LIF Lindesberg utklassar serierivalen

Med en placering i botten av tabellen så hade LIF Lindesberg kniven mot strupen inför söndagens mycket viktiga match. Serierivalen VästeråsIrsta gästade arenan och även om gästerna fick ses som favoriter från sin fjärde plats i tabellen, så blev det otroligt många tekniska fel för gästerna som blev utklassade av det lättade hemmalaget.
– Vi visar att det är vi som vill mest, säger Jesper Nilsson.

VästeråsIrsta har länge varit LIF Lindesbergs rival inom Allsvenskan. Det svartvita laget har gjort sig kända i Lindesberg med ett tufft anfallsspel, där man helst spelar på marginalerna för att få bollarna i målet. När man däremot gästade sin serierival under söndagen, så visade man inget av detta.

Gästerna hade en urusel dag på jobbet där man i princip tappade varannan boll utanför gränserna, vilket uppskattades hos LIF Lindesberg. Trots att matchen fick jämna siffror till en början så var LIF Lindesbergs försvarsspel uppskruvat, medan försvaret fick värma upp sig till det bättre längs matchen.

Efter tidiga 21 minuter så fick Joel Karlström ett rött kort på sig. En viktig spelare som försvann men hemmalaget hittade snabbt in i en reservplan som höll bra.

Simon Ongeri räddade 12 av de 37 skotten under den första halvleken. Foto: Hasse Persson.

Likt LIF Lindesbergs anfallsspel så behövde även målvakt Simon Ongeri bli varm i kläderna innan det vassa spelet drog igång. Med målvakten på topp med ett starkt försvar framför sig, vid halvtidsvilan, så höll man Västerås målgörande ifrån sig i nära elva minuter. Detta gav i sin tur LIF Lindesberg åtta raka mål.

Tabellfyran var på väg att reducera siffrorna i mitten av den andra halvleken men hittade aldrig rätt med de massiva tekniska felen. Det tekniska blev gästernas nederlag, vilket även kostade en placering i tabellen.

– Vi drar ifrån i början av den andra halvleken, men i övrigt så tycker jag att vi visar att det är vi som vill mest. Alla är med och tar sitt ansvar. Vi gör det vi har kommit överens om i veckan och det är skönt, säger Jesper Nilsson.

Foto: Hasse Persson

Tolvmålsskytten Jesper Nilsson: ”Idag visar vi en jäkla kämpaglöd”
Även om det blev mycket tekniska fel från VästeråIrsta under söndagens landsskapsderby, så gör även LIF Lindesberg en bra match. Försvarsspelet fanns på plats redan inom matchens första sekund, vilket gjorde jämna siffror inom matchens första minuter. Även anfallsspelet satte sina pusselbitar strax innan den andra halvleken.

– Jag tycker att alla verkar påslagna direkt från start. Det resulterar sig därefter. Vi är alla med i matchen, vi hjälper varandra bakåt och snackar mycket så det känns bra. Förutom poängen så tar vi med oss inställningen framåt. Idag visar vi en jäkla kämpaglöd som vi ska ta fram nu inom de kommande matcherna, säger LIF Lindesbergs tolvmålsskytt Jesper Nilsson.

Jesper Nilsson blev en tolvmålsskytt åt LIF Lindesberg. Med tolv nya mål så är Nilsson säsongens tredje bästa målskytt i Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Inför söndagens match så har LIF Lindesberg halkat ner till en jumboplats i en rekordjämn tabell. Skillnaden mellan jumboplacering och placeringen ovanför det negativa kvalstrecket är två poäng, där sex lag är involverade inom poängradien

Två poäng är därmed viktiga för LIF Lindesberg som klättrar tre placeringen med bara en seger.

– Vi har haft lite otur gällande skador och sjukdomar under den här delen av säsongen. Nu blickar vi bara framåt, vi kollar inte bakåt på vad som kunde ha varit utan vi tutar och kör ända in i mål, avslutar Jesper.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrstaHF
Slutresultat
: 38-33 (20-15)
Publik: 623 personer
Matchvärd: Jardlers Åkeri AB

Målgörare: Jesper Nilsson (12), Oskar Cosmo (7), Jesper Gyllby (6), Tobias Warvne (4), Hampus Högberg (3), Jesper Jakobsson (3), Asso Eliassi (2), Joel Karlström (1)

Räddningar:
Simon Ongeri – 16 räddningar på 59 skott (27,1%)

Matchens Lirare: Tobias Warvne

Läget i tabellen efter helgens matcher:
1. OV Helsingborg HK – 44 poäng på 22 spelade matcher
———————–
2. HK Varberg – 34 poäng på 22 matcher
3. Skånela IF – 34 poäng på 23 matcher
4. Vinslövs HK – 26 poäng på 23 matcher
———————–
5. VästeråsIrsta HF – 24 poäng på 23 matcher
6. IFK Karlskrona – 22 poäng på 23 matcher
7. HK Drott Halmstad – 20 poäng på 23 matcher
8. Tyresö Handboll – 19 poäng på 23 matcher
9. HK Torslanda Elit – 17 poäng på 23 matcher
10. Kungälvs HK – 17 poäng på 23 matcher
———————–
11. LIF Lindesberg – 17 poäng på 23 matcher
12. Anderstorps SK – 16 poäng på 23 matcher
———————–
13. IFK Ystad HK – 15 poäng på 23 matcher
14. Redbergslids IK – 15 poäng på 23 matcher

Nästa match: Lördagen 2:a mars vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A med matchstart kl. 15.00

Publicerad 25 februari 2024 klockan 20:03

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.

15 december 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Vedevågs filmmakare Malin Dahl prisades med Region Örebro läns kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.

12 december 2025 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-24 13:33