Trots att LIF Lindesberg har säkrat nästa säsong i Allsvenskan, så vill man inte lugna ner sitt spelande. Truppen vill gå obesegrade genom serien och under lördagen säkrades ännu en seger, denna gång mot kvalsökande Täby. Det senaste mötet mot ett av seriens topplag blev storslagen för LIF, som även denna gång gick segrande med en odramatisk marginal.
LIF Lindesberg är sedan förra matchen klara för Allsvenskan. Däremot är det inget lag som har säkrat någon av de två kvalplatserna. Med två matcher kvar i serien så ligger Örebro bara en poäng ifrån en säkrad kvalplats, samtidigt som Täby kräver en seger på lika många matcher.
Enköping är duons främsta utmanare om kvalplatserna, men måste också hämta minst tre poäng i de kommande två matcherna. Mycket står alltså på spel för de tre lagen som har chans om kvalplatserna, där serievinnande LIF Lindesberg möter både Täby och Örebro innan sommarvilan.
Trots detta så siktar LIF Lindesberg på att avsluta säsongen med 21 raka triumfer. Under lördagen gästade man Täby, ett lag som man tidigare vunnit mot med fjorton mål i marginal.
Även om det inte blev samma marginal, så var det tidigt klart att segern skulle komma. Trots en jämn matchstart med en längre uddamålsledning för LIF Lindesberg, så kunde serieledaren hämta den stora marginalen efter 22 minuter. Sex raka mål, varav en straffboll, gjorde att ställningen gick från 13-14 till 13-19.
Trots att Täby avslutade halvleken med två snabba mål, så kunde hemmalaget aldrig komma tillbaka. Den stora ledningen höll sig, vilket gör att LIF Lindesberg håller sig obesegrade inför nästa helgs hemmaderby mot Örebro.
Under söndagen kan Örebro däremot ordna med en kvalplats. En poäng mot Kungsängen räcker för att Örebro ska säkra en kvalplats. Skulle Enköping vinna mot Boden under söndagen, så riskerar Täbys avslutande match mot Hallstahammar bli en ödesmatch.
Resultat Täby HBK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 29-36 (15-20)
Publik: 71 personer
Målgörare: Tobias Varvne (8), Hampus Högberg (7), Herman Bosson (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (2)
Nästa match: Lördagen 18:e mars vs Örebro SK Handbollsklubb i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.15
SÄSONGSAVSLUTNING MED HEMMADERBY OCH FRI ENTRÉ!!!
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.