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 29-36 (15-20)
Publik: 71 personer
Målgörare: Tobias Varvne (8), Hampus Högberg (7), Herman Bosson (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (2)
Nästa match: Lördagen 18:e mars vs Örebro SK Handbollsklubb i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.15
SÄSONGSAVSLUTNING MED HEMMADERBY OCH FRI ENTRÉ!!!
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.