Det var ett blåklätt LIF Lindesberg som befann sig i Linköping under lördagskvällen där årets sista match inom Allsvenskan väntade, trots problem under matchens gång för Lindes del så slutade det med en överlägsen seger.
Förra matchen mot RP Linköping slutade med en överlägsen seger på hemmaplan där LIF spräckte 40-målsgränsen och bjöd hemmapubliken på hela 45 mål, revanschsuget var därför högt hos motståndarlaget från Linköping när det under lördagskvällen var deras tur att stå för det Allsvenska arrangemanget och årets sista match inom Handbollsallsvenskan.
I matchens inledande skede inledde LIF Lindesberg i det första anfallet och spelade med det in två relativt enkla mål signerat Herman Bosson och Axel Magnusson, LIF-målvakten Marcus Mattsson var i sitt esse och visade upp sig med två imponerande räddningar mellan målen.
Med en till synes stabil ledning hos det, för dagen blåklädda, LIF Lindesberg så gjorde RP Linköping ett försök att ta sig in i matchen, något de även lyckades med och där Linde-laget pressades till en time-out med 7-7 på poängtavlan.
Efter time-outen började lagen att byta mål med varandra men efter ett lyckat anfall för Linde-laget där Linuz Andersson, efter en snygg passning från Herman Bosson, ändrat ställningen till 9-10 så föll Lindes målvakt Marcus Mattsson ihop i målområdet och fick dessutom bäras ut från planen på bår där Robert Mjörnander fick hoppa in som ersättare.
Halvleken fortsatte och trots att motståndarlaget tog över ledningen med 12-11 så var LIF snabbt tillbaka i ledningen och drog även undan med denna innan halvleksvilan väntade.
Inför den andra halvleken så bjöd LIF Lindesberg på en rejäl utklassning där de med 14 minuter in i halvleken hade spelat upp sig i en vass 10-målsledning, trots ett lugnare spel av Linde-laget så höll de upp ledningen och matchen slutade med en enkel seger för LIF Lindesberg.
Resultat RP Linköping-LIF Lindesberg
Slutresultat: 34-45 (16-21)
Publik: 223 personer
Målgörare: Max Broman (10), Fatlum Ahmeti (9), Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Albin Järlstam (5), Algot Hane (3), Karl Zetterlund (2), Linuz Andersson (2), Axel Magnusson (1), Fabian Lindholm (1), Filip Ottosson (1)
Matchens Lirare: Fatlum Ahmeti
Nästa bortamatch: Lördagen 18:e januari vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 15.00
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.