Att hurra till ett negativt kval hör inte till vanligheten, men efter LIF Lindesbergs tunga säsong så får man bryta vanan. Lindelaget reste ner till Vinslöv under tisdagen där en seger skulle garantera LIF en kvalplats, medan de två direktplatserna till ”Ettan” skulle vara oåtkomliga. LIF höll för trycket och segern blev säker.
Kniven vilade mot strupen när LIF Lindesberg tog en lång bussresa till Vinslöv under tisdagskvällen. En seger skulle garantera laget en plats i det negativa kvalet. En tråkig belöning kan man tycka, men en förlust ökar riskerna för en direkt nedflyttning till Division 1.
LIF Lindesberg började starkt och fick direkt ledningen i matchen. Trots en straffmiss från Robin Johansson, så kom revanschen och med straffen i mål så Vinslöv tufft när trettio minuter hade gått.
Med utvisning på Jesper Nilsson precis innan halvlekens slutsignal, så fick Vinslöv en trevlig inledning av den andra halvleken. Efter halvlekens första två minuter tog skåningarna snabbt ikapp de tappade målen och reducerade till 14-15.
Även om LIF Lindesberg gjorde nya utökningar så var Vinslöv ständigt hack i häl, men kunde aldrig ta sig till kvittering. LIF fick en guldchans till utökning och tog den med tre raka mål, som tvingade Vinslöv till timeout.
Trots utvisningar i LIF och straffmål i Vinslöv, kunde hemmalaget aldrig komma till en efterlängtad kvittering. Matchens sista fyra minuter slutade med fyra raka mål för LIF, som nu får chansen att kvala för sitt öde i Allsvenskan.
Resultat Vinslövs HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 27-31 (11-14)
Publik: 598 personer
Målgörare: Max Broman (6), Jesper Nilsson (5), Joel Karlström (4), Fabian Lindholm (4), Joakim Bååk (4), Oskar Cosmo (3), Filip Ottosson (2), Robin Johansson (2), Algot Hane (1)
Nästa match: Fredag 25:e mars vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00 (Säsongsavslutning i Allsvenskan)
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran