LIF tar tionde raka i seriefinalen

Seriefinal mot serietvåan Enköping blev årets sista uppgift för seriens obesegrade ledare LIF Lindesberg. Efter en jämn kamp i första halvlek så var hemmalaget starkast på hemmaplan och kunde hämta in sin tionde raka seger. En seger som innebär att man har tagit poäng mot samtliga lag efter seriens första halva.

Det var upp till bevis för LIF Lindesberg som avslutade året med en seriefinal mot serietvåan Enköping. En seger skulle innebära att man har tagit poäng mot varje lag i serien, där mötet mot Örebro slår lägst med enbart en poäng.

Truppen var laddad där Herman Bosson var tillbaka i spel efter tre veckors uppehåll på grund av en mindre handskada. Även Enköping kom förberedda. I ett försök att överta platsen som serieledare hittades ett gäng Enköpingssupportrar, som även dem bjöd på sitt högsta stöd.

LIF Lindesberg visade sig vara det snabbare laget och hade på fem minuters speltid tagit ledningen med 4-1. Trots ett starkt anfall så lyckades Enköping att ta sig igenom LIFs uppställda försvarsspel, där de även fick med mål i öppen kasse efter tio minuters spel.

Asso Eliassi gjorde tungt jobb i både anfall och försvar. Foto: Hasse Persson

Ledningen var däremot aldrig i någon fara. Med två och en halv minut kvar av halvleken höll hemmalaget en fyramålsledning som utökades av den flygande Asso Eliassi.

Arbetet från den första halvleken lyftes vidare till matchens sista halvtimme, där LIF visade sig med en högre växel. Även om Enköpings målvakter gjorde ett tappert arbete i målet så kunde man inte stå emot LIF Lindesberg.

– Det känns härligt. Att vi får till en så bra match i en sådan pass viktig match. Det är verkligen en positiv känsla i gruppen, har varit det under hela veckan, och nu känns det som att vi också fick ut allt på planen idag. Det är en jättehärlig känsla nu, säger Oskar Cosmo direkt efter matchen.

Jesper Nilsson blev hemmalagets bästa målskytt med 11 mål. Foto: Hasse Persson

Oskar Cosmo: ”Det är en fjäder i hatten”
Även under lördagen blev det en stor seger för LIF Lindesberg. Trots en jämnspelad första kvart med ställningen 10-8, så blev det nio mål i skillnad mellan de båda lagen.

– Enköping är ett bra lag måste vi ju verkligen säga. De har skuggat oss hela säsongen och de biter sig fast i matchen där de hänger med bra. Trots det så tycker jag att det vi gör i matchen mot dem är riktigt bra. Vi maler på och tillslut så får vi utdelning som gör att vi rycker ifrån dem.

Inte sedan den oavgjorda matchen mot Örebro har LIF spelat någon match med direkt jämna slutsiffror. Tidigare har en match med åtta mål i skillnad varit en av de jämnare slutsiffrorna, där lördagens match slutar med nio bollar i målskillnad. En slutsiffra som redan tio minuter kvar står sig stark.

– Det är inte svårt att motivera sig i såna lägen men omedvetet så går man bitvis neråt. Ändå är vi på varandra, vi påminner varandra om hur viktigt det är att spela tills klockan står på sextio. Vi har ju haft matcher där vi har lett med tio bollar redan efter tjugo minuter, men leder vi med tio så vill vi vinna med femton.

Foto: Hasse Persson

Dagen efter trettondagen, den sjunde januari, så vänds seriens spelschema. LIF Lindesberg blir istället gäster hos det revanschsugna Enköping i en match som inleder handbollsåret. Lördagens seger innebär, förutom två nya poäng, att LIF Lindesberg har tagit minst en poäng från varje motstånd i Division 1 under seriens första halva.

– Det är en fjäder i hatten. Vi hade väl räknat med att vi skulle vara ett topplag den här säsongen, men det är också skönt att visa att vi kan axla det favoritskapet på ett bra sätt. Nu har vi mött alla lag, visat att vi kan stå pall mot alla lag i serien och nu ska vi bara göra det igen nu när serien vänder. Nu väntar en välförtjänt julledighet, sedan ska vi ut och ta dem igen.

Resultat LIF Lindesberg-Enköpings HF
Slutresultat
: 33-24 (19-12)
Publik: 503 personer
Matchvärd: J Nordh Consulting & B. Nordh Ekonomi

Målgörare: Jesper Nilsson (11), Asso Eliassi (8), Tobias Varvne (3), Joel Karlström (2), Jesper Gyllby (2), Oskar Cosmo (2), Felix Karlsson (2), Erik Persson (1), Hampus Högberg (1), Emil Pettersson (1)

Räddningar:
Simon Ongeri: 20 räddningar på 44 skott (45,5%)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Nästa match: Lördag 7:e januari vs Enköpings HF i Enköping IH A-hall med matchstart kl. 16.00

Publicerad 17 december 2022 klockan 17:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.

4 september 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-09-11 07:51