LIF Lindesberg tog sin tredje hemmaseger för säsongen under onsdagen. Det blev en uddamålsseger mot Kungälv. Foto: Hasse Persson
LIF tabellklättrar efter uddamålsseger
För bara någon vecka sedan så var LIF Lindesberg placerad som seriens tidiga tabelljumbo. Det orangea laget har däremot börjat att klättra i tabellen, där man med två nya poäng på hemmaplan mot Kungälv har tagit sig ovanför strecken. LIF-truppen avslutade starkt, vilket gav det orangea laget sin tredje hemmaseger för säsongen.
LIF Lindesberg jobbar sig uppåt i den Allsvenska tabellen. Efter ett bortamöte mot Varberg under helgen så fick man med sig en poäng till tabellen, där man hoppades på säsongens tredje hemmatriumf när Kungälvs HK gästade arenan under onsdagskvällen.
Det grönklädda Kungälv är en trogen trupp i Allsvenskan som har plockat tidiga poäng till säsongens serie. Bortalaget gästade därmed Lindesberg som ett lag från tabellens mittplacering.
Hemmalaget, som jagar sin tredje hemmaseger för säsongen, inledde matchen i topp. Efter kortvarig tvåmålsledning efter elva minuter, så hittade Kungälv in i spelet och drog till med sex raka mål med fem minuter kvar av den första halvleken.
Efter en timeout i hemmalaget så hann LIF Lindesberg minska målgapet med två mål, vilket gav Kungälv en uddamålsledning inför matchens andra halva.
Jesper Nilsson kvitterade siffrorna efter 30 sekunder in i den andra halvleken, därefter blev det ett nytt målbyte mellan lagen. Trots att Kungälv fick en större ledning med 15-19, så kunde LIF Lindesbergs målgörare, Jesper Nilsson, leda hemmalaget till en ny kvittering.
Joakim Bååk var nöjd efter onsdagens seger på hemmaplan. Foto: Hasse Persson
Hemmalaget avslutade starkt där man både tog sig till en ny ledning i matchen, medan Simon Ongeri höll ställningen i hemmamålet. Med varsitt gjort mål under matchens sista fem minuter, så blev LIF Lindesberg att stå som segrare på hemmaplan. De två viktiga poängen gör att LIF Lindesberg klättrar ovanför strecken, till en tionde plats med 7 poäng.
Resultat LIF Lindesberg-Kungälvs HK
Slutresultat: 26-25 (9-10) Publik: 432 personer
Mål: Jesper Nilsson (9), Herman Bosson (5), Hampus Högberg (4), Tobias Warvne (4), Erik Persson (2), Joel Karlström (1), Jesper Gyllby (1)
Matchens Lirare: Simon Ongeri
Nästa match: Fredagen 24:e november vs Tyresö Handboll i Tyresöhallen med matchstart kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...