Att hurra till ett negativt kval hör inte till vanligheten, men efter LIF Lindesbergs tunga säsong så får man bryta vanan. Lindelaget reste ner till Vinslöv under tisdagen där en seger skulle garantera LIF en kvalplats, medan de två direktplatserna till ”Ettan” skulle vara oåtkomliga. LIF höll för trycket och segern blev säker.
Kniven vilade mot strupen när LIF Lindesberg tog en lång bussresa till Vinslöv under tisdagskvällen. En seger skulle garantera laget en plats i det negativa kvalet. En tråkig belöning kan man tycka, men en förlust ökar riskerna för en direkt nedflyttning till Division 1.
LIF Lindesberg började starkt och fick direkt ledningen i matchen. Trots en straffmiss från Robin Johansson, så kom revanschen och med straffen i mål så Vinslöv tufft när trettio minuter hade gått.
Med utvisning på Jesper Nilsson precis innan halvlekens slutsignal, så fick Vinslöv en trevlig inledning av den andra halvleken. Efter halvlekens första två minuter tog skåningarna snabbt ikapp de tappade målen och reducerade till 14-15.
Även om LIF Lindesberg gjorde nya utökningar så var Vinslöv ständigt hack i häl, men kunde aldrig ta sig till kvittering. LIF fick en guldchans till utökning och tog den med tre raka mål, som tvingade Vinslöv till timeout.
Trots utvisningar i LIF och straffmål i Vinslöv, kunde hemmalaget aldrig komma till en efterlängtad kvittering. Matchens sista fyra minuter slutade med fyra raka mål för LIF, som nu får chansen att kvala för sitt öde i Allsvenskan.
Resultat Vinslövs HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 27-31 (11-14)
Publik: 598 personer
Målgörare: Max Broman (6), Jesper Nilsson (5), Joel Karlström (4), Fabian Lindholm (4), Joakim Bååk (4), Oskar Cosmo (3), Filip Ottosson (2), Robin Johansson (2), Algot Hane (1)
Nästa match: Fredag 25:e mars vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00 (Säsongsavslutning i Allsvenskan)
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.