LIF Lindesberg, handbollslaget som halkade in i elitserien på ett bananskal, har blivit något av årets överraskning i serien. Laget har gång på gång visat att Lindesbergs handbollslag är starkt och håller elitserieklass. Nu vill LIF Lindesberg göra en sista kraftsatsning för att hålla sig kvar även nästa säsong.
Inför slutspurten av elitserien vill handbollslaget nu få ut allt av spelarnas kapacitet. För att lyckas med detta krävs bland annat tidigarelagda resor vid bortamatcherna. Det är direkt avgörande om spelarna är utvilade vid matcherna, menar lagledare Henrik Arenvang, och berättar om ett nytt stödprojekt som ska fungera som ”lönekassa” åt spelarna, en ersättning för förlorade inkomster.
-Vi har ju inte riktigt samma förutsättningar som topplagen har. Därför hoppas vi kunna göra det möjligt att ersätta spelarna ekonomiskt för förlorade inkomster när vi har bortamatcher, säger Henrik.
Senaste matchen mot Lugi är ett exempel på hur viktigt vilan inför matcher är efter långa resor.
-Det hade inte gått vägen annars. Nu kunde vi åka ner till Lund en dag tidigare än normalt och det innebär ordentligt med sömn, sedan lätt träning och två mål mat. Då spelar vi på topp och det ger resultat också, konstaterar Henrik.
Detta är modellen LIF Lindesberg nu vill spela efter. På föreningens hemsida finns idag ett formulär utlagt åt alla som önskar ge ett bidrag för att hålla laget kvar i elitserien. Det är dessa sponsorpengar man ska använda till att få till stånd en slags lönekassa.
-Bidragen kommer att öronmärkas särskilt för det här. Jag vill egentligen inte räkna i kronor, utan i hur många människor och företag som stöttar oss genom detta projekt. Jag hoppas verkligen vi kan genomföra det här och kan få spela de sista 10 matcherna med utvilade spelare. Då har vi en bra chans att hålla oss kvar, säger Arenvang.
Vill du hjälpa handbollen? Direktlänk till LIF Lindesbergs hemsida>>
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.