Det som började så bra, slutade med en bitter stämning på hemmaplan. Det alltid starka Skånela gästade Lindesberg Arena, där LIF Lindesberg jagade viktiga poäng för att hålla sig i mitten av den Allsvenska tabellen. Trots en tidig femmålsledning mot seriefyran så var det gästerna som var starkast under den andra halvan, där de gick undan till en åttamålsseger.
Trots att den Allsvenska serien för säsongen 2023/2024 ännu är ung, så lever LIF Lindesberg farligt. Efter seriens sju inledande matcher placeras det orangea laget nästsist med två vinster, en farlig dagsplacering då de två nedersta måste gå mot Division 1 när serien är färdigspelad.
Poäng är därför en viktig resurs för LIF Lindesberg som inledde söndagens match mot formtoppade Skånela, på ett bra sätt. 7-2 var ställningen i Lindesberg Arena efter matchens första åtta minuter, vilket gjorde att Skånela lämnade in en tidig timeout.
Gästernas tidiga timeout skulle bli deras enda, då laget växlade upp under den första halvleken. Skånela fick fina lägen mot slutet av halvleken, där motståndarna satte sju raka bollar i nätet under matchens sista tolv minuter. För LIF Lindesbergs del blev det hela tretton minuter utan mål, tills Jesper Nilsson avslutade halvleken med 14-15.
Värre blev det. När den andra halvleken tog sin början var Skånela lika snabbspelande, där man fick in sex mål inom halvlekens första sju minuter. Under samma tidsspann blev det två mål för hemmalaget.
Skånela fortsatte att utöka under resterande matchtid. Även om LIF Lindesberg fick tre straffmål med sig under matchens sista trettio minuter, så hade man åtta mål att ta in när slutsignalen ljöd.
Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu är ny tabelljumbo med 4 poäng och -20 i målskillnad. Fem matcher återstår innan serien vänder och vid den vändningen är det viktigt för Lindelaget att klättra i tabellen, för att inte åka tillbaka till ”Ettan”.
Resultat LIF Lindesberg-Skånela IF
Slutresultat: 27-35 (14-15)
Publik: 418 personer
Matchvärd: Linde Energi
Mål: Tobias Warvne (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Herman Bosson (4), Joel Karlström (3), Adam Bogren (2), Hampus Högberg (1), Viktor Forsberg (1), Jesper Gyllby (1)
Nästa match: Lördagen 11:e november vs HK Varberg i Sparbankshallen A med matchstart kl. 15.00
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.