Arkivbild Foto: Hasse Persson

LIF Lindesberg öppnar för en julig årsavslutning

I samband med LIF Lindesbergs sista allsvenska hemmamatch för året så bjuder LIF Lindesberg in till en riktig handbollsfest. Linedance, livemusik och två division 2-derbyn på helplan är bara några exempel på vad som väntar de förhoppningsvis laddade handbollsfansen när Lindesberg Arena öppnar sina dörrar på söndagsmorgonen.

Efter en snöplig förlust på bortaplan mot Skånela, där LIF höll ledningen under majoriteten av förra helgens match, så är revanschsuget högt hos LIF Lindesberg när Skånela kommer till arenan under söndagen där två viktiga poäng till Allsvenskans tabell står på spel.

Dörrarna öppnas dock tidigare än så för redan vid lunchtid inleder föreningen med seniorspel där farmarlaget Lif Blå och Lif Lindesbergs A-lagsdamer kommer att visa upp sig med varsitt division 2-derby mot Örebros handbollslag ÖSK.

– Inför farmarlagets match ses nog Lif Blå som underdogs då motståndarlaget ÖSK ligger i toppen och de unga Linde-killarna kommer få visa sin bästa sida för att störa dem. För damerna är det helt tvärtom, de är inne i en jättefin form och leder serien på samma poäng tillsammans med tre andra lag vilket såklart gör det superviktigt med seger, menar föreningens klubbchef Ricky Nordahl.

Hemköp som är LIFs stora ungdomspartner kommer under dagen att vara matchvärd för samtliga spelade matcher, de kommer även att finnas på plats i arenan då butikens anställda Towe Olsson kommer att spela.

Under dagen så bjuder föreningen på mängder av aktiviteter, förutom livemusik från Linde-duon Albin Fagrell och Andreas Palm som spelar i arenan mellan de tre matcherna så bjuder föreningen på riktig julstämning där det redan vid entrén bjuds på glögg och godsaker.

– För de minsta så kommer vi att ha julpyssel i Utsikten, judon anordnar med en hinderbana i dojon och självaste jultomten kommer att finnas på plats med godsaker som sponsras av Mejk, meddelar Ricky.

Söndagen avslutas med den Allsvenska matchen mot Skånela där lagets lagkapten Albin Järlstam via LIF Lindesbergs Facebook-konto meddelar att revanschsuget hos hemmalaget är högt.

– Just för att vi förlorade mot dem på bortaplan så har vi ett revanschsug, vi kommer att analysera lite inför matchen och vet vad vi kommer att göra bättre och det tror jag kan hjälpa mot seger, menar Albin via LIF Lindesbergs Facebook-konto.

I den Allsvenska matchens halvtidsvila så kommer publiken att få ta del av föringens division 4-lag som kommer att visa upp sig i form av en så kallad ”linedance”.

– Grabbarna har i samband med sin insamling till Prostatacancerförbundet lovat att genomföra en dans efter att samlat ihop 60 600:-, avslutar klubbchefen Ricky Nordahl.

För dem som inte kan komma till arenan så kan man följa samtliga matcher under söndagen och såklart Division 4-grabbarnas dans via Solidsport där föreningens egna handbollexperter Erik Wallin och Micke Karlsson kommer att delta som expertkommentatorer till den Allsvenska matchen.

Matchguide LIF Lindesberg-Skånela
När och var: Söndagen 15/12 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Hemköp

Senaste mötet mot Skånela: Trots en jämn match där LIF såg ut att bli säsongens första bortalag att vinna i Vikingahallen så slutade matchen med en snöplig förlust med resultatet 30-27.

Läget i tabellen: Efter att hälften av säsongens matcher har spelats ligger LIF Lindesberg på en 10:e plats i tabellen med 12 poäng, lika många poäng som Kärra som inte bara ligger placeringen under Linde-laget utan är även första laget under det negativa kvalstrecket.
Efter förra helgens seger så ligger Skånela på tabellens 3:e plats med 16 poäng vilket innebär att det bara skiljer 4 poäng mellan Skånelas 3:e plats och Kärras 11:e plats.
Aranäs ligger kvar i ledningen med bara en poäng före tabelltvåan Hammarby.

Publicerad 13 december 2019 klockan 15:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.

5 februari 2026 klockan 13:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.

30 januari 2026 klockan 16:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gymnasiechef Staffan Hörnberg. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.

30 januari 2026 klockan 15:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända ...

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars

29 januari 2026 klockan 12:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
23 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
23 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-02-06 09:58