Det som började så bra, slutade med en bitter stämning på hemmaplan. Det alltid starka Skånela gästade Lindesberg Arena, där LIF Lindesberg jagade viktiga poäng för att hålla sig i mitten av den Allsvenska tabellen. Trots en tidig femmålsledning mot seriefyran så var det gästerna som var starkast under den andra halvan, där de gick undan till en åttamålsseger.
Trots att den Allsvenska serien för säsongen 2023/2024 ännu är ung, så lever LIF Lindesberg farligt. Efter seriens sju inledande matcher placeras det orangea laget nästsist med två vinster, en farlig dagsplacering då de två nedersta måste gå mot Division 1 när serien är färdigspelad.
Poäng är därför en viktig resurs för LIF Lindesberg som inledde söndagens match mot formtoppade Skånela, på ett bra sätt. 7-2 var ställningen i Lindesberg Arena efter matchens första åtta minuter, vilket gjorde att Skånela lämnade in en tidig timeout.
Gästernas tidiga timeout skulle bli deras enda, då laget växlade upp under den första halvleken. Skånela fick fina lägen mot slutet av halvleken, där motståndarna satte sju raka bollar i nätet under matchens sista tolv minuter. För LIF Lindesbergs del blev det hela tretton minuter utan mål, tills Jesper Nilsson avslutade halvleken med 14-15.
Värre blev det. När den andra halvleken tog sin början var Skånela lika snabbspelande, där man fick in sex mål inom halvlekens första sju minuter. Under samma tidsspann blev det två mål för hemmalaget.
Skånela fortsatte att utöka under resterande matchtid. Även om LIF Lindesberg fick tre straffmål med sig under matchens sista trettio minuter, så hade man åtta mål att ta in när slutsignalen ljöd.
Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu är ny tabelljumbo med 4 poäng och -20 i målskillnad. Fem matcher återstår innan serien vänder och vid den vändningen är det viktigt för Lindelaget att klättra i tabellen, för att inte åka tillbaka till ”Ettan”.
Resultat LIF Lindesberg-Skånela IF
Slutresultat: 27-35 (14-15)
Publik: 418 personer
Matchvärd: Linde Energi
Mål: Tobias Warvne (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Herman Bosson (4), Joel Karlström (3), Adam Bogren (2), Hampus Högberg (1), Viktor Forsberg (1), Jesper Gyllby (1)
Nästa match: Lördagen 11:e november vs HK Varberg i Sparbankshallen A med matchstart kl. 15.00
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.