LIF Lindesberg, handbollslaget som halkade in i elitserien på ett bananskal, har blivit något av årets överraskning i serien. Laget har gång på gång visat att Lindesbergs handbollslag är starkt och håller elitserieklass. Nu vill LIF Lindesberg göra en sista kraftsatsning för att hålla sig kvar även nästa säsong.
Inför slutspurten av elitserien vill handbollslaget nu få ut allt av spelarnas kapacitet. För att lyckas med detta krävs bland annat tidigarelagda resor vid bortamatcherna. Det är direkt avgörande om spelarna är utvilade vid matcherna, menar lagledare Henrik Arenvang, och berättar om ett nytt stödprojekt som ska fungera som ”lönekassa” åt spelarna, en ersättning för förlorade inkomster.
-Vi har ju inte riktigt samma förutsättningar som topplagen har. Därför hoppas vi kunna göra det möjligt att ersätta spelarna ekonomiskt för förlorade inkomster när vi har bortamatcher, säger Henrik.
Senaste matchen mot Lugi är ett exempel på hur viktigt vilan inför matcher är efter långa resor.
-Det hade inte gått vägen annars. Nu kunde vi åka ner till Lund en dag tidigare än normalt och det innebär ordentligt med sömn, sedan lätt träning och två mål mat. Då spelar vi på topp och det ger resultat också, konstaterar Henrik.
Detta är modellen LIF Lindesberg nu vill spela efter. På föreningens hemsida finns idag ett formulär utlagt åt alla som önskar ge ett bidrag för att hålla laget kvar i elitserien. Det är dessa sponsorpengar man ska använda till att få till stånd en slags lönekassa.
-Bidragen kommer att öronmärkas särskilt för det här. Jag vill egentligen inte räkna i kronor, utan i hur många människor och företag som stöttar oss genom detta projekt. Jag hoppas verkligen vi kan genomföra det här och kan få spela de sista 10 matcherna med utvilade spelare. Då har vi en bra chans att hålla oss kvar, säger Arenvang.
Vill du hjälpa handbollen? Direktlänk till LIF Lindesbergs hemsida>>
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.