Oskar Cosmo agerade målhjälte i LIF Lindesberg. Med åtta bollar i mål så blev han en stor del av hemmasegern som avslutar året i arenan. Foto: Hasse Persson
Jesper Jakobsson tilldelades titeln Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Publiken var på plats för årets sista handbollsmatch i arenan. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Segerglädje! Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg avslutar året med seger
Oskar Cosmo agerade målhjälte i LIF Lindesberg. Med åtta bollar i mål så blev han en stor del av hemmasegern som avslutar året i arenan. Foto: Hasse Persson
Jesper Jakobsson tilldelades titeln Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Publiken var på plats för årets sista handbollsmatch i arenan. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Segerglädje! Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg avslutar året med seger
Det blev en efterlängtad revansch för LIF Lindesberg när Tyresö gästade Lindesberg Arena under lördagseftermiddagen. I samband med LIFs publikkrona så blev det en storslagen seger mot Tyresö, som tidigare under säsongen triumferat med liknande slutsiffror. Med segern säkrad så saknas en enstaka poäng för att placera sig vid uppflyttningsstrecket.
För drygt en månad sedan så gjorde LIF Lindesberg och Tyresö sitt första möte för säsongen, där LIF gästade Tyresöhallen. Lindelaget gjorde inte sin bästa match på bortaplan, vilket gav Tyresö en stor seger med 36-20 som slutsiffror.
Till lördagens hemmamatch så fanns LIF Lindesberg i ett fint skick inför matchstart. Efter en tung start av Allsvenskan så har LIF hittat in i ett vinnarkoncept som har lagt laget strax ovanför gränsen för det negativa nedflyttningskvalet. Detta i en jämn tabell där alla poängen kommer att bli viktiga.
Med fri entré och aktiviteter i arenan inför lördagens match så samlades 1 242 personer för att heja fram de orangea.
Trots en jämn inledning av matchen så blev det också en stor succé för LIF Lindesberg. Ett rött kort i Tyresö efter 19 minuter blev startskottet för hemmalaget, som gick från 9-8 till säkra 17-13 när matchens första halva var färdigspelad.
En hård incident gör att Tyresös Tobias Johansson tilldelas ett rött kort i den första halvleken. Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg ångade även vidare i den andra halvleken och får även fina räddningar från målet. Med fem raka mål inom de tio sista minuterna så gör LIF Lindesberg matchen desto svårare för Tyresö, som får en tung avslutning.
Trots segern så flyttas inte LIF Lindesberg i tabellen, de ligger därmed kvar på sin nionde plats. Säsongens tabell är däremot otroligt jämn, där det skiljer en enstaka poäng från nionde platsen till fjärde. LIF Lindesberg är ett av fyra lag med samma poängantal, där en bra målskillnad kan vara viktigt att jobba på inför slutskedet i mars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...