LIF Lindesberg utklassar serierivalen

Med en placering i botten av tabellen så hade LIF Lindesberg kniven mot strupen inför söndagens mycket viktiga match. Serierivalen VästeråsIrsta gästade arenan och även om gästerna fick ses som favoriter från sin fjärde plats i tabellen, så blev det otroligt många tekniska fel för gästerna som blev utklassade av det lättade hemmalaget.
– Vi visar att det är vi som vill mest, säger Jesper Nilsson.

VästeråsIrsta har länge varit LIF Lindesbergs rival inom Allsvenskan. Det svartvita laget har gjort sig kända i Lindesberg med ett tufft anfallsspel, där man helst spelar på marginalerna för att få bollarna i målet. När man däremot gästade sin serierival under söndagen, så visade man inget av detta.

Gästerna hade en urusel dag på jobbet där man i princip tappade varannan boll utanför gränserna, vilket uppskattades hos LIF Lindesberg. Trots att matchen fick jämna siffror till en början så var LIF Lindesbergs försvarsspel uppskruvat, medan försvaret fick värma upp sig till det bättre längs matchen.

Efter tidiga 21 minuter så fick Joel Karlström ett rött kort på sig. En viktig spelare som försvann men hemmalaget hittade snabbt in i en reservplan som höll bra.

Simon Ongeri räddade 12 av de 37 skotten under den första halvleken. Foto: Hasse Persson.

Likt LIF Lindesbergs anfallsspel så behövde även målvakt Simon Ongeri bli varm i kläderna innan det vassa spelet drog igång. Med målvakten på topp med ett starkt försvar framför sig, vid halvtidsvilan, så höll man Västerås målgörande ifrån sig i nära elva minuter. Detta gav i sin tur LIF Lindesberg åtta raka mål.

Tabellfyran var på väg att reducera siffrorna i mitten av den andra halvleken men hittade aldrig rätt med de massiva tekniska felen. Det tekniska blev gästernas nederlag, vilket även kostade en placering i tabellen.

– Vi drar ifrån i början av den andra halvleken, men i övrigt så tycker jag att vi visar att det är vi som vill mest. Alla är med och tar sitt ansvar. Vi gör det vi har kommit överens om i veckan och det är skönt, säger Jesper Nilsson.

Foto: Hasse Persson

Tolvmålsskytten Jesper Nilsson: ”Idag visar vi en jäkla kämpaglöd”
Även om det blev mycket tekniska fel från VästeråIrsta under söndagens landsskapsderby, så gör även LIF Lindesberg en bra match. Försvarsspelet fanns på plats redan inom matchens första sekund, vilket gjorde jämna siffror inom matchens första minuter. Även anfallsspelet satte sina pusselbitar strax innan den andra halvleken.

– Jag tycker att alla verkar påslagna direkt från start. Det resulterar sig därefter. Vi är alla med i matchen, vi hjälper varandra bakåt och snackar mycket så det känns bra. Förutom poängen så tar vi med oss inställningen framåt. Idag visar vi en jäkla kämpaglöd som vi ska ta fram nu inom de kommande matcherna, säger LIF Lindesbergs tolvmålsskytt Jesper Nilsson.

Jesper Nilsson blev en tolvmålsskytt åt LIF Lindesberg. Med tolv nya mål så är Nilsson säsongens tredje bästa målskytt i Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Inför söndagens match så har LIF Lindesberg halkat ner till en jumboplats i en rekordjämn tabell. Skillnaden mellan jumboplacering och placeringen ovanför det negativa kvalstrecket är två poäng, där sex lag är involverade inom poängradien

Två poäng är därmed viktiga för LIF Lindesberg som klättrar tre placeringen med bara en seger.

– Vi har haft lite otur gällande skador och sjukdomar under den här delen av säsongen. Nu blickar vi bara framåt, vi kollar inte bakåt på vad som kunde ha varit utan vi tutar och kör ända in i mål, avslutar Jesper.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrstaHF
Slutresultat
: 38-33 (20-15)
Publik: 623 personer
Matchvärd: Jardlers Åkeri AB

Målgörare: Jesper Nilsson (12), Oskar Cosmo (7), Jesper Gyllby (6), Tobias Warvne (4), Hampus Högberg (3), Jesper Jakobsson (3), Asso Eliassi (2), Joel Karlström (1)

Räddningar:
Simon Ongeri – 16 räddningar på 59 skott (27,1%)

Matchens Lirare: Tobias Warvne

Läget i tabellen efter helgens matcher:
1. OV Helsingborg HK – 44 poäng på 22 spelade matcher
———————–
2. HK Varberg – 34 poäng på 22 matcher
3. Skånela IF – 34 poäng på 23 matcher
4. Vinslövs HK – 26 poäng på 23 matcher
———————–
5. VästeråsIrsta HF – 24 poäng på 23 matcher
6. IFK Karlskrona – 22 poäng på 23 matcher
7. HK Drott Halmstad – 20 poäng på 23 matcher
8. Tyresö Handboll – 19 poäng på 23 matcher
9. HK Torslanda Elit – 17 poäng på 23 matcher
10. Kungälvs HK – 17 poäng på 23 matcher
———————–
11. LIF Lindesberg – 17 poäng på 23 matcher
12. Anderstorps SK – 16 poäng på 23 matcher
———————–
13. IFK Ystad HK – 15 poäng på 23 matcher
14. Redbergslids IK – 15 poäng på 23 matcher

Nästa match: Lördagen 2:a mars vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall A med matchstart kl. 15.00

Publicerad 25 februari 2024 klockan 20:03

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons




Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen ...
25 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.

22 juni 2026 klockan 10:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.

16 juni 2026 klockan 15:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står ...
16 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt ...
15 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
15 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-07-01 11:10