Oskar Cosmo agerade målhjälte i LIF Lindesberg. Med åtta bollar i mål så blev han en stor del av hemmasegern som avslutar året i arenan. Foto: Hasse Persson
Jesper Jakobsson tilldelades titeln Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Publiken var på plats för årets sista handbollsmatch i arenan. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Segerglädje! Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg avslutar året med seger
Oskar Cosmo agerade målhjälte i LIF Lindesberg. Med åtta bollar i mål så blev han en stor del av hemmasegern som avslutar året i arenan. Foto: Hasse Persson
Jesper Jakobsson tilldelades titeln Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Publiken var på plats för årets sista handbollsmatch i arenan. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Segerglädje! Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg avslutar året med seger
Det blev en efterlängtad revansch för LIF Lindesberg när Tyresö gästade Lindesberg Arena under lördagseftermiddagen. I samband med LIFs publikkrona så blev det en storslagen seger mot Tyresö, som tidigare under säsongen triumferat med liknande slutsiffror. Med segern säkrad så saknas en enstaka poäng för att placera sig vid uppflyttningsstrecket.
För drygt en månad sedan så gjorde LIF Lindesberg och Tyresö sitt första möte för säsongen, där LIF gästade Tyresöhallen. Lindelaget gjorde inte sin bästa match på bortaplan, vilket gav Tyresö en stor seger med 36-20 som slutsiffror.
Till lördagens hemmamatch så fanns LIF Lindesberg i ett fint skick inför matchstart. Efter en tung start av Allsvenskan så har LIF hittat in i ett vinnarkoncept som har lagt laget strax ovanför gränsen för det negativa nedflyttningskvalet. Detta i en jämn tabell där alla poängen kommer att bli viktiga.
Med fri entré och aktiviteter i arenan inför lördagens match så samlades 1 242 personer för att heja fram de orangea.
Trots en jämn inledning av matchen så blev det också en stor succé för LIF Lindesberg. Ett rött kort i Tyresö efter 19 minuter blev startskottet för hemmalaget, som gick från 9-8 till säkra 17-13 när matchens första halva var färdigspelad.
En hård incident gör att Tyresös Tobias Johansson tilldelas ett rött kort i den första halvleken. Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg ångade även vidare i den andra halvleken och får även fina räddningar från målet. Med fem raka mål inom de tio sista minuterna så gör LIF Lindesberg matchen desto svårare för Tyresö, som får en tung avslutning.
Trots segern så flyttas inte LIF Lindesberg i tabellen, de ligger därmed kvar på sin nionde plats. Säsongens tabell är däremot otroligt jämn, där det skiljer en enstaka poäng från nionde platsen till fjärde. LIF Lindesberg är ett av fyra lag med samma poängantal, där en bra målskillnad kan vara viktigt att jobba på inför slutskedet i mars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...