LIF Lindesberg gjorde en riktigt stark första halvlek mot Rimbo. Efter 26 spelade minuter hade hemmatruppen en bekväm ledning med 16-9. Den andra halvleken blev inte lika rolig för LIF Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust
LIF Lindesberg gjorde en riktigt stark första halvlek mot Rimbo. Efter 26 spelade minuter hade hemmatruppen en bekväm ledning med 16-9. Den andra halvleken blev inte lika rolig för LIF Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget gick från en femmålsledning i halvtid till en fyramålsförlust. Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu har både Täby och Uppsala hack i häl inom den jämna tabellen.
– Vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt, säger Joakim Bååk.
Årets första handbollsmatch inom Division 1 spelades under måndagen. Ett toppmöte mellan de två tidigare Allsvenska lagen, LIF Lindesberg och Rimbo HK Roslagen, väntade där båda lagen hade mycket att vinna till tabellen med två friska poäng.
LIF Lindesberg sparade inte heller på krutet, istället gick de ut hårt och visade upp ett storstilat spel. Redan efter tio minuter höll hemmatruppen i en sexmålsledning som skapade ett tidigt målvaktsbyte i det gröna bortalaget. LIF Lindesberg såg redan i matchens första halva ut att gå mot en promenadseger och stoltserade med en femmålsledning mot halvtidsvilan.
Mot matchens andra halva så uppstod problemen för LIF Lindesberg. Medan Rimbo accelererar upp sig en växel i spelet, så viker sig hemmaförsvaret rejält. Stockholmslaget får hål på LIF Lindesbergs spel och efter bara 11 minuter i den andra halvleken, så kan Rimbo för första gången i matchen kvittera till 20-20 efter mål i öppen kasse.
LIF Lindesberg fick stora problem med Rimbos målvakt under den andra halvleken. Foto: Hasse Persson
Hemmalagets timeouter ger ingen effekt medan Rimbo får tre situationer under halvleken där man sätter tre raka mål. Det som inleddes men en solklar femmålsledning, avslutades med en fyramålsförlust mot tabelltvåan.
– Jag tror att vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt. Att vi leder genom den första halvleken är för att vi springer, vi jobbar och förarbetar situationer som vi vet ska komma. Till den andra matchhalvan så ger vi helt enkelt bort det och tror att vi ska kunna vinna matchen med lite mindre jobb, vilket är det lilla som Rimbo behöver för att vända matchen. Det är en dyr lärdom för en ganska ung trupp, säger LIF Lindesbergs tränare Joakim Bååk efter matchen.
De två tappade poängen gör att Rimbo lägger sig på samma poängantal som tabellettan, Enköpings HF. Samtidigt sätter förlusten LIF Lindesberg i en besvärlig situation med både Täby och Uppsala i slagläge om tabellens viktiga tredje plats.
Resultat LIF Lindesberg-Rimbo HK Roslagen
Slutresultat: 30-34 (16-11) Publik: 420 personer
Målgörare: Anton Flood (6), Fabian Lindholm (5), Joel Karlström (4), Asso Eliassi (4), Aron Kelecsényi (4), Viktor Forsberg (2), Martin Boija (2), Amin Bouzguenda (2), Vilmer Öhman (1)
Matchens Lirare: Aron Kelecsényi
Läget i tabellen efter omgång tretton: 1. *Enköpings HF – 22 poäng (+93)
——
2. Rimbo HK Roslagen – 22 poäng (+54) 3. LIF Lindesberg – 18 poäng (+63) ——
4. Täby HBK – 18 poäng (+27)
5. *Uppsala HK – 17 poäng (+40)
6. HK Cliff – 14 poäng (-11)
7. HK Eskil – 11 poäng (-4)
8. *Bodens BK HF – 8 poäng (-13)
——
9. Sannadals SK – 8 poäng (-33)
——
10. HK Silwing-Troja – 7 poäng (-40)
11. *Skogås HK – 4 poäng (-78)
12. HK Tyrold – 3 poäng (-98)
*Fyra lag har inte spelat sin trettonde match. Matchen mellan Uppsala-Enköping spelas under tisdagen 7/1-2025.
Nästa hemmamatch: Lördagen 18:e januari vs HK Cliff i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.