Oskar Cosmo agerade målhjälte i LIF Lindesberg. Med åtta bollar i mål så blev han en stor del av hemmasegern som avslutar året i arenan. Foto: Hasse Persson
Jesper Jakobsson tilldelades titeln Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Publiken var på plats för årets sista handbollsmatch i arenan. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Segerglädje! Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg avslutar året med seger
Oskar Cosmo agerade målhjälte i LIF Lindesberg. Med åtta bollar i mål så blev han en stor del av hemmasegern som avslutar året i arenan. Foto: Hasse Persson
Jesper Jakobsson tilldelades titeln Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Publiken var på plats för årets sista handbollsmatch i arenan. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Segerglädje! Foto: Hasse Persson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
LIF Lindesberg avslutar året med seger
Det blev en efterlängtad revansch för LIF Lindesberg när Tyresö gästade Lindesberg Arena under lördagseftermiddagen. I samband med LIFs publikkrona så blev det en storslagen seger mot Tyresö, som tidigare under säsongen triumferat med liknande slutsiffror. Med segern säkrad så saknas en enstaka poäng för att placera sig vid uppflyttningsstrecket.
Annons
För drygt en månad sedan så gjorde LIF Lindesberg och Tyresö sitt första möte för säsongen, där LIF gästade Tyresöhallen. Lindelaget gjorde inte sin bästa match på bortaplan, vilket gav Tyresö en stor seger med 36-20 som slutsiffror.
Till lördagens hemmamatch så fanns LIF Lindesberg i ett fint skick inför matchstart. Efter en tung start av Allsvenskan så har LIF hittat in i ett vinnarkoncept som har lagt laget strax ovanför gränsen för det negativa nedflyttningskvalet. Detta i en jämn tabell där alla poängen kommer att bli viktiga.
Med fri entré och aktiviteter i arenan inför lördagens match så samlades 1 242 personer för att heja fram de orangea.
Trots en jämn inledning av matchen så blev det också en stor succé för LIF Lindesberg. Ett rött kort i Tyresö efter 19 minuter blev startskottet för hemmalaget, som gick från 9-8 till säkra 17-13 när matchens första halva var färdigspelad.
En hård incident gör att Tyresös Tobias Johansson tilldelas ett rött kort i den första halvleken. Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg ångade även vidare i den andra halvleken och får även fina räddningar från målet. Med fem raka mål inom de tio sista minuterna så gör LIF Lindesberg matchen desto svårare för Tyresö, som får en tung avslutning.
Trots segern så flyttas inte LIF Lindesberg i tabellen, de ligger därmed kvar på sin nionde plats. Säsongens tabell är däremot otroligt jämn, där det skiljer en enstaka poäng från nionde platsen till fjärde. LIF Lindesberg är ett av fyra lag med samma poängantal, där en bra målskillnad kan vara viktigt att jobba på inför slutskedet i mars.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...