LIF Lindesberg tog sin tredje hemmaseger för säsongen under onsdagen. Det blev en uddamålsseger mot Kungälv. Foto: Hasse Persson
LIF tabellklättrar efter uddamålsseger
För bara någon vecka sedan så var LIF Lindesberg placerad som seriens tidiga tabelljumbo. Det orangea laget har däremot börjat att klättra i tabellen, där man med två nya poäng på hemmaplan mot Kungälv har tagit sig ovanför strecken. LIF-truppen avslutade starkt, vilket gav det orangea laget sin tredje hemmaseger för säsongen.
LIF Lindesberg jobbar sig uppåt i den Allsvenska tabellen. Efter ett bortamöte mot Varberg under helgen så fick man med sig en poäng till tabellen, där man hoppades på säsongens tredje hemmatriumf när Kungälvs HK gästade arenan under onsdagskvällen.
Det grönklädda Kungälv är en trogen trupp i Allsvenskan som har plockat tidiga poäng till säsongens serie. Bortalaget gästade därmed Lindesberg som ett lag från tabellens mittplacering.
Hemmalaget, som jagar sin tredje hemmaseger för säsongen, inledde matchen i topp. Efter kortvarig tvåmålsledning efter elva minuter, så hittade Kungälv in i spelet och drog till med sex raka mål med fem minuter kvar av den första halvleken.
Efter en timeout i hemmalaget så hann LIF Lindesberg minska målgapet med två mål, vilket gav Kungälv en uddamålsledning inför matchens andra halva.
Jesper Nilsson kvitterade siffrorna efter 30 sekunder in i den andra halvleken, därefter blev det ett nytt målbyte mellan lagen. Trots att Kungälv fick en större ledning med 15-19, så kunde LIF Lindesbergs målgörare, Jesper Nilsson, leda hemmalaget till en ny kvittering.
Joakim Bååk var nöjd efter onsdagens seger på hemmaplan. Foto: Hasse Persson
Hemmalaget avslutade starkt där man både tog sig till en ny ledning i matchen, medan Simon Ongeri höll ställningen i hemmamålet. Med varsitt gjort mål under matchens sista fem minuter, så blev LIF Lindesberg att stå som segrare på hemmaplan. De två viktiga poängen gör att LIF Lindesberg klättrar ovanför strecken, till en tionde plats med 7 poäng.
Resultat LIF Lindesberg-Kungälvs HK
Slutresultat: 26-25 (9-10) Publik: 432 personer
Mål: Jesper Nilsson (9), Herman Bosson (5), Hampus Högberg (4), Tobias Warvne (4), Erik Persson (2), Joel Karlström (1), Jesper Gyllby (1)
Matchens Lirare: Simon Ongeri
Nästa match: Fredagen 24:e november vs Tyresö Handboll i Tyresöhallen med matchstart kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...