Det var ett blåklätt LIF Lindesberg som befann sig i Linköping under lördagskvällen där årets sista match inom Allsvenskan väntade, trots problem under matchens gång för Lindes del så slutade det med en överlägsen seger.
Förra matchen mot RP Linköping slutade med en överlägsen seger på hemmaplan där LIF spräckte 40-målsgränsen och bjöd hemmapubliken på hela 45 mål, revanschsuget var därför högt hos motståndarlaget från Linköping när det under lördagskvällen var deras tur att stå för det Allsvenska arrangemanget och årets sista match inom Handbollsallsvenskan.
I matchens inledande skede inledde LIF Lindesberg i det första anfallet och spelade med det in två relativt enkla mål signerat Herman Bosson och Axel Magnusson, LIF-målvakten Marcus Mattsson var i sitt esse och visade upp sig med två imponerande räddningar mellan målen.
Med en till synes stabil ledning hos det, för dagen blåklädda, LIF Lindesberg så gjorde RP Linköping ett försök att ta sig in i matchen, något de även lyckades med och där Linde-laget pressades till en time-out med 7-7 på poängtavlan.
Efter time-outen började lagen att byta mål med varandra men efter ett lyckat anfall för Linde-laget där Linuz Andersson, efter en snygg passning från Herman Bosson, ändrat ställningen till 9-10 så föll Lindes målvakt Marcus Mattsson ihop i målområdet och fick dessutom bäras ut från planen på bår där Robert Mjörnander fick hoppa in som ersättare.
Halvleken fortsatte och trots att motståndarlaget tog över ledningen med 12-11 så var LIF snabbt tillbaka i ledningen och drog även undan med denna innan halvleksvilan väntade.
Inför den andra halvleken så bjöd LIF Lindesberg på en rejäl utklassning där de med 14 minuter in i halvleken hade spelat upp sig i en vass 10-målsledning, trots ett lugnare spel av Linde-laget så höll de upp ledningen och matchen slutade med en enkel seger för LIF Lindesberg.
Resultat RP Linköping-LIF Lindesberg
Slutresultat: 34-45 (16-21)
Publik: 223 personer
Målgörare: Max Broman (10), Fatlum Ahmeti (9), Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Albin Järlstam (5), Algot Hane (3), Karl Zetterlund (2), Linuz Andersson (2), Axel Magnusson (1), Fabian Lindholm (1), Filip Ottosson (1)
Matchens Lirare: Fatlum Ahmeti
Nästa bortamatch: Lördagen 18:e januari vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 15.00
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.