Att hurra till ett negativt kval hör inte till vanligheten, men efter LIF Lindesbergs tunga säsong så får man bryta vanan. Lindelaget reste ner till Vinslöv under tisdagen där en seger skulle garantera LIF en kvalplats, medan de två direktplatserna till ”Ettan” skulle vara oåtkomliga. LIF höll för trycket och segern blev säker.
Kniven vilade mot strupen när LIF Lindesberg tog en lång bussresa till Vinslöv under tisdagskvällen. En seger skulle garantera laget en plats i det negativa kvalet. En tråkig belöning kan man tycka, men en förlust ökar riskerna för en direkt nedflyttning till Division 1.
LIF Lindesberg började starkt och fick direkt ledningen i matchen. Trots en straffmiss från Robin Johansson, så kom revanschen och med straffen i mål så Vinslöv tufft när trettio minuter hade gått.
Med utvisning på Jesper Nilsson precis innan halvlekens slutsignal, så fick Vinslöv en trevlig inledning av den andra halvleken. Efter halvlekens första två minuter tog skåningarna snabbt ikapp de tappade målen och reducerade till 14-15.
Även om LIF Lindesberg gjorde nya utökningar så var Vinslöv ständigt hack i häl, men kunde aldrig ta sig till kvittering. LIF fick en guldchans till utökning och tog den med tre raka mål, som tvingade Vinslöv till timeout.
Trots utvisningar i LIF och straffmål i Vinslöv, kunde hemmalaget aldrig komma till en efterlängtad kvittering. Matchens sista fyra minuter slutade med fyra raka mål för LIF, som nu får chansen att kvala för sitt öde i Allsvenskan.
Resultat Vinslövs HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 27-31 (11-14)
Publik: 598 personer
Målgörare: Max Broman (6), Jesper Nilsson (5), Joel Karlström (4), Fabian Lindholm (4), Joakim Bååk (4), Oskar Cosmo (3), Filip Ottosson (2), Robin Johansson (2), Algot Hane (1)
Nästa match: Fredag 25:e mars vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00 (Säsongsavslutning i Allsvenskan)
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.