LIF tar tionde raka i seriefinalen

Seriefinal mot serietvåan Enköping blev årets sista uppgift för seriens obesegrade ledare LIF Lindesberg. Efter en jämn kamp i första halvlek så var hemmalaget starkast på hemmaplan och kunde hämta in sin tionde raka seger. En seger som innebär att man har tagit poäng mot samtliga lag efter seriens första halva.

Det var upp till bevis för LIF Lindesberg som avslutade året med en seriefinal mot serietvåan Enköping. En seger skulle innebära att man har tagit poäng mot varje lag i serien, där mötet mot Örebro slår lägst med enbart en poäng.

Truppen var laddad där Herman Bosson var tillbaka i spel efter tre veckors uppehåll på grund av en mindre handskada. Även Enköping kom förberedda. I ett försök att överta platsen som serieledare hittades ett gäng Enköpingssupportrar, som även dem bjöd på sitt högsta stöd.

LIF Lindesberg visade sig vara det snabbare laget och hade på fem minuters speltid tagit ledningen med 4-1. Trots ett starkt anfall så lyckades Enköping att ta sig igenom LIFs uppställda försvarsspel, där de även fick med mål i öppen kasse efter tio minuters spel.

Asso Eliassi gjorde tungt jobb i både anfall och försvar. Foto: Hasse Persson

Ledningen var däremot aldrig i någon fara. Med två och en halv minut kvar av halvleken höll hemmalaget en fyramålsledning som utökades av den flygande Asso Eliassi.

Arbetet från den första halvleken lyftes vidare till matchens sista halvtimme, där LIF visade sig med en högre växel. Även om Enköpings målvakter gjorde ett tappert arbete i målet så kunde man inte stå emot LIF Lindesberg.

– Det känns härligt. Att vi får till en så bra match i en sådan pass viktig match. Det är verkligen en positiv känsla i gruppen, har varit det under hela veckan, och nu känns det som att vi också fick ut allt på planen idag. Det är en jättehärlig känsla nu, säger Oskar Cosmo direkt efter matchen.

Jesper Nilsson blev hemmalagets bästa målskytt med 11 mål. Foto: Hasse Persson

Oskar Cosmo: ”Det är en fjäder i hatten”
Även under lördagen blev det en stor seger för LIF Lindesberg. Trots en jämnspelad första kvart med ställningen 10-8, så blev det nio mål i skillnad mellan de båda lagen.

– Enköping är ett bra lag måste vi ju verkligen säga. De har skuggat oss hela säsongen och de biter sig fast i matchen där de hänger med bra. Trots det så tycker jag att det vi gör i matchen mot dem är riktigt bra. Vi maler på och tillslut så får vi utdelning som gör att vi rycker ifrån dem.

Inte sedan den oavgjorda matchen mot Örebro har LIF spelat någon match med direkt jämna slutsiffror. Tidigare har en match med åtta mål i skillnad varit en av de jämnare slutsiffrorna, där lördagens match slutar med nio bollar i målskillnad. En slutsiffra som redan tio minuter kvar står sig stark.

– Det är inte svårt att motivera sig i såna lägen men omedvetet så går man bitvis neråt. Ändå är vi på varandra, vi påminner varandra om hur viktigt det är att spela tills klockan står på sextio. Vi har ju haft matcher där vi har lett med tio bollar redan efter tjugo minuter, men leder vi med tio så vill vi vinna med femton.

Foto: Hasse Persson

Dagen efter trettondagen, den sjunde januari, så vänds seriens spelschema. LIF Lindesberg blir istället gäster hos det revanschsugna Enköping i en match som inleder handbollsåret. Lördagens seger innebär, förutom två nya poäng, att LIF Lindesberg har tagit minst en poäng från varje motstånd i Division 1 under seriens första halva.

– Det är en fjäder i hatten. Vi hade väl räknat med att vi skulle vara ett topplag den här säsongen, men det är också skönt att visa att vi kan axla det favoritskapet på ett bra sätt. Nu har vi mött alla lag, visat att vi kan stå pall mot alla lag i serien och nu ska vi bara göra det igen nu när serien vänder. Nu väntar en välförtjänt julledighet, sedan ska vi ut och ta dem igen.

Resultat LIF Lindesberg-Enköpings HF
Slutresultat
: 33-24 (19-12)
Publik: 503 personer
Matchvärd: J Nordh Consulting & B. Nordh Ekonomi

Målgörare: Jesper Nilsson (11), Asso Eliassi (8), Tobias Varvne (3), Joel Karlström (2), Jesper Gyllby (2), Oskar Cosmo (2), Felix Karlsson (2), Erik Persson (1), Hampus Högberg (1), Emil Pettersson (1)

Räddningar:
Simon Ongeri: 20 räddningar på 44 skott (45,5%)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Nästa match: Lördag 7:e januari vs Enköpings HF i Enköping IH A-hall med matchstart kl. 16.00

Publicerad 17 december 2022 klockan 17:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts ...
10 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-20 09:23