Arkivbild Foto: Hasse Persson

LIF Lindesberg öppnar för en julig årsavslutning

I samband med LIF Lindesbergs sista allsvenska hemmamatch för året så bjuder LIF Lindesberg in till en riktig handbollsfest. Linedance, livemusik och två division 2-derbyn på helplan är bara några exempel på vad som väntar de förhoppningsvis laddade handbollsfansen när Lindesberg Arena öppnar sina dörrar på söndagsmorgonen.

Efter en snöplig förlust på bortaplan mot Skånela, där LIF höll ledningen under majoriteten av förra helgens match, så är revanschsuget högt hos LIF Lindesberg när Skånela kommer till arenan under söndagen där två viktiga poäng till Allsvenskans tabell står på spel.

Dörrarna öppnas dock tidigare än så för redan vid lunchtid inleder föreningen med seniorspel där farmarlaget Lif Blå och Lif Lindesbergs A-lagsdamer kommer att visa upp sig med varsitt division 2-derby mot Örebros handbollslag ÖSK.

– Inför farmarlagets match ses nog Lif Blå som underdogs då motståndarlaget ÖSK ligger i toppen och de unga Linde-killarna kommer få visa sin bästa sida för att störa dem. För damerna är det helt tvärtom, de är inne i en jättefin form och leder serien på samma poäng tillsammans med tre andra lag vilket såklart gör det superviktigt med seger, menar föreningens klubbchef Ricky Nordahl.

Hemköp som är LIFs stora ungdomspartner kommer under dagen att vara matchvärd för samtliga spelade matcher, de kommer även att finnas på plats i arenan då butikens anställda Towe Olsson kommer att spela.

Under dagen så bjuder föreningen på mängder av aktiviteter, förutom livemusik från Linde-duon Albin Fagrell och Andreas Palm som spelar i arenan mellan de tre matcherna så bjuder föreningen på riktig julstämning där det redan vid entrén bjuds på glögg och godsaker.

– För de minsta så kommer vi att ha julpyssel i Utsikten, judon anordnar med en hinderbana i dojon och självaste jultomten kommer att finnas på plats med godsaker som sponsras av Mejk, meddelar Ricky.

Söndagen avslutas med den Allsvenska matchen mot Skånela där lagets lagkapten Albin Järlstam via LIF Lindesbergs Facebook-konto meddelar att revanschsuget hos hemmalaget är högt.

– Just för att vi förlorade mot dem på bortaplan så har vi ett revanschsug, vi kommer att analysera lite inför matchen och vet vad vi kommer att göra bättre och det tror jag kan hjälpa mot seger, menar Albin via LIF Lindesbergs Facebook-konto.

I den Allsvenska matchens halvtidsvila så kommer publiken att få ta del av föringens division 4-lag som kommer att visa upp sig i form av en så kallad ”linedance”.

– Grabbarna har i samband med sin insamling till Prostatacancerförbundet lovat att genomföra en dans efter att samlat ihop 60 600:-, avslutar klubbchefen Ricky Nordahl.

För dem som inte kan komma till arenan så kan man följa samtliga matcher under söndagen och såklart Division 4-grabbarnas dans via Solidsport där föreningens egna handbollexperter Erik Wallin och Micke Karlsson kommer att delta som expertkommentatorer till den Allsvenska matchen.

Matchguide LIF Lindesberg-Skånela
När och var: Söndagen 15/12 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Hemköp

Senaste mötet mot Skånela: Trots en jämn match där LIF såg ut att bli säsongens första bortalag att vinna i Vikingahallen så slutade matchen med en snöplig förlust med resultatet 30-27.

Läget i tabellen: Efter att hälften av säsongens matcher har spelats ligger LIF Lindesberg på en 10:e plats i tabellen med 12 poäng, lika många poäng som Kärra som inte bara ligger placeringen under Linde-laget utan är även första laget under det negativa kvalstrecket.
Efter förra helgens seger så ligger Skånela på tabellens 3:e plats med 16 poäng vilket innebär att det bara skiljer 4 poäng mellan Skånelas 3:e plats och Kärras 11:e plats.
Aranäs ligger kvar i ledningen med bara en poäng före tabelltvåan Hammarby.

Publicerad 13 december 2019 klockan 15:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.

12 december 2025 klockan 18:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

11 december 2025 klockan 09:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Martin Henriksson. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman. Bilden är ett montage.

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.

10 december 2025 klockan 13:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt ...

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med ...

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.

8 december 2025 klockan 19:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.

5 december 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och ...
5 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till ...
5 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-12-13 19:10