LIF Lindesberg vinner stort mot Sannadals SK

För två månader sedan så blev det en snöplig bortaförlust mot HK Cliff. Efter femmålsförlusten har LIF Lindesberg utklassat sina motstånd. Bara veckan därefter blev det en 16-målsseger, som snabbt följdes upp av en seger med 15 mål mellan lagen. Även söndagens hemmamatch mot Sannadals SK blev en överlägsen historia med 12 mål i målskillnad.
– Vi är riktigt nöjda, säger Asso Eliassi som närmar sig toppformen.

Med två rejäla storsegrar mot både Skogås och Silwing-Troja med en målskillnad på 15, respektive 16 mål, så sågs LIF Lindesberg som dunderfavorit till söndagens match mot Stockholmslaget, Sannadals SK. Båda lagen är i varsin enda av tabellen, där LIF jobbar sig uppåt mot ledningen medan Sannadal vill undvika nedflyttning.

Trots ett tidigt 3-3 inom matchens första minuter så var det inget snack om vilket lag som var starkast på planen. Även om LIF Lindesberg fick en småseg inledning i spelet så var målvakt Svante Sten i toppform och storspelade genom halvlekens första kvart. Till de 10 första skotten så kunde ”Sten-muren” rädda upp sex av bollarna, vilket gav hemmatruppen en enkel ledning.

– Jag är jäkligt nöjd med min insats idag. Jag fick en bra träff på uppvärmningen och efter det så körde jag bara på. Det kändes tidigt bra i både målet och försvaret, vi höll oss stabila bakåt och vi hade sagt innan att vi skulle släppa lägena brett och på så sätt låta dem skjuta utifrån. Allt gick enligt matchplan, säger Svante Sten efter matchen.

Viktor Forsberg blir större för varje match. Under söndagen stod han för sex gjorda mål. Foto: Hasse Persson

Från att LIF Lindesberg tog ledningen så dröjde det inte länge förrän hemmalaget utökade sina siffror. 3-3 blev 15-7 inför halvlekens sista tio minuter där LIF Lindesberg höll sig stabila i spelet medan Sannadal gör tekniska missar i ett försök att öka sitt egna speltempo.

Med en armbåge mot ansiktet på en bortaspelare så får Melker Liljesvan ta emot ett rött kort, samtidigt som målgörandet fortsätter. Först med två sekunder kvar på halvleksklockan så får Sannadal in sitt tionde mål i matchen, samtidigt som LIF Lindesberg kliver av halvleken med 22 gjorda mål.

Till den andra halvleken kommer Sannadal in i matchen, samtidigt som LIF Lindesberg luftar truppens andra målvakt, Melwin Kolmskog. Halvleken blir klart jämnare men ändå ingen nagelbitare. Även om Sannadals spel förbättras så kommer man aldrig närmare ledningen och laget håller istället sitt avstånd på 12 mål när väl slutsignalen ljuder.

– Vi är riktigt nöjda med den första halvleken och sedan vet vi om att vi kan göra bättre grejer i andra, säger Asso Eliassi direkt efter matchen.

Melwin Kolmskog fanns i målet under den andra halvleken. Foto: Hasse Persson

Asso Eliassi närmar sig sin toppform: ”Jag är tillbaka fullt ut nu”
Segern mot Sannadals SK slutade med 12 mål mellan lagen. LIF Lindesberg har seriens nästhögsta målskillnad med +55, en minst sagt imponerande siffra för Lindetruppen. Till söndagens match hittade alla hemmaspelarna in i sina roller och höll sin 12-målsledning genom större delen av matchen.

– Till den första halvleken så sätter vi nästan alla delar som vi har pratat om innan matchen. I den andra halvleken så får vi det tufft med deras höga försvar. Vi måste satsa till hundra för varandra och det gör vi inte i början av halvleken, vilket gör att vi tappar våran stora ledning. Vi lyckas ändå hålla de tolv målen som vi gick i halvtid med, säger Asso Eliassi som är nöjd med matchen som LIF Lindesberg vann till synes utan att behöva använda några större växlar.

– Vi kör fullt ut till match och använder veckan för att ladda upp in för nästa match. Vi sparar inte på något under matchen däremot så kan det nog se ganska lätt ut när vi, som idag, sätter allt som vi ska göra.

Arkivbild på Asso Eliassi från en tidigare match. Arkivfoto: Hasse Persson

För LIF-spelaren Asso Eliassi så var söndagens match hans fjärde raka med speltid. Hemmalagets storspelare fick en knäskada under försäsongen i samband med en match under Svenska Cupen, men har börjat att synas till allt mer på planen.

– Jag skadade mig i slutet av augusti, sedan har knät läkt på så mycket som det har gått på de två månaderna som jag varit borta. Det har ändå gått hyfsat fort att komma tillbaka tycker jag. Jag är tillbaka fullt ut nu och det känns jätteskönt. Det finns inget bättre än att spela handboll, det är det bästa som jag vet, säger Asso.

Även under söndagens match fanns Asso med på planen vid flera tillfällen. LIF Lindesbergs toppspelare gjorde inga längre stunder på planen men var desto effektivare när han väl spelade.

– Eftersom jag inte är uppe i 100%-nivå sett till konditionen, så får jag ganska begränsat med speltid och då försöker jag att vara så effektiv som möjligt.

Resultat LIF Lindesberg-Sannadals SK
Slutresultat
: 42-30 (22-10)
Publik: 337 personer
Matchvärd: Jardlers Åkeri

Målgörare: Herman Bosson (9), Viktor Forsberg (6), Amin Bouzguenda (6), Asso Eliassi (5), Aron Kelecsényi (5), Anton Flood (4), Joel Karlström (2), Robin Johansson (1), Fabian Lindholm (1), Martin Boija (1), Melker Liljesvan (1), Anton Hjalmarsson (1)

Räddningar:
Svante Sten: 11 räddningar på 21 skott (52,4%)
Melwin Kolmskog: 9 räddningar på 28 skott (32,1%)

Matchens Lirare: Herman Bosson

Läget i tabellen efter omgång nio:
1. Enköpings HF – 16 poäng (+71)
——
2. LIF Lindesberg – 14 poäng (+55)
3. Rimbo HK Roslagen – 14 poäng (+34)
——
4. Uppsala HK – 13 poäng (+28)
5. Täby HBK – 12 poäng (+5)
6. HK Cliff – 10 poäng (0)
7. HK Eskil – 9 poäng (0)
8. Bodens BK HF – 6 poäng (-3)
——
9. HK Silwing-Troja – 5 poäng (-27)
——
10. Sannadals SK – 4 poäng (-35)
11. Skogås HK – 4 poäng (-50)
12. HK Tyrold – 1 poäng (-78)

Nästa hemmamatch: Fredagen 6:e december vs Enköpings HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.15

Publicerad 24 november 2024 klockan 20:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ramträffen 2024 lockade 115 mountainbike-entusiaster till Ramsberg. Foto: Privat

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen

Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.

14 maj 2025 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Jari Mehtäläinen ordförande i socialnämnden. Foto: Camilla Lagerman/Fredrik Norman

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt

Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.

13 maj 2025 klockan 17:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs fö...

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.

11 maj 2025 klockan 18:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinav...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet
INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet för socialnämnden för verksamhetsåret 2024. Trots en tydlig och...
11 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade ...
10 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Johan och Mats Eriksson på JME Music arrangerar Vårfesten tillsammans med Brasserie All In. Foto: Camilla Lagerman

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.

9 maj 2025 klockan 14:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.

9 maj 2025 klockan 13:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen...

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor

REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas...

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”

På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omå...

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”

INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. Besviken blir jag eftersom jag har haft stort förtroende för ert engagemang och kunnande. Jag har sett er som faktakritiska, noggranna och sakliga. Jag har litat på det ni presenterat och den fakta ni visat. Oroad blir jag för att ni i stället för att hjälpa till att lyfta våra kommunala bolag och påvisa nyttan vill göra tvärs emot. Skapa misstänksamhet och misstro.

8 maj 2025 klockan 12:03 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man död i svåra olyckan på R50

Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Personbil och lastbil i frontalkrock: ”Allvarligt skadeläge”

UPPDATERAD. En person har skadats allvarligt i en svår trafikolycka, en frontalkrock ...

Tomas fascination för ödehus – släpper fjärde boken i serien

Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny ...

Allvarlig trafikolycka på riksväg 50

En trafikolycka mellan en personbil och en lastbil inträffade vid 18.10-tiden på onsdagen på riksväg 50, mellan södra...

bildspel Framstående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern häktad för grov misshandel

Den man i 35-årsåldern som greps den 27 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, häktades den 30 april vid Örebro tingsrätt. Åtal ska vara väckt senast den 14 maj klockan 11:00.

5 maj 2025 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisen skickar upp drönare för att bevaka cruisingen
På lördag arrangeras Vårmönstringen i Lindesberg. Som vanligt avslutas bil- och mc-utställningen med en cruising i centrala Lindesberg samt delar...
5 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Man skadad i däckexplosion
En man i 25-årsåldern skadades på måndagsmorgonen i samband med en däckexplosion på en lastbil. Olyckan inträffade när mannen stannat fordonet...
5 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu öppnar kyrkan igen efter åtta månaders stängt
Under åtta månaders tid har kyrkan i Lindesberg varit stängd. Anledningen är installationen av bergvärme i kombination med en lättare ...
2 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

2025-04-30

2025-04-30

2025-04-29

2025-04-29

2025-04-28

2025-04-27

2025-04-27

2025-04-26

2025-04-25

2025-04-25

2025-04-24

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-05-15 14:04