LIF Lindesberg utklassar serierivalen

Med en placering i botten av tabellen så hade LIF Lindesberg kniven mot strupen inför söndagens mycket viktiga match. Serierivalen VästeråsIrsta gästade arenan och även om gästerna fick ses som favoriter från sin fjärde plats i tabellen, så blev det otroligt många tekniska fel för gästerna som blev utklassade av det lättade hemmalaget.
– Vi visar att det är vi som vill mest, säger Jesper Nilsson.

VästeråsIrsta har länge varit LIF Lindesbergs rival inom Allsvenskan. Det svartvita laget har gjort sig kända i Lindesberg med ett tufft anfallsspel, där man helst spelar på marginalerna för att få bollarna i målet. När man däremot gästade sin serierival under söndagen, så visade man inget av detta.

Gästerna hade en urusel dag på jobbet där man i princip tappade varannan boll utanför gränserna, vilket uppskattades hos LIF Lindesberg. Trots att matchen fick jämna siffror till en början så var LIF Lindesbergs försvarsspel uppskruvat, medan försvaret fick värma upp sig till det bättre längs matchen.

Efter tidiga 21 minuter så fick Joel Karlström ett rött kort på sig. En viktig spelare som försvann men hemmalaget hittade snabbt in i en reservplan som höll bra.

Simon Ongeri räddade 12 av de 37 skotten under den första halvleken. Foto: Hasse Persson.

Likt LIF Lindesbergs anfallsspel så behövde även målvakt Simon Ongeri bli varm i kläderna innan det vassa spelet drog igång. Med målvakten på topp med ett starkt försvar framför sig, vid halvtidsvilan, så höll man Västerås målgörande ifrån sig i nära elva minuter. Detta gav i sin tur LIF Lindesberg åtta raka mål.

Tabellfyran var på väg att reducera siffrorna i mitten av den andra halvleken men hittade aldrig rätt med de massiva tekniska felen. Det tekniska blev gästernas nederlag, vilket även kostade en placering i tabellen.

– Vi drar ifrån i början av den andra halvleken, men i övrigt så tycker jag att vi visar att det är vi som vill mest. Alla är med och tar sitt ansvar. Vi gör det vi har kommit överens om i veckan och det är skönt, säger Jesper Nilsson.

Foto: Hasse Persson

Tolvmålsskytten Jesper Nilsson: ”Idag visar vi en jäkla kämpaglöd”
Även om det blev mycket tekniska fel från VästeråIrsta under söndagens landsskapsderby, så gör även LIF Lindesberg en bra match. Försvarsspelet fanns på plats redan inom matchens första sekund, vilket gjorde jämna siffror inom matchens första minuter. Även anfallsspelet satte sina pusselbitar strax innan den andra halvleken.

– Jag tycker att alla verkar påslagna direkt från start. Det resulterar sig därefter. Vi är alla med i matchen, vi hjälper varandra bakåt och snackar mycket så det känns bra. Förutom poängen så tar vi med oss inställningen framåt. Idag visar vi en jäkla kämpaglöd som vi ska ta fram nu inom de kommande matcherna, säger LIF Lindesbergs tolvmålsskytt Jesper Nilsson.

Jesper Nilsson blev en tolvmålsskytt åt LIF Lindesberg. Med tolv nya mål så är Nilsson säsongens tredje bästa målskytt i Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Inför söndagens match så har LIF Lindesberg halkat ner till en jumboplats i en rekordjämn tabell. Skillnaden mellan jumboplacering och placeringen ovanför det negativa kvalstrecket är två poäng, där sex lag är involverade inom poängradien

Två poäng är därmed viktiga för LIF Lindesberg som klättrar tre placeringen med bara en seger.

– Vi har haft lite otur gällande skador och sjukdomar under den här delen av säsongen. Nu blickar vi bara framåt, vi kollar inte bakåt på vad som kunde ha varit utan vi tutar och kör ända in i mål, avslutar Jesper.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrstaHF
Slutresultat
: 38-33 (20-15)
Publik: 623 personer
Matchvärd: Jardlers Åkeri AB

Målgörare: Jesper Nilsson (12), Oskar Cosmo (7), Jesper Gyllby (6), Tobias Warvne (4), Hampus Högberg (3), Jesper Jakobsson (3), Asso Eliassi (2), Joel Karlström (1)

Räddningar:
Simon Ongeri – 16 räddningar på 59 skott (27,1%)

Matchens Lirare: Tobias Warvne

Läget i tabellen efter helgens matcher:
1. OV Helsingborg HK – 44 poäng på 22 spelade matcher
———————–
2. HK Varberg – 34 poäng på 22 matcher
3. Skånela IF – 34 poäng på 23 matcher
4. Vinslövs HK – 26 poäng på 23 matcher
———————–
5. VästeråsIrsta HF – 24 poäng på 23 matcher
6. IFK Karlskrona – 22 poäng på 23 matcher
7. HK Drott Halmstad – 20 poäng på 23 matcher
8. Tyresö Handboll – 19 poäng på 23 matcher
9. HK Torslanda Elit – 17 poäng på 23 matcher
10. Kungälvs HK – 17 poäng på 23 matcher
———————–
11. LIF Lindesberg – 17 poäng på 23 matcher
12. Anderstorps SK – 16 poäng på 23 matcher
———————–
13. IFK Ystad HK – 15 poäng på 23 matcher
14. Redbergslids IK – 15 poäng på 23 matcher

Nästa match: Lördagen 2:a mars vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A med matchstart kl. 15.00

Publicerad 25 februari 2024 klockan 20:03

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Foto: Camilla Lagerman

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.

21 maj 2026 klockan 10:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. ...
8 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-05-23 00:41