Det som började så bra, slutade med en bitter stämning på hemmaplan. Det alltid starka Skånela gästade Lindesberg Arena, där LIF Lindesberg jagade viktiga poäng för att hålla sig i mitten av den Allsvenska tabellen. Trots en tidig femmålsledning mot seriefyran så var det gästerna som var starkast under den andra halvan, där de gick undan till en åttamålsseger.
Trots att den Allsvenska serien för säsongen 2023/2024 ännu är ung, så lever LIF Lindesberg farligt. Efter seriens sju inledande matcher placeras det orangea laget nästsist med två vinster, en farlig dagsplacering då de två nedersta måste gå mot Division 1 när serien är färdigspelad.
Poäng är därför en viktig resurs för LIF Lindesberg som inledde söndagens match mot formtoppade Skånela, på ett bra sätt. 7-2 var ställningen i Lindesberg Arena efter matchens första åtta minuter, vilket gjorde att Skånela lämnade in en tidig timeout.
Gästernas tidiga timeout skulle bli deras enda, då laget växlade upp under den första halvleken. Skånela fick fina lägen mot slutet av halvleken, där motståndarna satte sju raka bollar i nätet under matchens sista tolv minuter. För LIF Lindesbergs del blev det hela tretton minuter utan mål, tills Jesper Nilsson avslutade halvleken med 14-15.
Värre blev det. När den andra halvleken tog sin början var Skånela lika snabbspelande, där man fick in sex mål inom halvlekens första sju minuter. Under samma tidsspann blev det två mål för hemmalaget.
Skånela fortsatte att utöka under resterande matchtid. Även om LIF Lindesberg fick tre straffmål med sig under matchens sista trettio minuter, så hade man åtta mål att ta in när slutsignalen ljöd.
Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu är ny tabelljumbo med 4 poäng och -20 i målskillnad. Fem matcher återstår innan serien vänder och vid den vändningen är det viktigt för Lindelaget att klättra i tabellen, för att inte åka tillbaka till ”Ettan”.
Resultat LIF Lindesberg-Skånela IF
Slutresultat: 27-35 (14-15)
Publik: 418 personer
Matchvärd: Linde Energi
Mål: Tobias Warvne (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Herman Bosson (4), Joel Karlström (3), Adam Bogren (2), Hampus Högberg (1), Viktor Forsberg (1), Jesper Gyllby (1)
Nästa match: Lördagen 11:e november vs HK Varberg i Sparbankshallen A med matchstart kl. 15.00
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.