Säsongens Allsvenska serie är rekordjämn där varje poäng blir viktig för lagens överlevnad i serien. Under lördagen klättrade både LIF Lindesberg och Redbergslid när man delade på de två poängen. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blev LIF Lindesbergs bästa målskytt med åtta gjorda mål. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg plockar en viktig poäng
Säsongens Allsvenska serie är rekordjämn där varje poäng blir viktig för lagens överlevnad i serien. Under lördagen klättrade både LIF Lindesberg och Redbergslid när man delade på de två poängen. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blev LIF Lindesbergs bästa målskytt med åtta gjorda mål. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg plockar en viktig poäng
Det började bra för LIF Lindesberg som tog emot Redbergslid i Lindesberg Arena under lördagen. Med en tremålsledning så fortsatte matchen med ett rött kort hos motståndarna inom den andra halvleken, vid ett utjämnat läge. Hemmalaget tog sig tillbaka till ledning inför matchens sista fem minuter, men fick nöja sig med ett oavgjort resultat efter att Redbergslid avslutat med två raka mål.
Mittskiktet i Allsvenskan är den jämnaste på länge, där det skiljer sig fem poäng mellan de olika kvalstrecken. För tabellnian LIF Lindesberg innebär det att den minsta poängen kan bli avgörande för överlevnad inför nästa säsong.
Även för gästande Redbergslids IK, som placerar sig närmare botten av tabellen, så är poängen viktiga. Två poäng skiljer mellan de nedersta strecken och tabellmitten, där en seger för nästjumbon skulle lyfta laget från en plats i Division 1 till kvalposition.
Lördagens match blev därför viktig för båda lagen, som båda hade siktet ställt på seger.
Hemmalaget fick den bästa matchinledningen. Trots ett tidigt gult kort på Oskar Cosmo inom de första minuterna så höll LIF Lindesberg en tremålsledning inför den andra halvleken. En otrolig insats när man tänker på det faktum att gästande Redbergslid fick hela sju chanser till straffmål, inom matchens första halvtimme.
Redbergslid fick sju straffskott under den första halvleken. Trots detta var det enbart tre av bollarna som gick i nätet och LIF kunde hålla en ledning inför den kommande halvleken. Foto: Hasse Persson
Redbergslid kom däremot snabbt tillbaka i matchen inom den andra halvleken. Straffskotten minskades rejält för gästerna, där man istället utnyttjade LIF Lindesbergs tre tidiga utvisningar för nya målchanser. Gästerna fick däremot med sig ett rött kort med tolv minuter kvar, med 21-21 på poängtavlan.
LIF Lindesberg tog tillbaka ledningen och fick med sig en tvåmålsledning med fyra minuter innan slutsignalen. Efter en utdragen avslutning av matchen så lyckades gästerna att återhämta målskillnaden och skrev även slutsiffrorna till 28-28.
Båda lagen tar med sig en viktig poäng till tabellen, som gör att man klättrar på olika håll i Allsvenskan. Åtta matcher kvarstår för LIF Lindesberg som tar resan till Helsingborg under torsdagen. Ett skånelag med 18 segrar från lika många matcher under säsongens Allsvenska.
Resultat LIF Lindesberg-Redbergslids IK
Slutresultat: 28-28 (14-11) Publik: 592 personer Matchvärd: Byggbetjänten
Målgörare: Jesper Nilsson (8), Jesper Gyllby (5), Oskar Cosmo (4), Martin Boija (3), Asso Eliassi (2), Jesper Jakobsson (2), Tobias Warvne (2), Erik Persson (1), Herman Bosson (1)
Matchens Lirare: Martin Boija
Nästa match: Torsdagen 25:e januari vs OV Helsingborg HK i Helsingborg Arena A med matchstart kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...