Säsongens Allsvenska serie är rekordjämn där varje poäng blir viktig för lagens överlevnad i serien. Under lördagen klättrade både LIF Lindesberg och Redbergslid när man delade på de två poängen. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blev LIF Lindesbergs bästa målskytt med åtta gjorda mål. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg plockar en viktig poäng
Säsongens Allsvenska serie är rekordjämn där varje poäng blir viktig för lagens överlevnad i serien. Under lördagen klättrade både LIF Lindesberg och Redbergslid när man delade på de två poängen. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blev LIF Lindesbergs bästa målskytt med åtta gjorda mål. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF Lindesberg plockar en viktig poäng
Det började bra för LIF Lindesberg som tog emot Redbergslid i Lindesberg Arena under lördagen. Med en tremålsledning så fortsatte matchen med ett rött kort hos motståndarna inom den andra halvleken, vid ett utjämnat läge. Hemmalaget tog sig tillbaka till ledning inför matchens sista fem minuter, men fick nöja sig med ett oavgjort resultat efter att Redbergslid avslutat med två raka mål.
Mittskiktet i Allsvenskan är den jämnaste på länge, där det skiljer sig fem poäng mellan de olika kvalstrecken. För tabellnian LIF Lindesberg innebär det att den minsta poängen kan bli avgörande för överlevnad inför nästa säsong.
Även för gästande Redbergslids IK, som placerar sig närmare botten av tabellen, så är poängen viktiga. Två poäng skiljer mellan de nedersta strecken och tabellmitten, där en seger för nästjumbon skulle lyfta laget från en plats i Division 1 till kvalposition.
Lördagens match blev därför viktig för båda lagen, som båda hade siktet ställt på seger.
Hemmalaget fick den bästa matchinledningen. Trots ett tidigt gult kort på Oskar Cosmo inom de första minuterna så höll LIF Lindesberg en tremålsledning inför den andra halvleken. En otrolig insats när man tänker på det faktum att gästande Redbergslid fick hela sju chanser till straffmål, inom matchens första halvtimme.
Redbergslid fick sju straffskott under den första halvleken. Trots detta var det enbart tre av bollarna som gick i nätet och LIF kunde hålla en ledning inför den kommande halvleken. Foto: Hasse Persson
Redbergslid kom däremot snabbt tillbaka i matchen inom den andra halvleken. Straffskotten minskades rejält för gästerna, där man istället utnyttjade LIF Lindesbergs tre tidiga utvisningar för nya målchanser. Gästerna fick däremot med sig ett rött kort med tolv minuter kvar, med 21-21 på poängtavlan.
LIF Lindesberg tog tillbaka ledningen och fick med sig en tvåmålsledning med fyra minuter innan slutsignalen. Efter en utdragen avslutning av matchen så lyckades gästerna att återhämta målskillnaden och skrev även slutsiffrorna till 28-28.
Båda lagen tar med sig en viktig poäng till tabellen, som gör att man klättrar på olika håll i Allsvenskan. Åtta matcher kvarstår för LIF Lindesberg som tar resan till Helsingborg under torsdagen. Ett skånelag med 18 segrar från lika många matcher under säsongens Allsvenska.
Resultat LIF Lindesberg-Redbergslids IK
Slutresultat: 28-28 (14-11) Publik: 592 personer Matchvärd: Byggbetjänten
Målgörare: Jesper Nilsson (8), Jesper Gyllby (5), Oskar Cosmo (4), Martin Boija (3), Asso Eliassi (2), Jesper Jakobsson (2), Tobias Warvne (2), Erik Persson (1), Herman Bosson (1)
Matchens Lirare: Martin Boija
Nästa match: Torsdagen 25:e januari vs OV Helsingborg HK i Helsingborg Arena A med matchstart kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.