Det var ett blåklätt LIF Lindesberg som befann sig i Linköping under lördagskvällen där årets sista match inom Allsvenskan väntade, trots problem under matchens gång för Lindes del så slutade det med en överlägsen seger.
Förra matchen mot RP Linköping slutade med en överlägsen seger på hemmaplan där LIF spräckte 40-målsgränsen och bjöd hemmapubliken på hela 45 mål, revanschsuget var därför högt hos motståndarlaget från Linköping när det under lördagskvällen var deras tur att stå för det Allsvenska arrangemanget och årets sista match inom Handbollsallsvenskan.
I matchens inledande skede inledde LIF Lindesberg i det första anfallet och spelade med det in två relativt enkla mål signerat Herman Bosson och Axel Magnusson, LIF-målvakten Marcus Mattsson var i sitt esse och visade upp sig med två imponerande räddningar mellan målen.
Med en till synes stabil ledning hos det, för dagen blåklädda, LIF Lindesberg så gjorde RP Linköping ett försök att ta sig in i matchen, något de även lyckades med och där Linde-laget pressades till en time-out med 7-7 på poängtavlan.
Efter time-outen började lagen att byta mål med varandra men efter ett lyckat anfall för Linde-laget där Linuz Andersson, efter en snygg passning från Herman Bosson, ändrat ställningen till 9-10 så föll Lindes målvakt Marcus Mattsson ihop i målområdet och fick dessutom bäras ut från planen på bår där Robert Mjörnander fick hoppa in som ersättare.
Halvleken fortsatte och trots att motståndarlaget tog över ledningen med 12-11 så var LIF snabbt tillbaka i ledningen och drog även undan med denna innan halvleksvilan väntade.
Inför den andra halvleken så bjöd LIF Lindesberg på en rejäl utklassning där de med 14 minuter in i halvleken hade spelat upp sig i en vass 10-målsledning, trots ett lugnare spel av Linde-laget så höll de upp ledningen och matchen slutade med en enkel seger för LIF Lindesberg.
Resultat RP Linköping-LIF Lindesberg
Slutresultat: 34-45 (16-21)
Publik: 223 personer
Målgörare: Max Broman (10), Fatlum Ahmeti (9), Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Albin Järlstam (5), Algot Hane (3), Karl Zetterlund (2), Linuz Andersson (2), Axel Magnusson (1), Fabian Lindholm (1), Filip Ottosson (1)
Matchens Lirare: Fatlum Ahmeti
Nästa bortamatch: Lördagen 18:e januari vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 15.00
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.