LIF Lindesberg utklassar serierivalen

Med en placering i botten av tabellen så hade LIF Lindesberg kniven mot strupen inför söndagens mycket viktiga match. Serierivalen VästeråsIrsta gästade arenan och även om gästerna fick ses som favoriter från sin fjärde plats i tabellen, så blev det otroligt många tekniska fel för gästerna som blev utklassade av det lättade hemmalaget.
– Vi visar att det är vi som vill mest, säger Jesper Nilsson.

VästeråsIrsta har länge varit LIF Lindesbergs rival inom Allsvenskan. Det svartvita laget har gjort sig kända i Lindesberg med ett tufft anfallsspel, där man helst spelar på marginalerna för att få bollarna i målet. När man däremot gästade sin serierival under söndagen, så visade man inget av detta.

Gästerna hade en urusel dag på jobbet där man i princip tappade varannan boll utanför gränserna, vilket uppskattades hos LIF Lindesberg. Trots att matchen fick jämna siffror till en början så var LIF Lindesbergs försvarsspel uppskruvat, medan försvaret fick värma upp sig till det bättre längs matchen.

Efter tidiga 21 minuter så fick Joel Karlström ett rött kort på sig. En viktig spelare som försvann men hemmalaget hittade snabbt in i en reservplan som höll bra.

Simon Ongeri räddade 12 av de 37 skotten under den första halvleken. Foto: Hasse Persson.

Likt LIF Lindesbergs anfallsspel så behövde även målvakt Simon Ongeri bli varm i kläderna innan det vassa spelet drog igång. Med målvakten på topp med ett starkt försvar framför sig, vid halvtidsvilan, så höll man Västerås målgörande ifrån sig i nära elva minuter. Detta gav i sin tur LIF Lindesberg åtta raka mål.

Tabellfyran var på väg att reducera siffrorna i mitten av den andra halvleken men hittade aldrig rätt med de massiva tekniska felen. Det tekniska blev gästernas nederlag, vilket även kostade en placering i tabellen.

– Vi drar ifrån i början av den andra halvleken, men i övrigt så tycker jag att vi visar att det är vi som vill mest. Alla är med och tar sitt ansvar. Vi gör det vi har kommit överens om i veckan och det är skönt, säger Jesper Nilsson.

Foto: Hasse Persson

Tolvmålsskytten Jesper Nilsson: ”Idag visar vi en jäkla kämpaglöd”
Även om det blev mycket tekniska fel från VästeråIrsta under söndagens landsskapsderby, så gör även LIF Lindesberg en bra match. Försvarsspelet fanns på plats redan inom matchens första sekund, vilket gjorde jämna siffror inom matchens första minuter. Även anfallsspelet satte sina pusselbitar strax innan den andra halvleken.

– Jag tycker att alla verkar påslagna direkt från start. Det resulterar sig därefter. Vi är alla med i matchen, vi hjälper varandra bakåt och snackar mycket så det känns bra. Förutom poängen så tar vi med oss inställningen framåt. Idag visar vi en jäkla kämpaglöd som vi ska ta fram nu inom de kommande matcherna, säger LIF Lindesbergs tolvmålsskytt Jesper Nilsson.

Jesper Nilsson blev en tolvmålsskytt åt LIF Lindesberg. Med tolv nya mål så är Nilsson säsongens tredje bästa målskytt i Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Inför söndagens match så har LIF Lindesberg halkat ner till en jumboplats i en rekordjämn tabell. Skillnaden mellan jumboplacering och placeringen ovanför det negativa kvalstrecket är två poäng, där sex lag är involverade inom poängradien

Två poäng är därmed viktiga för LIF Lindesberg som klättrar tre placeringen med bara en seger.

– Vi har haft lite otur gällande skador och sjukdomar under den här delen av säsongen. Nu blickar vi bara framåt, vi kollar inte bakåt på vad som kunde ha varit utan vi tutar och kör ända in i mål, avslutar Jesper.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrstaHF
Slutresultat
: 38-33 (20-15)
Publik: 623 personer
Matchvärd: Jardlers Åkeri AB

Målgörare: Jesper Nilsson (12), Oskar Cosmo (7), Jesper Gyllby (6), Tobias Warvne (4), Hampus Högberg (3), Jesper Jakobsson (3), Asso Eliassi (2), Joel Karlström (1)

Räddningar:
Simon Ongeri – 16 räddningar på 59 skott (27,1%)

Matchens Lirare: Tobias Warvne

Läget i tabellen efter helgens matcher:
1. OV Helsingborg HK – 44 poäng på 22 spelade matcher
———————–
2. HK Varberg – 34 poäng på 22 matcher
3. Skånela IF – 34 poäng på 23 matcher
4. Vinslövs HK – 26 poäng på 23 matcher
———————–
5. VästeråsIrsta HF – 24 poäng på 23 matcher
6. IFK Karlskrona – 22 poäng på 23 matcher
7. HK Drott Halmstad – 20 poäng på 23 matcher
8. Tyresö Handboll – 19 poäng på 23 matcher
9. HK Torslanda Elit – 17 poäng på 23 matcher
10. Kungälvs HK – 17 poäng på 23 matcher
———————–
11. LIF Lindesberg – 17 poäng på 23 matcher
12. Anderstorps SK – 16 poäng på 23 matcher
———————–
13. IFK Ystad HK – 15 poäng på 23 matcher
14. Redbergslids IK – 15 poäng på 23 matcher

Nästa match: Lördagen 2:a mars vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A med matchstart kl. 15.00

Publicerad 25 februari 2024 klockan 20:03

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en ...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.

Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!

19 juni 2026 klockan 19:09 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Foto: Fredrik Norman

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

12 juni 2026 klockan 09:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke ...
12 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor ...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
11 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-06-27 01:35