LIF Lindesberg tog sin tredje hemmaseger för säsongen under onsdagen. Det blev en uddamålsseger mot Kungälv. Foto: Hasse Persson
LIF tabellklättrar efter uddamålsseger
För bara någon vecka sedan så var LIF Lindesberg placerad som seriens tidiga tabelljumbo. Det orangea laget har däremot börjat att klättra i tabellen, där man med två nya poäng på hemmaplan mot Kungälv har tagit sig ovanför strecken. LIF-truppen avslutade starkt, vilket gav det orangea laget sin tredje hemmaseger för säsongen.
LIF Lindesberg jobbar sig uppåt i den Allsvenska tabellen. Efter ett bortamöte mot Varberg under helgen så fick man med sig en poäng till tabellen, där man hoppades på säsongens tredje hemmatriumf när Kungälvs HK gästade arenan under onsdagskvällen.
Det grönklädda Kungälv är en trogen trupp i Allsvenskan som har plockat tidiga poäng till säsongens serie. Bortalaget gästade därmed Lindesberg som ett lag från tabellens mittplacering.
Hemmalaget, som jagar sin tredje hemmaseger för säsongen, inledde matchen i topp. Efter kortvarig tvåmålsledning efter elva minuter, så hittade Kungälv in i spelet och drog till med sex raka mål med fem minuter kvar av den första halvleken.
Efter en timeout i hemmalaget så hann LIF Lindesberg minska målgapet med två mål, vilket gav Kungälv en uddamålsledning inför matchens andra halva.
Jesper Nilsson kvitterade siffrorna efter 30 sekunder in i den andra halvleken, därefter blev det ett nytt målbyte mellan lagen. Trots att Kungälv fick en större ledning med 15-19, så kunde LIF Lindesbergs målgörare, Jesper Nilsson, leda hemmalaget till en ny kvittering.
Joakim Bååk var nöjd efter onsdagens seger på hemmaplan. Foto: Hasse Persson
Hemmalaget avslutade starkt där man både tog sig till en ny ledning i matchen, medan Simon Ongeri höll ställningen i hemmamålet. Med varsitt gjort mål under matchens sista fem minuter, så blev LIF Lindesberg att stå som segrare på hemmaplan. De två viktiga poängen gör att LIF Lindesberg klättrar ovanför strecken, till en tionde plats med 7 poäng.
Resultat LIF Lindesberg-Kungälvs HK
Slutresultat: 26-25 (9-10) Publik: 432 personer
Mål: Jesper Nilsson (9), Herman Bosson (5), Hampus Högberg (4), Tobias Warvne (4), Erik Persson (2), Joel Karlström (1), Jesper Gyllby (1)
Matchens Lirare: Simon Ongeri
Nästa match: Fredagen 24:e november vs Tyresö Handboll i Tyresöhallen med matchstart kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...