Det som började så bra, slutade med en bitter stämning på hemmaplan. Det alltid starka Skånela gästade Lindesberg Arena, där LIF Lindesberg jagade viktiga poäng för att hålla sig i mitten av den Allsvenska tabellen. Trots en tidig femmålsledning mot seriefyran så var det gästerna som var starkast under den andra halvan, där de gick undan till en åttamålsseger.
Trots att den Allsvenska serien för säsongen 2023/2024 ännu är ung, så lever LIF Lindesberg farligt. Efter seriens sju inledande matcher placeras det orangea laget nästsist med två vinster, en farlig dagsplacering då de två nedersta måste gå mot Division 1 när serien är färdigspelad.
Poäng är därför en viktig resurs för LIF Lindesberg som inledde söndagens match mot formtoppade Skånela, på ett bra sätt. 7-2 var ställningen i Lindesberg Arena efter matchens första åtta minuter, vilket gjorde att Skånela lämnade in en tidig timeout.
Gästernas tidiga timeout skulle bli deras enda, då laget växlade upp under den första halvleken. Skånela fick fina lägen mot slutet av halvleken, där motståndarna satte sju raka bollar i nätet under matchens sista tolv minuter. För LIF Lindesbergs del blev det hela tretton minuter utan mål, tills Jesper Nilsson avslutade halvleken med 14-15.
Värre blev det. När den andra halvleken tog sin början var Skånela lika snabbspelande, där man fick in sex mål inom halvlekens första sju minuter. Under samma tidsspann blev det två mål för hemmalaget.
Skånela fortsatte att utöka under resterande matchtid. Även om LIF Lindesberg fick tre straffmål med sig under matchens sista trettio minuter, så hade man åtta mål att ta in när slutsignalen ljöd.
Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu är ny tabelljumbo med 4 poäng och -20 i målskillnad. Fem matcher återstår innan serien vänder och vid den vändningen är det viktigt för Lindelaget att klättra i tabellen, för att inte åka tillbaka till ”Ettan”.
Resultat LIF Lindesberg-Skånela IF
Slutresultat: 27-35 (14-15)
Publik: 418 personer
Matchvärd: Linde Energi
Mål: Tobias Warvne (6), Oskar Cosmo (5), Jesper Nilsson (4), Herman Bosson (4), Joel Karlström (3), Adam Bogren (2), Hampus Högberg (1), Viktor Forsberg (1), Jesper Gyllby (1)
Nästa match: Lördagen 11:e november vs HK Varberg i Sparbankshallen A med matchstart kl. 15.00
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.