Trots att LIF Lindesberg har säkrat nästa säsong i Allsvenskan, så vill man inte lugna ner sitt spelande. Truppen vill gå obesegrade genom serien och under lördagen säkrades ännu en seger, denna gång mot kvalsökande Täby. Det senaste mötet mot ett av seriens topplag blev storslagen för LIF, som även denna gång gick segrande med en odramatisk marginal.
LIF Lindesberg är sedan förra matchen klara för Allsvenskan. Däremot är det inget lag som har säkrat någon av de två kvalplatserna. Med två matcher kvar i serien så ligger Örebro bara en poäng ifrån en säkrad kvalplats, samtidigt som Täby kräver en seger på lika många matcher.
Enköping är duons främsta utmanare om kvalplatserna, men måste också hämta minst tre poäng i de kommande två matcherna. Mycket står alltså på spel för de tre lagen som har chans om kvalplatserna, där serievinnande LIF Lindesberg möter både Täby och Örebro innan sommarvilan.
Trots detta så siktar LIF Lindesberg på att avsluta säsongen med 21 raka triumfer. Under lördagen gästade man Täby, ett lag som man tidigare vunnit mot med fjorton mål i marginal.
Även om det inte blev samma marginal, så var det tidigt klart att segern skulle komma. Trots en jämn matchstart med en längre uddamålsledning för LIF Lindesberg, så kunde serieledaren hämta den stora marginalen efter 22 minuter. Sex raka mål, varav en straffboll, gjorde att ställningen gick från 13-14 till 13-19.
Trots att Täby avslutade halvleken med två snabba mål, så kunde hemmalaget aldrig komma tillbaka. Den stora ledningen höll sig, vilket gör att LIF Lindesberg håller sig obesegrade inför nästa helgs hemmaderby mot Örebro.
Under söndagen kan Örebro däremot ordna med en kvalplats. En poäng mot Kungsängen räcker för att Örebro ska säkra en kvalplats. Skulle Enköping vinna mot Boden under söndagen, så riskerar Täbys avslutande match mot Hallstahammar bli en ödesmatch.
Resultat Täby HBK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 29-36 (15-20)
Publik: 71 personer
Målgörare: Tobias Varvne (8), Hampus Högberg (7), Herman Bosson (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (2)
Nästa match: Lördagen 18:e mars vs Örebro SK Handbollsklubb i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.15
SÄSONGSAVSLUTNING MED HEMMADERBY OCH FRI ENTRÉ!!!
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.