Stor glädje på planen efter att LIF segrade mot Enköping. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF tar tionde raka i seriefinalen
Stor glädje på planen efter att LIF segrade mot Enköping. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
LIF tar tionde raka i seriefinalen
Seriefinal mot serietvåan Enköping blev årets sista uppgift för seriens obesegrade ledare LIF Lindesberg. Efter en jämn kamp i första halvlek så var hemmalaget starkast på hemmaplan och kunde hämta in sin tionde raka seger. En seger som innebär att man har tagit poäng mot samtliga lag efter seriens första halva.
Det var upp till bevis för LIF Lindesberg som avslutade året med en seriefinal mot serietvåan Enköping. En seger skulle innebära att man har tagit poäng mot varje lag i serien, där mötet mot Örebro slår lägst med enbart en poäng.
Truppen var laddad där Herman Bosson var tillbaka i spel efter tre veckors uppehåll på grund av en mindre handskada. Även Enköping kom förberedda. I ett försök att överta platsen som serieledare hittades ett gäng Enköpingssupportrar, som även dem bjöd på sitt högsta stöd.
LIF Lindesberg visade sig vara det snabbare laget och hade på fem minuters speltid tagit ledningen med 4-1. Trots ett starkt anfall så lyckades Enköping att ta sig igenom LIFs uppställda försvarsspel, där de även fick med mål i öppen kasse efter tio minuters spel.
Asso Eliassi gjorde tungt jobb i både anfall och försvar. Foto: Hasse Persson
Ledningen var däremot aldrig i någon fara. Med två och en halv minut kvar av halvleken höll hemmalaget en fyramålsledning som utökades av den flygande Asso Eliassi.
Arbetet från den första halvleken lyftes vidare till matchens sista halvtimme, där LIF visade sig med en högre växel. Även om Enköpings målvakter gjorde ett tappert arbete i målet så kunde man inte stå emot LIF Lindesberg.
– Det känns härligt. Att vi får till en så bra match i en sådan pass viktig match. Det är verkligen en positiv känsla i gruppen, har varit det under hela veckan, och nu känns det som att vi också fick ut allt på planen idag. Det är en jättehärlig känsla nu, säger Oskar Cosmo direkt efter matchen.
Jesper Nilsson blev hemmalagets bästa målskytt med 11 mål. Foto: Hasse Persson
Oskar Cosmo: ”Det är en fjäder i hatten” Även under lördagen blev det en stor seger för LIF Lindesberg. Trots en jämnspelad första kvart med ställningen 10-8, så blev det nio mål i skillnad mellan de båda lagen.
– Enköping är ett bra lag måste vi ju verkligen säga. De har skuggat oss hela säsongen och de biter sig fast i matchen där de hänger med bra. Trots det så tycker jag att det vi gör i matchen mot dem är riktigt bra. Vi maler på och tillslut så får vi utdelning som gör att vi rycker ifrån dem.
Inte sedan den oavgjorda matchen mot Örebro har LIF spelat någon match med direkt jämna slutsiffror. Tidigare har en match med åtta mål i skillnad varit en av de jämnare slutsiffrorna, där lördagens match slutar med nio bollar i målskillnad. En slutsiffra som redan tio minuter kvar står sig stark.
– Det är inte svårt att motivera sig i såna lägen men omedvetet så går man bitvis neråt. Ändå är vi på varandra, vi påminner varandra om hur viktigt det är att spela tills klockan står på sextio. Vi har ju haft matcher där vi har lett med tio bollar redan efter tjugo minuter, men leder vi med tio så vill vi vinna med femton.
Foto: Hasse Persson
Dagen efter trettondagen, den sjunde januari, så vänds seriens spelschema. LIF Lindesberg blir istället gäster hos det revanschsugna Enköping i en match som inleder handbollsåret. Lördagens seger innebär, förutom två nya poäng, att LIF Lindesberg har tagit minst en poäng från varje motstånd i Division 1 under seriens första halva.
– Det är en fjäder i hatten. Vi hade väl räknat med att vi skulle vara ett topplag den här säsongen, men det är också skönt att visa att vi kan axla det favoritskapet på ett bra sätt. Nu har vi mött alla lag, visat att vi kan stå pall mot alla lag i serien och nu ska vi bara göra det igen nu när serien vänder. Nu väntar en välförtjänt julledighet, sedan ska vi ut och ta dem igen.
Resultat LIF Lindesberg-Enköpings HF
Slutresultat: 33-24 (19-12) Publik: 503 personer Matchvärd: J Nordh Consulting & B. Nordh Ekonomi
Målgörare: Jesper Nilsson (11), Asso Eliassi (8), Tobias Varvne (3), Joel Karlström (2), Jesper Gyllby (2), Oskar Cosmo (2), Felix Karlsson (2), Erik Persson (1), Hampus Högberg (1), Emil Pettersson (1)
Räddningar: Simon Ongeri: 20 räddningar på 44 skott (45,5%)
Matchens Lirare: Jesper Nilsson
Nästa match: Lördag 7:e januari vs Enköpings HF i Enköping IH A-hall med matchstart kl. 16.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.